Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ КОНТРА АЛАЃОЗОВСКИ: : Уметноста не е популизам, итно да се прогласи за неважечка годишната програма на Министерството за култура!

User Rating

Одделот за култура на Алијансата за Албанците ја дели загриженоста на уметниците кои го изразија својот револт по објавувањето на годишната програма на Министерството за култура.

Оваа годишна програма донесе на површина серија аномалии во врска со принципите на кои се базира буџетската распределба на Министерството за култура.

-Ние, одделот за култура на Алијансата за Албанците, контактиравме со нашите колеги уметници од различни уметнички правци и општ впечаток е дека и оваа година средствата на албанските даночни обврзници отишле кај здруженија кои се политички прифатливи за партиите на власт. Исто така, се забележува дека формираните комисии ни одблиско не ја завршиле својата работа и ова на површина го извадовте вие почитувани новинар со истражувањата кое сте го направиле. Значи, вие не информиравте за непотизмот, за здруженија формирани преку ноќ без претходно реализирано ниту еден проекти, кои добија буџет како да имаат богато портфолио. Од друга страна, здруженијата што се докажале во реализацијата на нивните проекти добиле смешни суми. Вклучувајќи ги тука смешните суми за реализирање на настапи, концерти или фестивали. Како заклучок велиме дека оваа поделба на буџетот е скандалозна и бараме од Министерството за култура да ја прогласи оваа годишна програма за неважечка и наскоро да објави нов конкурс, соопштуваат од Алијанса за Албанците.

loading...

Исто така, AА бара членовите на комисијата да бидат избрани од граѓанското општество, истакнати уметници, истивремено во изборот да не се применува принципот на квантитет туку на квалитет.

-Уметноста не трпи популизам, но мора да се заснова на вредности. Да не им се даде на 10 здруженија по 5.000 евра за претстава, туку да се дадат на 5 претстави по 10.000 евра, а тоа исто така важи и за други уметности, велат тие.

loading...

3 Comments

  1. kirilmaв

    АЈДЕ , АЛАХГАЗОСКИ , НАТРТИСЕ ПЕДЕРУ И ДАЈ МУ ПАРИ ТИ СИ ЕДЕН ШОКВАРЕН ПЕДЕР КОЈ ПОЈМА НЕМА КАДЕ ЖИВЕЕ ТИ ЖИВЕЕШ НЕБАРЕМ СИ АМЕРИЧКИ ПРЕДСЕДАТЕЛ ТИ СИ ЕДНО СМРДЕНО ЖИВОТНО БЕЗ НИКАКОВ ЛИК НА НЕКОЈ ЧОВЕК

  2. Trpe

    So programata na ministerstvoto se plakja podrskata na albanskite paritti kon zaev ako nea ja nema taa ne moze da opstoi i zatoa tie sega si jakorista prilkata maksimalno da izvlecat pari za licno bogatenje vo ime na Albancite vo Makedonija !

  3. savre

    Abe Kurtish otkoga go jade stapot ti tekna so e kaj e a? a ti ebam sponot roa!!

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ