Monday, 21/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

(Видео)ПУТИН ПОВТОРНО НА РУСКАТА СВЕТА ГОРА: Манастирска слава посветена на Светиот Сергеј и Герман

18%
User Rating

Претседателот на Русија Владимир Путин повторно дојде,  во Валамскиот манастир.

Како и минатата година, Путин престојува во Валам на манастирската слава посветена на Светиот Сергеј и Герман.

loading...

Претседателот пред храмот  го дочека патријархот московски и на цела Русија Кирил, кој утрово служеше свечена литургија во манастирот.

Путин се поклони пред моштите на преподобниот Сергеј и Герман, запали свеќа пред иконата на Богородица, а потоа разговараше со претставникот на Руската православна црква. Разговараа за животот во манастирот и за негова реконструкција.

loading...

3 Comments

 1. kire

  taka pravi prav pravoslaven vernik za da sija socuva verata i dusata cista , a ne kako nasiot raskolnik koj ja unistuva verata , narodot i drzavata .ako ama gospod e golem i sekomu spored delata nagraduva ili kaznuva pa ima vreme valjda ke gi docekame rezultatite od storenite dela.

  • Kostakos

   Ivanov ne e raskolnik. Moze za zaev da napiseš. A i tuka bez nervozi. Mnozinstvoto go izbra,iako znaea sto ce pravi.Glasali ste,trpite.

 2. Аминта

  ТАКА СЕ САКА ВЕРАТА И ЗЕМЈАТА !

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ