(Видео)„МАКЕДОНСКОТО СЦЕНАРИО“ ЗАПОЧНА ВО СРБИЈА: Хулигански протести пред српскиот парламент, се сквернават споменици и се фрла со шишиња кон зградата на Собранието!

  • April 3, 2017

Започма спроведувањето на „Македонското сценарио“ на кое во текот на целата предизборна кампања предупредуваше Александар Вучиќ, кој вчера стана нов претседател на соседна Србија. Но, освен предупредувањето Вучиќ во текот на кампањата ијзави и дека ќе ги превземе сите неопходни мерки да не дозволи ескалација како во Македонија

sarena-revolucija

Според српските медиуми, група хулигани вечерва се собрале пред Народното собрание и на плоштадот Република во Белград незадоволни со резултатите од претседателските избори, и „дивјачки го искинале транпарентот посветен на жртвите на НАТО агресијата и терористите од ОВК на Косово и Метохија“, слично на нивните претходници во Македонија кои ги сквернавеа спомениците посветени на децата бегалци од Егејска Македонија, но и на великаните на Македонската историја.

protest_srbija

Србија

sareni_MNR_Rusija

Македонија

Српските медиуми објавуваат фотографии на кои се гледаат демонстрантите, како што велат, под дејство на алхохол, велјќи дека не го испуштаат пивото од рака.
138722_protest_f

Веднаш потоа започнале да ја гаѓаат зградата на парламентот со шишиња, јајца и банани.

https://www.youtube.com/watch?v=iTCBhcYp9kU

138730_huligani1_f

138723_protest1_iff

138725_protest3_f

138726_protest4_f

138728_protest6_f

Претходно «
Следно »