Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

(Видео)ТЕСТИРАНИ ХИПЕРСОНИЧНИТЕ РАКЕТИ: Руските МиГ-31 ги тестираа хиперсоничните ракети на Путин

100%
User Rating

Руските воздухопловни сили спроведоа успешно лансирање на хиперсоничниот авијациски и ракетен систем наречен Кинжал (“Нож”), соопшти руското Министерство за одбрана.

“Миг-31 авион на руските воздухопловни сили спроведе лансирен тест на хиперсоничен авијациски и ракетен систем Кинжал. Лансирањето беше успешно, хиперсоничниот проектил ја погоди назначената цел на теренот”, се вели во соопштението.

“Од почетокот на годината … спроведени се над 250 летови, екипажот се обучуваше во различни временски услови дење и ноќе”, се вели во соопштението.

loading...

Благодарение на уникатните лет и технички карактеристики на Миг-31 и хиперсоничните ракети “небо -земја”, на системот Кинжал му нема рамен во светот велат од руското министерство за одбрана.

Неодамна, рускиот претседател Владимир Путин ја обелодени следната генерација хиперсониски нуклеарни проектили способни да го пробијат противракетниот штит на Пентагон. Путин истакна дека се работи на зајакнување на одбранбените способности на Русија и во рамките на меѓународните договори, додавајќи ова не е никаква закана , а новото оружје служи за одбранбените потреби на земјата.

 

loading...

4 Comments

 1. DLM

  Оваа вест би требало да се анализира од поширок аспект.
  Изјавите од Руската федерација во кои се вели дека тестирале оружје кое за тнр. запад е недостижно, во многу ќе ги промени глобалните состојби. Потенцијалот на оваа оружје ја става Русија во предност-супериорност од најмалку 5 а можеби и 15 години во однос на ЕУСА, несметано можат да гаѓаат носачи или било што, да пробијат било каков штит, да предизвикаат цунами од висок неколку стотици метри, ракетите да крстосуваат со месеци и години затоа што имаат сопствен погон и да погодуваат кога сакат и што сакаат. Со други зборови заврши ерата на западот (САДистите, ЕУропска и НАТО), се разбира на многумина оваа сеуште не им е јасно, но како ќе минува времето ќе им стане. Во светот на дипломатијата секој збор треба да биде поткрепен со цврст аргументи од овој аргумент подобар здравје, поинаку дипломатијата се претвора во млатење на празна слама. Ги жалам тутабугарите тие повторно, по којзнае кој пат одбраа погрешно, му влегоа во задникот на фиреорт и сега има да се хранат со изметот од четвртиот рајх. Проблематично е само некои јастреби во Вашингтон да не бараат потврда за оваа ново оружје за кое зборува Путин-Русија, иако по се тие би сакале да се провери на пример на Балтикот таму имало кандидати за такво нешто. А од пред некој ден најавуваат и воени вежби за есен од некои 50.000 војници, дали Рада ги пријавила и нашиве таму или заостанува? По се изгледа Русија навистина започнала со грандиозни инфраструктурни проекти и има потреба од работна сила, овие 50.000 би можеле да послужат за почеток.
  Мало потсетување на Лавров и неговите вештини…
  https://youtu.be/8H7aKGOpSwE
  како ли сега ќе се к… кога позади неговите зборови има голем к..?

  • Иван

   Поживем-увидем хунзо пакистанска

 2. grobar ...

  Ajvance … ne se plasi ne se boj,kurov koski nema moj … ke pozivees i ke vidis,tatarce edno so konjsko opavce na lejkata …

  • Иван

   Jвно имаш искуство со ово бре да ти еба маjката и педер с’рбски.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ