Thursday, 22/2/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

„БЕСМРТЕН ПОЛК“ ВО РУСИЈА: Единствено Миленко Неделковски како претставник од Македонија на маршот на „Бесмртниот полк“ во Русија!

29%
User Rating

Маршот на „Бесмртниот Полк“ кој денес ќе стартува во Скопје, а ќе се одржи во повеќе градови од Македонија, исто така ќе се одржи на 9-ти мај во Русија. На маршот кој ќе се одржи во Вороњеж ќе присуствува и Македонскиот новинар Миленко Неделковски, заедно со делегацијата од Црна Гора

besmrten_polk_milenko

Членовите на делегацијата се политичари и јавни личности, меѓу кои и новинарот Миленко Неделковски. Сите ќе присуствуваат на маршот во Вороњеж, меѓу кои и претставниците од Македонија и Црна Гора ќе истакнат и фотографии од нивните предци кои земале учество во анти-фашистичката војна.

loading...

Гостите во Вороњеж ќе останат до 11-ти мај, период во кој ќе се сретнат и со претставниците од регионалната Дума.

Членови на делегацијата се:

Милан Кнежевиќ – претседател на Демократската народна партија од Црна Гора

Будимир Алексиќ, претседател на политичкиот совет на Новата српска демократска партија

Мило Божовиќ, општина Будва

Јовица Греговиќ – советник во советот на општина Будва

Ѓоко Раичевиќ, претседател на президиумот на Унијата за воена неутралност на Црна Гора

Никола Јовановиќ, член на президумот на Демократскиот фронт

Миленко Неделковски, новинар од Македонија.
agenda_polk

Во рамките на одбележувањето на Денот на Победата над фашизмот Амбасадата на Русија во Македонија на 6 мај оваа година на плоштадот “Македонија” во Скопје заедно со здруженијата на руски сонародници во Македонија ќе одржи манифестација „Бесмртен полк“ (манифестацијата започнува во 18 часот).

Оваа година на настанот се планира на плоштадот во центарот на Скопје да се постави „Ѕид на сеќавање“ на кој ќе бидат отсликани портрети на учесници на антифашистичкото движење. Секој човек без разлика на државјанство и верска припадност може да дојде на плоштадот на 6 мај во 18 часот и да го закачи портретот на својот херој на „Ѕидот на сеќавање“ на лице место.

loading...

2 Comments

 1. Lukovski

  CESTITKI DO GOSPODINOT MILENKOVSKI.

  NE MU VERUVAJTE NA KODOSOT SRANJE POLITIKO OD PORTALOT ALBTEL
  IZJAVI DEKA GOSPODINOT NEDELKOVSKI SI GI SPREMIL KUFERITE I DEKA
  BIL VO RUSKATA AMBASADA DA BARA AZIL .
  USTE EDNA LAZA NA SOROSPIEN KODOS .

 2. AR

  Pola makedonci ke baraat azil kako sto trgnalo …. aram i katran da im e na ovie sto ni ja unistija drzavata

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

February 2018
M T W T F S S
« Jan    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

iNFOMAX.mk на ФБ