Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ВИДОА ДЕКА НЕ МОЖАТ ДА СЕ МЕРАТ СО РАБОТА, УДРИЈА НА КРИМИНАЛ: Главни сојузници на СДС на овие избори беа криминалците и полицијата!

100%
User Rating

Вечерва во очи празникот,23 Октомври, ден на македонската револуционерна борба, денот на создавањето на ВМРО, денот од кој гледаме дека СДСМ се плаши и се срами и бега од него. Слушнавме како ја уникуваат наградата 23 Октомври. Најавија и дека во иднина сакаат да го укинат празникот. Од што се плашат, од што се срамат, од што бегаат? Бегаат ли од нашите корени, од борбата на нашите предци? ВМРО било и ќе биде главниот заштитник и стожер на македонскиот народ и на граѓаните на Република Македонија, истакна вечера од Љубанци претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски каде партијата одржа мини митинг.

 

loading...

-СДСМ не дава никакви проекти, немаат никаква програма, затоа зборуваат за воздух, ветер и магла. Видоа дека не можат да се мерат со нас и удрија на криминални измами. Во првиот круг видовме како СДСМ организира избори, страв и притисоци на сите страни. Во Македонија се спроведоа африкански избори. Скршен череп на градоначалник и кандидат за градоначалник, убиен носител на советничка листа, искршени канцеларии на наши штабови, следени кандидати за градоначалници, бугарски возови со секоја општина, недостаток на гласачки ливчиња. Најмногу видовме масовен поткуп со многу пари. Според информациите кои ги имаме истурени се 20 милиони евра црни пари во Македонија на овие избори. Од каде се тие пари, кој има интерес да даде толку пари за СДСМ да излезе победник иако се знаеше и беше јасно дека фаворитот е ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата? Кој има интерес? Тие пари сигурно не ги дале СДСМ и Заев, ги дал некој друг, некој кој има државен интерес да му помогне на Заев за да го реализира неговото сценарио, неговото редефинирање на Македонија кое го најави, нагласи Груевски.

Тој посочи дека на овие избори главен сојузник на СДСМ била полицијата.

 

 

-Не целата, туку добро одбрани партиски луѓе во полицијата кои беа учесници во поткупот чувајќи стража додека СДСМ поткупуваа насекаде. Тоа беа изборите во Македонија, тоа се избори кои ги организираше СДСМ. Секој ден со име и презиме дознаваме како потплаќаат. Информираме, но нема реакции. Следниот ден истото. Но, нема да не скршат нема да им дозволиме да не скршат затоа што народот гледа што се случува и ќе им се врати како бумеранг, ќе има одговорност еден ден за ова што го прават. Крајната цел е да се сузбие секој слободомислечки Македонец кој се грижи за својата држава, својот јазик, идентитет. Преку разни механизми да се делување дека сакањето на државата е нешто што е демоде, а дека геј браковите, легализирање на дроги се модерни. Ненормалното стана нормално, нормалното го прават ненормално. Коа е ова време во кое живееме? Секој кој ќе помисли да си ја штити државата, како што беше на 27 април, секој кој снимал документарни филмови за македонските дејци и херои, кој бил вклучен во градба на споменици, треба да се плаши дека ќе биде наместен за некој процес. Криминалците на слобода, а патриотите по затвори, вели Груевски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ посочи дека немилите настани на 27 април биле намерно испровоцирани.

 

 

-Ние бевме тие кои осудија насилство и мислиме дека се погреши што се влезе и што се употреби сила, но кога гледаме што се прави во Македонија, кога гледаме дека во овие пет месеци нема никава правда дека се ослободуваат криминалците насекаде, Агим Красниќи кој Скопје го држеше под опсада цели четири месеци излегува, кој прравеше изборни фалсификати и фатен со автомати, Бајруш кој има пресуди и кривични дела, кога гледаме дека лица кои наводно се во куќен притвор се пуштаат да напаѓаат кандидати за градоначалници и градоначалници, кога гледаме и слушаме пред нашите очи како Јавниот обвинител објавува дека ќе ги ослободи убијците на петте деца од Смилковското езеро, и кога гледаме како Заев раскажува дека ќе ослободи над 1.050 затвореници од кои најголем дел за тешки телесни повреди, не можеме а да не кажеме дека на таква неправда веќе не можеме да говори за било какви санкции против луѓето кои беа намамени да влеза во Парламентот и потребно е нивна слобода и прекин на сите прогони, рече Груевски.

Тој вели дека додека се прават овие спектакли економијата оди надолу.

-Индустриското производство паѓа, извозот паѓа секој месец откако СДСМ се на власт, паѓаат девизните резерви на државата. Паѓаат прогнозите за раст, најважни им се тендерите кои ги зимаат луѓето од власт. Нема нови инвестиции, ниту нови работни места, просечната плата не само што не расте, таа опаѓа. Нема раст на пензиите кој беше тренд во Македонија во време на ВМРО. Стандардот оди надолу, сиромаштијата расте, државата е на колена. Но, не заборавија да склучат штетен договор со Бугарија уште првата недела. Договор кој не е проблем да се потпише ако нема неколку работи во него. И ние немаме ништо против Бугарија, тие ни се соседи треба да имаме добри односи, но на принципиелна база, а не да не тераат да потпишуваме договори со кои ќе се откажеме од македонското малцинство во Бугарија, со кој ќе прифатиме дека нашата историја била дел од бугарската, менување на учебниците по историја за македонските ученици да учат во иднина дека Илинденското востание не било македонско, туку бугарско. Дека 11 Октомври не било денот кога пукна првата пушка од страна на македонскиот народ, туку некој идеолошки конфликт меѓу левицата и десницата на бугарското население во Македонија. Тоа е она што сакаат да се помине во Парламентот. Затоа ние предложивме да се изјасни народот на референдум, да видиме народот што ќе каже, нагласи Груевски.

 

 

 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ потенцираше дека целта е да се промени името, да се промени идентитетот.

-Главната цел е да се прифатат сите услови од страна на Грција, не да се постигне компромис. Истиот принцип како со Бугарија. Тука е и трајното населување на мигранти. Има намера да им даде трајно државјанство и да ги направи негови гласачи. Зголемувањето на даноците, прифаќањето на двојазичноста во Македонија со неуставен закон и редефинирањето на бракот, односно овозможување на хомосексуални бракови и можност да посвојуваат деца. Владеат со страв за да не дозволат да се види големата слика, сакаат да набијат страв кај народот, но нема помрачување кое не било осветлено од народот. Порачувам дека нема да не скршат, нема да не поколебаат, ниту да се исплашат. Заеднички ќе се спротивставиме со народот, нагласи тој.

 

Груевски рече дека во годините наназад СДСМ ништо не направиле за Бутел.

-Видовме и во овие пет месеци дека ништо не се направи за Бутел. Во општина Бутел кога во 2006-та година дојдовме во владата имаше само 3.600 вработени лица. Денес има над 7.200 вработени лица во Бутел.Така се работи за сопствениот народ и им се помага.  Ние ќе продолжиме да се бориме и верувам дека ќе донесеме над 30 инвеститори во наредните 4 години кои ќе отворат нови работни места. Истовремено ќе обезбедиме учениците од 1-5 одделение добијат здрав и бесплатен оброк. Дарко Костовски како градоначалник на Бутел ќе овозможи можности за граѓаните да стекнат сопствен дом, по симболична почетна цена по само 1 евро за метар квадратен на земјиштето и ќе се намалат комуналиите. Нудиме концепт во кој нема да има неасфалтирани и неосветлени улици. Ќе има паркови во секое маало. Во Љубанци ќеима довршување на фекалната канализација, ќе има проширување и целосна реконструкција на патот Радишани-Љубанци, ќе се изградат нови баскет игралиште и нова фитнес зона, нова планинска стаза за качување, ќе го развиеме манастирскиот туризам, нагласи Груевски.

loading...

20 Comments

 1. Stranec

  Ima li nekoj asalen covek da go grabne za nos I zaev pa I Gruevski pa I site tie duduci sto sedat tamu vo “vladata na RM” pa I tie “parlamentarci”, “gradonacalnici’ itn I da gi odnese na zapad pa da vidat kako ziveat I rabotat tamosnite lugje…pa da napravat sporedba so ovaa nasa RASTURENA DRZAVA vo koja koj kako ke dojde kako besno kuce grize I drpa.
  Kutuci edni korumpirani I nesposobni, so fekalni kanalizacii li ke se falete???? Da vi tecat vo spalnite sobi.

  • MAKEDONEC OD "ZAPAD"

   I NA ZAPAD NE E KAKO STO VI PREZENTIRAAT, REALNO SLIKATA E IDENTICNA SO BALKANOT… SAMO SE SO POGOLEMO GNASNO ISKUSTVO I GI KRIJAT TRAGITE KAKO LISICI, NO NE KE MOZAT I TIE VECNO DA RUSAT I UNISTUVAAT. KE SE NAJDE NEKOJ KE MU ODRZI UBAVA LEKCIJA.

  • Мајка Бежанија му е мајката

   Нема потреба ни Заев ни Груевски да ги носиме во странство за да видат како е таму. Тие биле 100 пати во странство најмалку, особено Груевски, го обиколи светот со тие роуд шоуа и разно разни шетања, спиејќи во хотели со 6 ѕвезди и јадејќи и пиејќи најскапа храна и најскапи вина. Знаат тие многу добро дека разликата меѓу Западна Европа и Македонија е ко измеѓу Реал Мадрид и Вардар. Сиромав Вардар 6:0 изгуби од Реал Сосиедад, а од Мадриѓани би изгубил 12:0. Треба Македончето да прогледа и да сфати дека живее во европскиот Бангладеш, во најголемата европска дупка и провалија. Депонија, и духовна и материјална. Тебе Странец можам само да ти завидам што си се спасил од макеДЕПОНИЈА, како и стотици илјади други, поербап од мене кој останав тука. Единствено се надевам дека барем моите деца ќе се спасат од грознава земја и ќе заминат што поскоро, тоа подобро за нив.

 2. Канализација

  Најголемиот ЛАЖЕН патриот, водач на ВМРО-овците бандити лажни патриоти, кои царуваа 12 години со Македонија, покажа дека Македонија ја брани читајќи соопштение.
  Браво велики ВМРО-овца водач, патриоту, ја спаси Македонија со зборови.
  Престани веќе со будалштините, не си смешен, стана многу многу досаден.
  Ајде мафни се, затворот за тебе и врхушката е спремен. Таму ќе можите да пишите и читате соопштениуа за доручок, ручек и вечера. Ќе се скапате од борење за слобода, замислите колку ќе читате? Ќе читате, ќе читате, лелеее цел ден и ноќе!!!
  100% сум сигурен одма ќе ја ослободите Македониј со читање, дури до Солун ќе стигните. Само пазете се ве молам, немојте да читате премногу оти устата ќе ви се подсуши. Да си се напијте малце водичка.

 3. Stavre

  Onaj smrden konj ALAHGAZOSKI SRAMNO E STO E ZIV ONAJ KONJ ONA ZIVOTNO E KUKAVICA STO SE STRAMI OD MAKEDONIJA REKOL PODOBRO DA BIL KURDISTANEC NEGO MAKEDONEC
  E PA STO BARATE OD VAKVI IDIJOTI PRODADENI MOPITA
  SPREMAJTESE MAKEDONCI !!?!?

 4. Stavre

  Grujco nee pametno da se napravi PARAPPLOCIJA pa da se cistat ovie predavnici glupsvi zaedno so HITLER SPASOV

 5. Љупчо

  Ќути бе запушена канализацијо. За тебе за отпушување само црево под притисок од 100 бари помага. Кај да е ќе стасаш на третма во Комуналец.

 6. Stavre

  Kanalizacijana GOVNAR KOMUNJARSKI ZAEDNO SO VASATA PREDAVNICKA PARTIJA KE BIDETE SO SIGURNOST POGUBENI ZA SEKOGAS
  ONAJ PREDAVNICKI K.U.R.O.L.I.Z.A.C. ZAEV DOBIL SOVETI OD NEGOVIOT PREMUER PESOT B.E.J.L.I . .DEKA OVOJ PRAZNIK MAKEDONSKI TREBA DA GO SNEMA ZAEDNO SO MAKEDONIJA
  E PA KUROLIZACOT GI POVIKA FAMILIJA ZAEVI NAPOMOS.
  ZA PESON BEJLI STO SE PISUVA VO POZICISKI AMERICKI IZVORI DEKA IMAL SEXUALNI VRSKI SO GRCITE NA ZENAMU I BILO DOZVOLENO VO GRCIJA DA SE EBE SO GRCKI KONJI

 7. OHRID

  GRESKITE KAKO SOJUZNICI NA SDS GI PRAVAT I NASITE KOMSII BUGARITE .

  BUGARIJA SO DOGOVOROT SO MAKEDONIJA STANA ÄMERICKA KOLONIJA “KOJA NIKOGAS POVEKE ZAEDNO SO ALBANIJA I MAKEDONIJA NE KE DOCEKAAT “NEZAVISNOST” PO VTORI PAT. SEKOGAS KE BIDAT UPOTREBUVANI KAKO “PAT”ZA RUSIJA I PRVA LINIJA ZA ODBRANA NA ZAPADNITE BIROKRATI,NACII I DRZAVI KOJI KE PRODOLZAT DA ZIVEAT DOBRO BLAGODAREJKI NA VAKVI BITANGI KOJI ZIVEAT KAKO KRLEZI VO OVIE VESTACKI DRZAVI POD RAKOVODSTVO NA AMERIKA.

  NARODOT E NA IVICA ,NADOLU E PONOR. OVA E POSLEDNA SANSA NA AROGANTEN NACIN NO SO REALEN PATRIOTSKI DUH OVIE TRI DRZAVI DA SI JA ZEMAT RABOTATA VO SVOJI RACE I NATO I AMERIKA DA IDAT U TRI PICKE MATERINE VO SIOT OVAJ DEL. AKO ZAPADOT SAKAT VOJNA SO RUSIJA NEKA BARAT DRUGI PATISTA ,NO POLSKA SE SVESTI I NESAKAT DA BIDIT PORVA BORBENA LINIJA ,TURCIJA I IRAN NE SAKAAT ,BALTIKOT I GERMANIJA BEGAAT KAKO OD OGAN DA NE SE TIE VO TAA BORBENA LINIJA ,…DALI NA AMERIKA I OSTANA USTE ” SEVERNA KOREJA “DA SE POBEDIT ZA DA MOZIT DA SE CUVAT RUSIJA ZASTO DRUGI I NE POSTOJAT KOJI SAMI SE NUDAT SAMO USTE OVIE TRI BUDALETINKI ,ZAEV ,RAMA I BUGARSKIOT BAJ GANJO.

  • Geshev-BG

   OHRID-“BUGARIJA SO DOGOVOROT SO MAKEDONIJA STANA ÄMERICKA KOLONIJA”…..алоооо!!….ejjj….да те ебал шумадииски свинар наскоро?!!…

 8. Geshev-BG

  -“Од што се плашат, од што се срамат, од што бегаат? Бегаат ли од нашите корени, од борбата на нашите предци?”…..Груjчо, ти ако знаеш кои се твоите корени и за што се борили твоите предци, jaс ќе одам на споменикот на Сашко Педерашко во центаро на Скопие и ќе се обесам за ташаците на Букефал. Сите од ВМРО-“Груевик” се играте кур-ташак со историjaта на Македониja.

 9. OHRID

  GESEV -PRVO TREBA DA SI SPOSOBEN DA MOZES DA EBIS ,…ZA DA MOZES I DRUGI DA GI EBIS . GOLEMA BUGARIJA E “ZAMKATA I MAMKATA |”ZA KOJA SE FATIVTE ,A ALBANCITE ZA GOLEMA ALBANIJA . TAKA KE VE DRZAT NA “JADICA ” DODEKA NE VI DOJDE UMOT.

  ZA VASATA BUGARSKA RELIGIJA ,…I ZA “SVINJAROT \”,..

  SV. KREMENADLA E VASATA NOVA ZASTITNICA , SV, BUT , SV, SUVO REBRO , SV. PLESKA ,..I TN.

  • Geshev-BG

   OHRID:-“GOLEMA BUGARIJA E “ZAMKATA I MAMKATA”….тресеш глупости, Бугариja сака добри односи со Македониja и ништо повеќе од тоа. Страв од “GOLEMA BUGARIJA” има само во главите на србите, србоманите и античките педери на Груевски во Македониja.

 10. OHRID

  VO OVAJ SLUCAJ ISTORIJATA NEE VAZNA I E IRELEVANTNA . KUROT GI BOLIT AMERIKANCITE ZA ISTORIJASTA .AMERIKA SAKAT DA JA SNEMAT RUSIJA SO VASA POMOS.
  GRCIJA PLATI ZA SPOROT SO IM,ETO. DOLGOT OD 600 MILIJARDI GO ZGOLEMI NA 700 MILIJARDI SO PLAN ODNAPRED 100 MILIJARDI DA ODAT ZA IMETO.

  BUGARIJA ,GO PLATI CEHOT SO TOA STO SMETAT DEKA MAKEDONIJA POLA KE BIDE ZA NEA ,A ZABORAVAT DEKA TAA CELA NEMA DA JA IMAT NASKORO.

  SITE SI IGRATE KUR-TASAK A NE STE SPOSOBNI NI ZA EDNO EBANJE.

  • Geshev-BG

   -“BUGARIJA ,GO PLATI CEHOT SO TOA STO SMETAT DEKA MAKEDONIJA POLA KE BIDE ZA NEA”…..-бегаj да переш глава во Охридско езеро, белкем ти доде памет во глава…алоооо!!..Бугариja е Бугариja, Maкедониja е Македониja и точка.

 11. OHRID

  VO 2017 GODINA ,NEKOLKU RENOMIRANI ZAPADNI SPISANIJA OBJAVIJA DEKA VO OVAA GODINA UPLATENI SE NA SOVETOT NA EVROPA I NA KRIMINALNI STRUKTURI NA NATO VO BRISEL NAD 3 MILIJARDI ISPRANI PARI ZA GLASOVITE NA TIE SOVETNICI DA ODAT ZA OVAA ILI ONAA NAMERA . TRT. KE VIDIME KOJI STE I STO STE . TEBE , NA GESEV TI OSTANUVAT DA SI GO EBES UMOT PO ONAA BUGARSKATA , “PENJAL NE PENJAL PARI SUM DAL “…AMA ZIMI KUROT OVAJ PAT ,..SI DAL AMA I SI GO JAL.

  • Geshev-BG

   -“VO 2017 GODINA ,NEKOLKU RENOMIRANI ZAPADNI SPISANIJA OBJAVIJA DEKA”…..баба ми е мажка!!…..пиj редовно апчињата и не се замараj со политика.

 12. OHRID

  KE GO ZATVORAM MUABETOT SO EDNA RECENICA DEKA JAS POVEKE GI MRAZAM SRBITE OD BUGARITE ,NO BUGARITE NEZNAAT TOA DA GO ISKORISTAT ZASTO SE GENETSKA GRESKA KADE OD MAJMUNI STE STANALE LUGE BEZ POTREBNATA “EVOLUCIJA ” . MENE MOZITE SAMO ZA KUR DA MI SE FATITE SO VASITE PRIKASKI ZA ISTORIJATA SOBIRANI OD “BRAKATA GRIM “. VIE BUGARITE MOZITE SAMO “VODA “DA IM NOSITE NA MAKEDONCITE . VASATA INTELEGENCIJA NEE DOOFORMENA NA NIVO ZA DA MOZIME DA KOMUNICIRAME KAKO NORMALNI LUGE SO NORMALNI STAVOVI.

  • Geshev-BG

   -” MENE MOZITE SAMO ZA KUR DA MI SE FATITE SO VASITE PRIKASKI ZA ISTORIJATA SOBIRANI OD “BRAKATA GRIM”…..-твоjaта историja сум ja напишал на куро се со два збора: ТИТО-1944 и секоj ден ja читам по неколку пати…….

 13. orka

  CITAM I SE CUDAM KOLKU MALOUMNI LUDGE IMA SO TOVA STO GO PISUVATE NE SE DOKAZUVATE NEGO SE GLUPIRATE TA BUGARIJA TA OVA TI BATE AKO SI BUGARCE SO SREKA SEDISI VO BUGARIJA I TERAJ SI JA RABOTATA OTI KAKO VAS IMA MNOGU POKVARENI SVOJ LEB JADAT TUGO GAJLE BERAT TOA SE SAMO UMNI NAROD VO SLUCAJOV SO GESOV GANCO BUGARSKI POZDRAV

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ