Monday, 21/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

БУГАРИ ВО АЛБАНИЈА ИМА САМО ВО БУГАРСКАТА АМБАСАДА: Македонските здруженија и единствената Македонска партија во Албанија гневни на намерата да ги асимилираат како Бугари!

User Rating

Алијансата на Македонците за европска интеграција (МАЕИ), како единствена што ги застапува интересите на македонскиот народ во Албанија, со огорчување протестира за вклучување во законот на некакво „бугарско малцинство“, по заканите од Бугарија за вето на членството на Албанија во Европската унија.

Во реакцијата на МАЕИ се вели дека наводите дека во областите Преспа, Голобрдо и Гора, кои се населени од македонско малцинство, живеат „Бугари“ се смета за сериозно прекршувања на меѓународното право, на универзална декларација за човекови права и слободи, за геноцид против македонскиот народ и за злосторство против човештвото!

Во Албанија, според историските факти и податоци за насделението, никогаш не постоело бугарското малцинство.

loading...

Такво малцинство постои само во главите на бугарските власти во Софија. Македонците во Албанија не се „Бугари“!

Бугари во Албанија се само вработените во бугарската амбасада во Тирана, се вели во реакцијата на МАЕИ.

 

Во Албанија и натаму ќе живеат само Македонци, а фактот што нема Бугари во оваа земја може да се смени само со продолжување на праксата за купување на „Бугари“, реагираат Македонците во Албанија.

Македонско друштво “Илинден“-Тирана изразува разочарување од фактот што Владата на Република Албанија, под притисок на Софија, го стопира донесувањето на Законот за националните малцинства во Албанија, дознава „Експрес.мк“

Друштвото жали што Владата на Република Албанија не одолеа на бугарските притисоци за признавање на непостоечко “бугарско малцинство” во Албанија. Во Албанија, освен осумте, со повеќедецениска пописна верификација, малцинства: Македонци, Грци, Роми, Власи, Еѓиптјани, Срби, Црногорци и Бошњаци нема ниту едно друго, а најмалку Бугари.

„Илинден“-Тирана, упатува остар демарш поради ваквата одлука на Владата, како и до Владата во Софија, заради скандалозната и неприфатлива пракса на Бугарија за регрутација на “Бугари” меѓу Македонците во Мала Преспа, Голо Брдо и Гора, со раздавање на бугарско државјанство.

Колку ќе успее оваа организирана хајка на претставниците на грчкото малцинство и новобугарските здруженија, против македонското национално малцинство, ќе зависи и од активноста на македонската дипломатија во иднина, велат од „Илинден“-Тирана.

Во Албанија и натаму ќе живеат само Македонци, а фактот што нема Бугари во Албанија може да се смени само со продолжување на праксата за купување на „Бугари“.

Друштвото апелира до сите Македонци да ги прекинат постапките за прием во бугарско државјанство, а тие што го примиле да се откажат од него.

Очигледни се манипулации на Владата во Софија која според името на државата и идентитетот на нацијата, да ги одродува Македонците кои во бугарскиот пасош ја гледаат својата иднина во европските земји.

Бугарските пратеници во Европскиот парламент тоа го исползуваа за да поентираат со официјален документ во кој се бара признавање на непостоечки “Бугари по потекло” во Албанија!

Ваквата непринципиелност на „европска“ Бугарија, која навреме беше осуетена од Македонско друштво “Илинден“-Тирана, претставува постапка која може да се користи и во други случаи.

Еден направен преседанво името на невистината, претставува закана за сите.

loading...

22 Comments

 1. genov.bg

  Туку що писаха.
  Албания е признала българското малцинство.
  Всеки има право на самоопределение.

  Това не е новина.
  Новина е, че граждани на три републики в в Русия са поискали да се наричат
  българи.
  Кабардино-Балкария (Стара България) между Кавказ и Каспийско море с връх
  Елбрус.
  Чувашия и Татарстан ( 1920-21 г. наричана България) части от Волжска България съшестувала от 660 г. до 1566 г.

  • Krume

   Abe Ruski tatari, pak li doagjate na Makedonski webovi, da vi ebem mater ciganska.

   • Анонимен

    Всичките псувни, отношението са доказателство за геноцида срещу македонските българи

 2. siptaroMrazac

  TIE STO IZVADILE BUGARSKI PASOS DA SE OTKAZAT OD BOLVARSKO DRZAVJANSTVO?! PA DOBRO BE LUGE KE KAZETE LI EDNAS VEKE KAKO TOA SE PRAI? KAKO SE PONISTUVA BOLVARSKO DRZAVJANSTVO? IMA MNOGU MNOGU MAKEDONCI STO SAKAAT DA SE OTKAZAT AMA NEZNAAT KAKO.
  INACE TATARIA SE SIRI I NAKAJ AFRICA MASALA. IMA 40.000 CRNCI SO BOLVARSKI PASOSI

 3. Biser

  “1875 god. za да дојде до пари, Димитар Беровски одлучил да го продаде својот имот во Берово, а за таа цел дел од својот имот продал и Поп Стојан, кој ветил и дека ќе го исплати сиот Десеток за селаните од Разловци, за да можат да купат оружје.

  Со овие сретства било купено оружје и муниција и било пренесено во тајни складови во Разловци, Пијанечко и Радовишко.
  (Zaklucok : NEKOGAS PATRIOTITE GO PRODAVALE SVOJOT IMOT ZA DA JA OSLOBODAT MAKEDONIJA. DENES “patriotite” JA PRODAVAAT MAKEDONIJA ZA DA DOJDAT DO BOGAT IMOT)

  • Miki

   Isto taka porano siromasite igrale fudbal a bogatite gledale fudbal a sega obratno

  • Biljana

   Biser !! Mnogu jaka izjava !!

 4. genov.bg

  Айде, сърбомански сайт стига пищете за Българи, Българи.

  Що не пишете за Вашия драг Вучич, който покани Ердоган
  на историческо посешение в Нови Пазар, Санджак.
  Посрешнаха го с развети турски знамена.
  На 100 км. от македонската граница.

  Ела Вълчо изяш ме.

  • Анонимен

   Да бяха писали че България се бори за безплатен роуминг на ЕУ със западните Балкани.

   • Zoran

    gnidi pobugarceni. nema polos bugarin od pobugarcen.

    • Dimitar

     “PoBugarčeni” točno.

 5. Febo ...

  HE-he-he- koooolku se smesni ovie “bugarcinja” … carovi se,koga gi “citam” mi go razubavuvaat denot … “bugarcinjaaaa” kontrdiktorni vi se gledistata za makedoncite so takanarecenite heleni …

 6. genov.bg

  Круме,
  Толкова си прост, че не знаеш, че такова име има само в БГ.

  Цар Крум Страшний, царувал 800-814 г.
  Известен с победата над Византия и император Николай Генник
  От черепа му прави чаща и пие вино..

  Тогава Бг граничи с Франкската империя.

 7. Анонимен

  В Македония също има хора с българско самосъзнание и те трябва да бъдат свободни да се самоопределят. В Македония няма демокрация.

 8. Ag`r

  Vo Bugarija ima preku eden million Makedonci koi do den denesen se ugnetuvani I nemaat pravo na samoizjasnuvanje…so toa se pokazuva deka vo bugarija vladee fasizmo I asimilatorko okupatorski rezim …Promoviran od EU

  • Анонимен

   Отиди в Пиринска Македония, за да се убедиш, че това е лъжа. Коминтерна искаше насила да прави хората македонци, но не успя. Македонската нация е сърбо коминтерновски политически инженеринг.

  • herp de derp

   В Благоевград, Петрич, и Сандански “македонец” означава българин. Иди в Благоевград и кажи на некой на улицата че не е българин, да видиш какво ще ти се случи.

 9. Анонимен

  А бе хора 21 век е има интернет, стига лъжи, стига глупости, четете и се информирайте. Комунизмът свърши, Югославия свърши.

 10. Febo ...

  Abe skapanici edni “bugarski” aj sikter od tuka,sikim anani sikim … abe skotovi edni sto ke im kazete na helenite za severniot del na hell-ass,za Egejska Makedonija,lugjeto sto ziveat tamu sto se ?????? bugari,heleni,makedonci/kako sto samite se kazuvaat/ ili marsovci … krv vi ebam vasa go utepavte Sandanski pa i spomenik mu napravivte,trebase onie Tatarine da vi piknat vo gazot po eden konjski opas pa togas ke bevte epten “stari bugari” … pes da vi ebe majkata,vie nekomu ke mu kazuvate sto e i kakov e … mamiceto vase trebalo da ve abortira,aj gitla ….

 11. genov.bg

  Историята е сложна материя.
  Тогава е имало само българи
  Яне Сандански е противоречива личност.
  Българин, от Благоевград. Чирак-обущар.
  Войник в БГ армия 1892-94 г.
  Четник във ВМРО.
  Постепенно заема позиции на автономист, автономна Македония в съюз с БГ
  Получавал е пари от Сърбия и Русия за разкол на ВМРО
  Участвува в братоубийствената война между двете крила на ВМРО
  В Първата и Втората Балканска война е на страната на БГ срешу Гърция.
  В 1913 г. се отегля в България, в Роженскияманастир.
  Разбира своята грешка, ни Сърбия, ни Гърция искат автономна Македония
  След 1913 г. и Гърция и Сърбия започват геноцид стешу македонските българи.
  Голяма част бягат в БГ
  Осъден е на смърт от ВМРО за убийството на Сарафов и други върховисти.
  Убийството става 1915 г. преди началото на Първата световна война.

 12. Алексaндaр

  А бе Мoнгoли. Луѓетo си кaжувaaт декa си се Мaкедoнци. Биле Мaкедoнци, и Мaкедoнци и ќе oстaнaт. Ние не сaмo штo сме рaзлични пo нaциoнaлнoст, ние пo кaрaктер сме рaзлични. Тaкви гнaси Мaкедoнците никoгaш немa дa бидaт. И дa сaкaме ние не мoжеме дa бидеме бугaри. Мoже дa се глупирaте уште некoе време aмa немa дoлгo дa ви трaе.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ