Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

БАЛКАНЦИТЕ СЕ ПОГОЛЕМИ ЕВРОСКЕПТИЦИ: Народот изморен од лажните ветувања на ЕУ и НАТО!

100%
User Rating

Се повеќе и повеќе граѓани во регионот се сомневаат дека ќе влезат во Европската унија, покажува истражувањето на „Балкан барометар“ за 2017 година, претставено вчера во Брисел.

Истражувањето покажува дека граѓаните се изморени од ветувања и очекувања.

Во земјите на регионот на Балканот, и покрај поддршката, европска интеграција, постои широко распространет скептицизам за можно брзо пристапување кон ЕУ, а една четвртина од населението не верува дека нивната земја ќе стане членка на Унијата.

loading...

Според истражувањето, кое беше спроведено во текот на минатата година, во југоисточна Европа расте песимизмот кај граѓаните од регионот кога станува збор за датумот на влезот на нивната земја во Европската унија.

Додека пред две години 27 отсто од испитаниците сметаа дека нивната земја ќе стане членка на ЕУ до 2020 година, со последното истражување тој број е намален на 19 отсто, додека 28 отсто од анкетираните сметаат дека тоа никогаш нема да се случи.

Генералниот секретар, Советот за регионална соработка, Горан Свилановиќ вели дека официјални претставници на ЕУ често зборуваат за замор од проширувањето присутно меѓу граѓаните и политичарите на ЕУ, но ова истражување покажува дека и граѓаните од регионот се изморени од ветувања и очекувања.

Има веќе 17 години, откако започна целиот процес започна и луѓето мислат дека тоа трае премногу долго, и дека нивниот живот не се променил колку што се очекуваше – вели Свилановиќ.

Истото истражување покажа дека три четвртини од граѓаните веруваат дека регионалната соработка може да придонесе за просперитетот на регионот.

Ваквата позиција е најраспространета во Македонија, каде што 82 отсто од испитаниците сметаат дека регионалната соработка може да ја подобри политичката, економската или безбедносната ситуација во нивното општество.

Половина од испитаниците не забележуваат подобрување во односите во Југоисточна Европа во споредба со пред една година, додека 37 отсто рекоа дека има позитивни промени.

loading...

6 Comments

 1. Аминта

  EU E SOVREMENATA TEMNICA ZA NARODITE

 2. Македонец

  Не е Европска Унија туку Европски Сојуз, како што беше Советскиот Сојуз само многу, многу полошо затоа што Советскиот Сојуз никогаш не ги принудуваше државите од Сојузот да населуваат црнци од Африка и муслимански терористи од Блискиот Исток, никогаш не наредуваше педерски бракови и права поголеми дури и од обичните лујѓе, никогаш не местеше криминалци на власт за да ја упропастат државата финанциски, законски, културно и да не набројувам, и никогаш не го местеше едно малцинство да го тероризира мнозинскиот народ во државата.

 3. Петар Австралија

  ЕУ на кукувден се надевате како лисицата по на браво мадињата толку.

  • Manimal

   А да си ги пулиш маките во кенгуристан? 🙂

 4. Mile

  Nee EVROPSKA OVAA EVROPA E HITLEROVA SAMO STO NE POCNALE JAVNO DA JADAT LUGE KAKO ONAJ MURTINSKION OPINOK DIKTATURA NEZAMISLIVA PA DA SE PPSERES I NA GOVNOTO DA GO PRASAS KOLKU I .DALI DA TI PUSTAM VODA POTOA ODGOVOR CEKAJ STO MERKEL KE KAZE
  MRS FASISTICKI GNIDI NEZASITENI.

 5. Trpe

  Narodite bea izlazani EU vekje napravi od balkancite sto vlegoa vo EU grdajani od vtor red ostanuvaat uste tie koi ne se clenki i se od tret red so tendencija da bidat klasicni robovi!

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ