Sunday, 22/10/2017 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk

Home slider5

Македонија
0C

Балкан

ЏИХАДИСТИТЕ СЕ ВРАЌААТ НА БАЛКАНОТ: Интерпол предупредува дека по поразот во Ирак и Сирија, џихадистите се враќаат во БиХ!
ЏИХАДИСТИТЕ СЕ ВРАЌААТ НА БАЛКАНОТ: Интерпол предупредува дека по поразот во Ирак и Сирија, џихадистите се враќаат во БиХ!

Јирген Шток, генерален секретар на Интерпол, во Сараево изјавил дека поради враќањето на џихадистите по нивниот пораз во Ирак и Сирија се менува и меѓународната безбедноста ситуација, што бара од сите подобро да соработуваат и да разменуваат податоц. Тој на прес конференцијата, по состанокот со Драган Мектиќ, министер за безбедност на БиХ, и со директорите…

Read more

Русија

(Видео)ТОТАЛНО УНИШТУВАЊЕ НА ТЕРОРИСТИТЕ: Руското воздухопловство ги интензивира нападите, терористите немаат каде да бегаат!
(Видео)ТОТАЛНО УНИШТУВАЊЕ НА ТЕРОРИСТИТЕ: Руското воздухопловство ги интензивира нападите, терористите немаат каде да бегаат!

Руското воено воздухопловство овој месец ги интензивираше нападите на позициите на Исламската држава во Сирија. Како што соопшти портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков, во сириската провинција Деир Ез Зор, авијацијата на руските воздушно-вселенски сили уништила нов команден центар на терористичката организација Исламска држава. „Потврдена е ликвидација на 34 милитанти, уништени се…

Read more

Европа

 • ВО НОРМАЛНА ДРЖАВА ВАКА ЗАВРШУВААТ СОРОСОИДИТЕ: Новиот австриски канцелар Себастијан Курц го избрка Сорос од Австрија
  ВО НОРМАЛНА ДРЖАВА ВАКА ЗАВРШУВААТ СОРОСОИДИТЕ: Новиот австриски канцелар Себастијан Курц го избрка Сорос од Австрија

  Новоизбраниот австриски премиер Себастијан Курц го извести Џорџ Сорос дека неговата Фондација „Отворено општество“ има 28 дена да ги запре сите операции во Австрија или во спротивност ќе соочи со правни мерки „за обид да ја поткопа демократијата на нацијата“, објави сајтот yournewswire.com.     31-годишниот Себастијан Курц, најмладиот лидер во историјата на Австрија, изјави…

 • УРАГАН СЕ ДВИЖИ КОН ВЕЛИКА БРИТАНИЈА: Офелија доаѓа во Европа
  УРАГАН СЕ ДВИЖИ КОН ВЕЛИКА БРИТАНИЈА: Офелија доаѓа во Европа

  Тропската бура „Офелија“ премина во ураган и се движи кон Велика Британија, пренесува „Мирор“. Сега е на 1.220 км од Азорските острови, а ветерот се движи со брзина од 120  км на час. Научниците кажаа дека „Офелија“ ќе зајакне над Атлантикот и тоа во рок од 48 часа. Но, сепак ќе ослабне пред да стигне…

 • ГРЦИТЕ ВО ПАНИКА: Наплив на мигранти на грчките острови
  ГРЦИТЕ ВО ПАНИКА: Наплив на мигранти на грчките острови

  Со зголемување на бројот на бегалци и мигранти кои пристигнуваат на грчките острови на Егејот, состојбата во прифатните центри повторно станува критична, објави грчкиот весник „То Вима“. Според весникот, бројот на мигранти во прифатните центри е над 13.700 лица, а на островите ја нема потребната инфраструктура за нивно згрижување. Стотици лица се уште се сместени…

Локално

СДС ГИ РАСИПУВА МЕЃУЕТНИЧКИТЕ ОДНОСИ ЗА КАМПАЊА ЗА ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ: Кандидатот на СДС ширел дезинформации и повикувал на омраза!
СДС ГИ РАСИПУВА МЕЃУЕТНИЧКИТЕ ОДНОСИ ЗА КАМПАЊА ЗА ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ: Кандидатот на СДС ширел дезинформации и повикувал на омраза!

Кандидатите на СДС не бираат тактика, зборови и лаги со кои се обидуваат да ги манипулираат граѓаните, па дури тоа да е и на штета на националните чувства и ризикувајќи таквата реторика да создаде уште поголем јаз во меѓуетничките односи кои во Македонија редовно ги брануваат токму несовесните политичари од СДС  

Read more

Култура

 • ЗБОРОВИ ШТО ГО МЕНУВААТ СВЕТОТ: Промоција на зборник од говорите на Рускиот претседател Владимир Путин!
  ЗБОРОВИ ШТО ГО МЕНУВААТ СВЕТОТ: Промоција на зборник од говорите на Рускиот претседател Владимир Путин!

  Книгата „Зборови што го менуваат светот“ од рускиот претседател  Владимир Путин ќе биде промовирана в четврток, 12 октомври, со почеток во 12 часот, во хотел „Русија“. За книгата и за авторот ќе говорат Емилија Гелева, автор на предговорот на македонското издание на книгата, и амбасадорот на Русија, Олег Шчербак. „Зборови што го менуваат светот“ од…

 • СКАНДАЛОЗНА ОДЛУКА: Македонија останува без свој претставник на „Оскар“ поради одлуката на Комисијата да го блокира филмот „Златна Петорка“!
  СКАНДАЛОЗНА ОДЛУКА: Македонија останува без свој претставник на „Оскар“ поради одлуката на Комисијата да го блокира филмот „Златна Петорка“!

  Филмот „Златна Петорка“ кој ја обработува животната приказна на петте струмички студенти кои во 1951 година беа застрелани од сојузната УДБА поради идејата за независна Македонија, денес е блокиран од страна на Комисијата на друштвото на филмски работници да земе учество на доделувањето на најпрестижната филмска награда „Оскар“   Срамната одлука доаѓа по средбата на…

 • Приказната за Шенка Колозова (видео)
  Приказната за Шенка Колозова (видео)

  Познатата македонска актерка Шенка Колозова ја доби наградата „Почесен граѓанин на Општина Прилеп“. Наградата и беше доделена во неделата, на 27 август во нејзиното родно место – Пробиштип. https://www.youtube.com/watch?v=uIeHT8SuBcE Преку видео е претставена нејзината долгогодишна кариера, збогатено со интересните приказни за заедничкиот живот со нејзиниот брат Стојан Стефановски, режисерот  на македонските народни приказни Драган Вељановски, како и…

Образование

СКАНДАЛ: Владата на СДСМ го укина појадокот во студентските домови
СКАНДАЛ: Владата на СДСМ го укина појадокот во студентските домови

Планот за живот на СДСМ и најавите за подобар студентски стандард во периодот пред декемвриските избори ги зголемуваат маките на македонските студенти. По низата укинувања и стопирања на мерки наменети за нив, меѓу кои згаснувањето на дисперзираните студии, стопирањето на проектот 30/35 кој обезбедуваше финансиски поволности при студирањето за повозрасните граѓани со интерес за студирање,…

Read more

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Phone: 071/547-011

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

October 2017
M T W T F S S
« Sep    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031