(Видео)РУСКИТЕ БОМБАРДЕРИ ПРОДОЛЖУВААТ ДА ГИ ТОЛЧАТ ТЕРОРИСТИТЕ: Руските стратешки бомбардери и денес активни во Сирија!

  • November 4, 2017

Воздушно-космичките сили на Русија продолжуваат со обезбедувањето на помош на сириските владини сили во уништувањето на меѓународната терористичка организација ИСИС

Бомбардерите ТУ-22М3, полетувајќи од територија на Русија, прелетувајќи над Ирак и Иран, изведоа напад над терористички објекти во подрачјето на градот Абу Кемал во провинцијата Дејр ел Зор.

Над територијата на Сирија бомбардерите биле пратени од ловци СУ-30СМ од аеродромот Хмејмим. Мети на нападот биле складишта на оружје и муниција на терористите, како и командни центри на ИСИС.

Средствата на објективна контрола потврдуваат дека две мети се погодени. По завршувањето на задачите руските авиони се вратиле во своите бази.

Претходно «
Следно »