Thursday, 19/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

БЕЗ КОНКУРЕНЦИЈА ВО СВЕТОТ: Руските „Сини Беретки“ или Спетцназ тимот од 45-от полк, како врв меѓу елитата!

100%
User Rating

Руските специјални сили важат за едни од најелитните во светот. Со огромен дијапазон на вооружување и воена техника, како и најстрогите тренажни процедури во светот, Руските „Спетцназ“ се сметаат за најдобрите во светот на елитната одбрана

Ruski_specijalci

Помеѓу „Спетцназ“ постојат повеќе тимови, меѓу кои тимот „Алфа“ се употребува само во исклучителни ситуации и се смета за врв меѓу елитата. Освен „Алфа“ тимот на Руските специјални сили, тимот на „Сините беретки“ или 45-от Одбрамбен полк за специјални задачи држи неколку светски рекорди, за успеси во воената тактика.

loading...

Четворица војници од овој полк се прогласени за набрзи десантни падобранци во светот, резултат признаен на заедничката вежба со Американските специјални сили.

„Сините Беретки“, Спетцназ ВДВ или Волци се формирани во фебруари 1994 година од страна н Генералот Владимир Шаманов. Учествувале во Чеченската кампања, во војната во јужна Осетија, а во моментот се на мисија проти меѓународниот тероризам во Северен Кавказ.

Руските падобранци „Сини Беретки“ се единствената единица на светот која успешно се одбрани од комплетна опколеност од страна на перијателот (одбрамбена битка на висина од 3234 мети во Авганистан).

Само ВДВ може да испрати оклопни возила со падобран.

Ова е дел од нивната обука.

loading...

3 Comments

 1. Чиста Македонија

  Ете ви ги во Ниш околу 20.000 најмалку.Ќе ги видиме набргу летово на дело во Косово и Западна и Северозападна Македонија како влегуваат од горе така грб со грб со нив и,Македонскиот напатен народ,парче да не остане од љочките.

  • Stranec

   Ajde, od tvoja usta vo Bozji ushi!!!
   Specijalni sili na Ruskata Federacija treba da se rasporedat I tuka vo Makedonija.
   A ako dojde do seriozen konflikt e togas aljbanija ke bide bombardirana KOMPLETNO od Ruskite Vozdusno-Kosmicki sili kako I od mornaricata od Crnoto More. Kamen na kamen nema da ostane od taa aljbanija…

 2. Branko M

  Specnaz ili VDV, se padobranci i gi ima vo 2 brigadi. Ne se osnuvani vo 1994, tuku kon krajot na II svetska vojna. Ima svoja akademija i dvete bazi im se vo Rjazanj i Pskov. Generalot Samanov e komandant na ovije sili. Go slavat 2 avgust (Sv. Ilija), kako svoja slava i togas site se sobiraat po gradovite. Gi povrzuva neverovatno drugarstvo, koje i vo civilstvo go manifestiraa. Mototo ime e “Ako ne nije, togas koj”? (Esli ne mi to kto?)

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ