Thursday, 24/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

АНЃУШЕВ КАКО ВИЦЕПРЕМИЕР ЈА РЕКЕТИРА ФЕНИ: Свиркачи објавија документи

51%
User Rating

Ова што власта го прави ги поминува сите граници. Заев, Анѓушев и неколку луѓе околу нив немаат никаква одговорност кон државата, се што прават – прават за лични цели, обвинува порталот justpaste.it.

Нивните документи, како што велат, се вистината за тоа како работи оваа недемократска влада, за која нема државни приоритети, туку само личен интерес. Функциите министер за овие ликови се само извор на моќ, потребна за зголемување на нивното салдо.

loading...

-Ова е договор помеѓу ЕДС на Кочо Анѓушев и ФЕНИ индустри која е сега е во стечај. Договор со кој ФЕНИ потврдува дека чека исплата на ДДВ од државата, а се обврзува сите потребни документи да и ги достави на ЕДС на Анѓушев која ќе има право на првенствено намирување. Ова е класичен рекет и користење на државната позиција за сопствени лукративни цели. Анѓушев побарува од ФЕНИ исплата на ДДВ кој тој од позиција на држава треба да го исплати на ФЕНИ, наместо за вработените за плати, материјали за продолжување на работата на комбинатот или намирување на сите доверители подеднакво да заврши за покривање на долгот на неговата ЕДС, пишува порталот.

Овој договор и повеќе документи кои свиркачи ги објавија и се доказ за злоупотреба на функции.

Ова што власта го прави ги поминува сите граници. Заев, Анѓушев и неколку луѓе околу нив немаат никаква одговорност кон државата, се што прават прават за лични цели. Документиве кои ќе ги постирам во продолжение се вистината за тоа како работи оваа недемократска влада, за која нема државни приоритети, туку само личен интерес. Функциите министер за овие ликови се само извор на моќ, потребна за зголемување на нивното салдо.

 

Имено чл.2 од овој договор со кој ФЕНИ е практично изрекетирана предвидува сите 72.336.674 денари или во евра 1.2 милион евра. Да 1 милион евра треба да легнат на сметката на ЕДС на Анѓушев.

 

Интересот на Анѓушев пред се! Не му е гајле ниту за работниците, ниту за опстанокот на конбинатот, ниту за останатите доверители. Важно им е тие да се наплатат, без разлика на последиците. Без разлика колку луѓе би останале на улица.

Анѓушев со чл.3 од договорот го принудил заложниот должник, во случајов ФЕНИ, да се обврзе и изречно да се согласи, ЕДС да заснова заложно право со регистриран залог од прв ред.

До кога вака ќе се користат државните позиции за свои сопствени цели. До кога преку функциите ќе се нижат милиони, а за работниците ни плата да нема да се исплати?

loading...

7 Comments

 1. Adnan makedonec do koski

  Ovoj ALIGATOR ANGUŠEV KE JA UKRADE CELA MAKEDONIJA PA KE PRODOLŽI VO GRCIJA ,BUGARIJA VPROČEM ZATOA PRAVAT VAKVI DOGOVORI DA KRAŽBITE BI SE OLESNILE

 2. OHRID

  CELA EVROPA E SO NOV I AMERIKA I EU . TOA E BRAT KOGA MOZE DA SE PLAKAT KOLKU SE SAKJAT PO ISTI PRINCIP KAKO SDS SO BRANKO CRVENKOSKI I BANDATA. OPLACKAA CELA DRZAVA A ZA USLUGA GO SMENAA ZNAMETO ZA DA NEMAAT PROBNLEM. ISTIOT FILM E I SEGA , SAMO SEGA E SO IMETO. KRADETE KOLKU SAKATE IMATE DOZVOLA OD NAS .SAMO SMENETE GO IMETO. TOA E EU I AMERIKANSKATA DEMOKRATIJA . DALI SEGA GLEDATE VO KAKVI GOMNA SME DONESENI. ZAR USTE NE VI E JASNO I NE VI DOSTA.

 3. Ag`r

  Taa EDS neli bese “kupena” od Gercija ?

 4. Sportist

  Abe dosta so ekonomija , ti rekov mi rece!!! Pred oci ni se slucuva najgolemoto “sitkanje ” vo istorija! Ako ste vistinski dajte mislenja , predlozi , lugje, mesta temini, nacini, da go zapreme ova ludilo,ili da fatime pravec u p.m., so karta one way!

  • Stojan

   Sekoj vtornik, petok i sabota vo 12 casot ima besedi pred sobranieto na Republika Makedonija. Na 27 februari mislam deka ke bide pomasovno. Site zainteresirani mozat slobodno da se priklucat.

 5. Trpe

  I gospod prvo za sebe si napravil brada a nasive od “novata reformska vlada za zivot na site” toa go svatikle bukvalno i rabotaat po toj terk zatoa Makedonija e na pragot na unistuvanje so vakvi “kadri”

 6. OD NEKOJ DRUG

  MITE MORE MITE , DA TE EBAT SITE ,..DUR DO ZORI,…
  SE SEKAVATE NA OVAA PESMA .
  E , TOA E SE DENESNITE NASI “SPIRITUALNI ZASTITNICI “.
  MAKEDONSKATA NACIJA SE NAOGAT VO KOMPLKETNO PROPAGANJE , POLITICKO ,EKONOMSKO ,TRADICIONALNO, VERSKI ,DUHOVNO. KATASTROFA KOJA NIKOJ NEMOZE DA JA SPASIT . SVETSKO CUDO VO SVETSKITE RAZMERTI.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ