Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ВИКИЛИКС ОТКРИВА: Меркел притискала за име Република Скопје (Македонија), Груевски не прифатил!

User Rating

Македонската влада во 2008 година го одбила притисокот на германската канцеларка Ангела Меркел, и на романската влада да ја прифати од грчка страна понудената формулација „Република Скопје (Македонија)“ , во замена за влез во НАТО на самитот во Букурешт, откриваат документите објавени на Викиликс. Во документот на американската администрација од 2008 година се опишува средбата меѓу тогашниот премиер Никола Груевски и поранешната американска амбасадорка во Скопје Џулиен Миловановиќ, кратко откако Грција стави вето на македонското членство во НАТО на самитот во Букурешт. Во документот кој има ознака Доверливо, Миловановиќ истакнува дека на состанокот на 4 април, премиерот Груевски изрази благодарност до владата на САД за силната поддршка за зачленување на Македонија во НАТО и покрај зацементираното инсистирање на Грција да стави вето заради нерешениот спор околу името – пишува „Република“

„Тој рече дека покрај неуспешниот обид на германската канцеларка Меркел и сличен потег на владата на Романија да ја убедат владата на Македонија да прифатат грчката формулација за името Република Скопје (Македонија), било задоволство да се гледа како повеќето членки на НАТО вложиле напори да ја убедат Грција да не става вето, пишува во документот.

loading...

Миловановиќ, според документот потпишан токму од неа, побарала од Груевски да се продолжат преговорите под покровителство на Нимиц и да се изнајде решение колку што е можно побрзо. Груевски се согласил со неа, но изразил сомневање дека Грција ќе покаже флексибилност во блиска иднина. Дополнил дела Словенците му рекле оти грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани објаснила дека ветото било неопходно поради притисокот на грчката јавност. Дотолку повеќе, Груевски изразил сомневање дека Атина ќе стане уште по ригидна во ставовите, убедена дека „победила“ во Букурешт.

На Викиликс е објавен и документ од 2009 година кој ја опишува средбата меѓу тогашниот грчки премиер Јоргос Папандреу со американски висок функционер кому му рекол дека за Грција Република Северна Македонија е прифатлива солуција.

„Тој му предложил на Груевски прашањата за идентитетот и јазикот да бидат тргнати на страна. Премиерот почувствувал позитивен моментум но на втората рунда Груевски сакал различно име и инсистирал името и идентитетот да бидат „Македонски“. Ден по средбата во Преспа Груевски дал јавна изјава за тоа што Папандреу наводно му кажал на средбата. Тоа ја стави Грција во многу тешка позиција, му рекол Папандреу на Стајберг“ – пишува во документот.

Папандреу рекол и дека „ерга омнес“ е неопходно не за да се промени уставот на Македонија туку за Грција да биде сигурна дека Македонија нема и натаму да бара од трети земји признавање под уставното име.

loading...

16 Comments

 1. Geshev-BG

  Браво на г-н Груевски-вистински македонец, а не како ПЛАЧИПИЧКИТЕ кои 24/7 серат во infomax.mk…….STOP на преговорите за името…….. кои сакат НАТО и ЕУ да вземат бугарски пасош…. и така, ќе имаме држава Република Македониja населена со македонци со бугарски пасоши…..и волкот сит и јагнето цело.

 2. Goran

  Pa taka be Nikola, otpocna procesot za vrakanje i promena na crpnatite – murtinecot i mickota.

 3. kiril бит

  Викиликс браво што го потврдуваш што
  јас многу одамна го кажував дека
  МЕРКЕЛ Е ХИТЛЕР 2 ВО МОДЕРНА ЕВРОПА ЕВЕВИГО ХИТЛЕР БЕЗ МАДИЊА
  МАМАТА ФАШИСТИЧКА УБИЈЦИ ГНАСНИ

 4. Stamen

  Ovaj gore Gechev galiba e .tup ili glup ne ja razbira poentata na Vikiliks
  Odi bre malce treniraj mozganje

 5. Аминта

  За разлика од груевски, Црпко ќе прифати СЕКАКВО име кое ќе му го сервира германската курва

 6. 4_Канализација

  Комуњари, лажни патриоти и терористи плукаат по народот и го клоцаат нивното достоинство како сакаат.
  Го направија народот фајромци, па б’лгари и еве сега туркаат да го обезличат, избришат од лицето на светот.
  Фајромчињата пак онака безсвесно седач и молчат, испреплашени, к’о овци, и чекаат ли чекаат … некој друг да им чувацили спасува (поранешната) државата.
  Оној 12-ет годишниот лопов, водач на бандата лажни патриоти, што глуми жртва дека судот лажно судел, нити еднаш не му текна како премиер дека има одговорност кон народот и државата.
  Очигледно е од документите дека си правеше трговија, а народот? Абе кој го ферма него !
  Оној мангупот со репчето Влатко Ѓорчев, недораснатиот пубертлија со болчиња на лицето, беше главниот за надворешна политика. Сличен на него беше и А. Милошески, кој глумеше Мин. за Надворешни Работи. Ете неколку од “типовите” кои лапаа и лапаа и лапаа и се потсмеваа на фајромчињата колку лесно можат да ги заведуваат.
  Ете кои ја докусурија државата во канализација.

  • DLM

   Колку години имаш ти момче? Многу конфузен коментар, сите виновни само ти цвеќе за мирисање! Или си заостанат во равојот (пред некое време рче дека си повозрасен но по коментарите не би рекол, повеќе наликуваш на адолисцент или пак имаш пречки во развојот) или си трол кој се обидува да се развие. Цело време некој плука по народот а ти седиш мадро, ама затоа истураш со навреди по сите па и оние кои се обиделе нешто да сторат.
   Покрај тоа што си канализација имаш ли и некои други квалитети?

   • 6_Канализација

    Ма нема што да ти објаснувам.
    Самото тоа што СИТЕ се надеваат на спас од канализацијата со бегство во запад е доказ на пропаста на фајром.
    Па сега ти прај си ш’о и да сакаш.
    И не заборавај, тоа што Зајко Кокорајко ви го гнети на сите, и комуњари и лажни патриоти, е уште една неизбежна реалност.

   • Вистината која боли

    Е убаво му кажавте, прашање колку ќе може да сфати !?

    • antojiamilosevskablgarin

     wow gruevski ne spasil sega site od bugarska partija vmro dpmne mozhe da drkaat

    • Вивилна Непослушност

     Ете тоа е Македонска аномалија, ако не се врегаме сами со себе неможеме мирно да спиеме! Каков народ Таква Власт!
     ДОСТА Е партија СИТЕ СА МАКЕДОНИЈА!

    • Цивилна Непослушност

     Каков народ таква власт!
     Доста е партија сите за Македонија!

   • Вивилна Непослушност

    Доста е партија сите за Македонија

 7. Dimitar Makedonski

  Ovie tn. prijateli od Zapad, vsušnost se neprijateli no na bednite lica narečeni Makedonskoto politikantsvo, se predstavuvaat kako prijateli, a “našite” go odrabotuvaat Makedonskoto uništuvanje, srekni i veseli. Nikoj normalen so minimalno dostoinstvo ne bi se vklučil vo odzemanjeto na identitetot na Makedoncite. Site takvi se predavnici, bezrbetnici, ne zaslužuvaat opstanok na ovaa planeta, po toa što se vklučuvaat vo monstruozen obid za genocid vrz eden narod, i ilegalna prodažaba na se što proizleguva od identitetot na istiot toj narod. MAKEDONIJA. MAKEDONSKI. MAKEDONSKO.

 8. Вивилна Непослушност

  А кога Меркел ке им ги даде целосни човечки права на 30 милиони Турско малцинство во Германија?
  Не заборавајте дека Меркел потекнува од ДДр од токму Штаси политика.

 9. Цивилна Непослушност

  Кој го ебе ЕУ кој го ебе НАТО!
  Неми треба ниту ЕУ ниту НАТО а уште помалце ми требат хипократски и предавнички курви и кукавици!

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ