(Видео)ДОЖД ОД РАКЕТИ ВРЗ ГЛАВИТЕ НА ТЕРОРИСТИТЕ: Руската подморница изведе масовен ракетен напад врз остатокот од терористите во Дејр ел Зор!

  • October 31, 2017

Министерството за одбрана на Русија објави снимка од масовниот напад на цели на ИСИС во Дејр ел Зор додека траеше операцијата на сириската војска со цел чистење на провинцијата од терористи

„Подморницата Велики Новгород од подводна позиција на 31. октомври 2017. година започна со масовен напад со крстосувачки ракети Калибар на важни цели на ИСИС во провинцијата Дејр ел Зор од источниот дел на Средоземното море“, се наведува во соопштението на Министерството за одбрана на Русија.

Во нападот три крстосуачки ракети го погодиле командниот пункт на терориситите, утврдено подрачје во кое се наоѓале екстремисти и оклопни возила, како и голем арсенал на оружје и муниција на терористите на ИСИС во близина на населбата Абу Кемал во провинцијата Дејр ел Зор, што подоцна е потврдено со извидување.

Нападот е изведен во текот на операцијата на сириската војска со поддршка на руската авијација чија цел е елиминирање на остатокот на терористи во провинцијата Дејр ел Зор по историското пробивање на тригодишната опсада на градот.

За време на воената кампања во провинцијата, владините сили успеаа да воспостават контрола над најголемото упориште на ИСИС сместено во градон Мајадин.

Претходно «
Следно »