Tuesday, 27/6/2017 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk

Home slider5

Македонија
0C

Балкан

ГРЦИТЕ ЌЕ ГО ЗАПАЛЕЛЕ СКОПЈЕ: Со запалени факели „Златна Зора“ се закани дека ќе ги запали предавниците но и Скопје доколку се „предаде“ името Македонија!
ГРЦИТЕ ЌЕ ГО ЗАПАЛЕЛЕ СКОПЈЕ: Со запалени факели „Златна Зора“ се закани дека ќе ги запали предавниците но и Скопје доколку се „предаде“ името Македонија!

Стотици факели биле запалени во Солун вчера од страна на членови и приврзаници на грчката националистичка организација „Златна Зора“. Симболичната порака на грчките неонацисти до Македонија е дека ќе горат сите што ќе направат велепредавство и ќе се согласат со употребата на името Македонија во варијантата за финално решение. Според „Златна Зора“, зборот Македонија не…

Read more

Русија

(Видео)ТЕНК СЕ ЗАБИ ВО ЕЛЕКТРИЧЕН СТОЛБ: Белоруски Т-72 изгуби контрола додека се движеше по главната улица во Минск!
(Видео)ТЕНК СЕ ЗАБИ ВО ЕЛЕКТРИЧЕН СТОЛБ: Белоруски Т-72 изгуби контрола додека се движеше по главната улица во Минск!

Белоруски тенк Т-72 за време на воената парада по повод Денот на независноста, кој во таа земја се слави на 3-ти јули, се заби во столб на една од централните улици во Минск, наведуваат медиумите Видео с танком в Минске. Занесло на мокром асфальте. Хорошо, что никого не было рядом. pic.twitter.com/fpPkGMmZLb — Рустем Адагамов (@adagamov)…

Read more

Европа

 • УАПСЕНА МАКЕДОНСКА ДРЖАВЈАНКА ВО ТУРЦИЈА: Држела 40 Кубанки како секс- робинки
  УАПСЕНА МАКЕДОНСКА ДРЖАВЈАНКА ВО ТУРЦИЈА: Држела 40 Кубанки како секс- робинки

  Македонка прелажала 40 кубанки , наместо танчерки во Анкара  ги направила сексуални робинки. Турската полиција уапси македонска државјанка која ќе  одговара  за организирање мрежа на проституција објавија медиумите од Анкара. Преку својата агенција за посредување, таа ангажирала 40 девојки од Куба, на кои им ветувала дека ќе танцуваат во ноќни клубови во турската метропола и…

 • СИТЕ КАБАЕТ:Германија со години ја шпионирала Белата куќа
  СИТЕ КАБАЕТ:Германија со години ја шпионирала Белата куќа

  Неделникот дошол до документ кој покажува дека контраразузнавачката служба БНД имала листа од 4000 „селективни зборови" преку кои го вршела шпионирањето во периодот од 1998 до 2006 година Германските разузнавачки служби долго време шпионирале бројни официјални претставници и бизнисмени од САД, вклучително и Белата Куќа, објавува неделникот Шпигел. Неделникот дошол до документ кој покажува дека…

 • ЕРДОГАН СЕ СРУШИ ВО ЏАМИЈА: Кратко му се слошило
  ЕРДОГАН СЕ СРУШИ ВО ЏАМИЈА: Кратко му се слошило

  Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјавил дека се чувстввуа добро откако кратко му се слошило на утринската молитва во џамијата „Мимар Симан“ во Истанбул. На претседателот му била укажана помош откако „кратко му се слошило“, а некои медиуми во Турција тврдат дека и изгубил свест, иако тоа се уште не е потврдено. Ердоган изјавил…

Локално

ВЛАДАТА НА СДСМ НЕ МОЖЕ ДА ИЗГАСНЕ ОБИЧНА ДЕПОНИЈА: Алијанса и Владата на СДСМ во Струга тераат бизнис со сопствениците на депонијата
ВЛАДАТА НА СДСМ НЕ МОЖЕ ДА ИЗГАСНЕ ОБИЧНА ДЕПОНИЈА: Алијанса и Владата на СДСМ во Струга тераат бизнис со сопствениците на депонијата

Пожарот во струшката депонија вчера попладне повторно се активираше. Додека граѓаните се сериозно загрижени за своето здравје и загадувањето, новата влада повторно ја покажува на дело својата неспособност. Пожарот избувнал вчера пред 14 часот и горела југозападната страна на депонијата, а на теренот огнените пламени се гасеа само со една цистерна со вода. Црни облаци…

Read more

Култура

Образование

НЕЛОСКИ: Со укинувањето на дисперзираните студии , СДС прави да не може секој да студира
НЕЛОСКИ: Со укинувањето на дисперзираните студии , СДС прави да не може секој да студира

Новата министерка укинува мерка која во изминативе неколку години ја користеа голем број на студенти. Најпрво уписнината за овој вид на студии е помала, потоа трошоците на семејството за еден матурант да студира дома или во околината на нивното живеалиште е многу помала отколку да го напушти родното место и да оди во студентските центри.…

Read more

loading...

loading...

loading...