(Видео)РУСКАТА АВИЈАЦИЈА СО ХИРУШКА ПРЕЦИЗНОСТ: За помалку од еден месец, уништени позициите на терористите и ликвидирани над 2.500 терористи!

  • September 30, 2017

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека терористичките организации ИСИС и Ал Нусра фронт ги претрпеле најтешките губитоци во последните неколку месеци

Обидите на Нусра фронт и ИСИС на западот и истокот на Сирија во последните неколку недели, се завршија како неуспешни; милитантите ги претрпеа најтешките губитоци во последнит неколку месеци, изјави портпаролот на Министерството за одбрана на Русија генерал-мајор Игор Конашенков.

Координирани во време и правец во нападите на врз позициите на сириските трупи во провинициите Идлиб и Дејр ел Зор со поддршка на воздухопловните сили на Русија, успешно се неутрализирани, а напаѓачите се уништени, истакнува тој.

„Терористичките групи ИСИС и Ал Нусра ги претрпеа најтешките губитоци во последните неколку месеци. Со ефикансите акции на руската авијација е нанесена значајна штета на борбениот потенцијал на Нусра и ИСИС“, нагласува тој.

„Во ракетните напади на руските воздушни сили од 19.до 29. септември се потвдени повеќе од 2.359 убиени борци и околу 2.700 ранети“, додава тој.

Претходно «
Следно »

loading…