Monday, 23/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

(Видео)ПРОДОЛЖУВААТ НАПАДИТЕ ВРЗ ИСИС: Со крстосувачки ракети „Калибар“, Руската армија ги дотолчува терористите во Сирија!

100%
User Rating

Нападот со крстосувачки ракети „калибар“ на терористите на ИСИС е изведен во областа Абу Кемал во Сирија, соопшти претставникот на Министерството за одбрана на Русија Игор Конашенков

Шест стратешки бомбардери „ТУ-22“ и шест крстосувачки ракети „калибар“ изведоа напад на терористичките утврдувања, складиште на оружје и муниција, места за собирање на терористите и важни командни пунктови, кои се востановени на основа на разузнавачки податоци“, се наведува во соопштението.

Во ракетно-воздушниот напад биле ангажирани и бомбардерите „Су-24“ и „Су-34“ од авио-базата „Хмејмим“, а поддршка им пружаа ловци „Су-30СМ“, „Су-35“ и „МиГ-29“ на руската авијациона група во Сирија.

loading...

„Лансирањето на крстосувачките ракети Калибар е изведено од подморница, од растојание на 650 километри, наведува Конашенков.

Ракетно-воздушниот напад на терористите на ИСИС овозмжи да се интензивираат офанзивните дејствија на сириската војска под команда на генералот Сухела, рекол Конашенков.

Според неговите зборови, бомбаредерите „ТУ-22“ во последните три дена извеле 18 напади на ИСИС на истокот на Сирија, а изведени се девет напади со крстосувачки ракети „калибар“ од подморницата „Велики Новгород“ и „Колпино“ во Медитеранот.

loading...

1 Comment

  1. kire

    BRAVO ZA RUSITE DA VIDAT MUSLIMANCISTAVA STO E SILA . UBIJTE SE DO KOREN .

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ