Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

(Видео)МИКРО ХИДРОЦЕНТРАЛА: Белгиската компанија „Турбулент“ произведе микро хидроцентрали кои можете и сами да ги инсталирате

37%
User Rating

Белгиската компанија „Турбулент“ произведе мала турбина која може да се користи за децентрализирано производство на електрична енергија за сопствени потреби, или за потребите на помали села или населби

Технологијата може да снабди до 60 домаќинства со електрична енергија, а за да почне да произведува струја потребен и е било каков воден тек (река, брзак, водопад). Турбината се поставува веднаш до коритото на водната површина, а околу неа се прави бетонско корито преку кое се насочува дел од водата.

Турбината креира природен брзак кој не е опасен по живиот свет во водите, а има и заштитна технологија против оштетување од камења и песок.

loading...

Истата може да произведе од 5 до 100 киловати енергија.

loading...

1 Comment

  1. Slobodan

    how much does it cost to buy, and what is the procedure?

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ