Monday, 23/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ВИСТИНСКАТА ПРИЧИНА ЗА КРИЗАТА: НАТО во Македонија би да ја победи Русија и Кина!

5%
User Rating

Дека ѓаволот ја однесе шегата разбраа кога на кинескиот Пат на свилата беше најавен возот од Пиреја до Будимпешта. Недолго откако САД го „запреа“ рускиот гасовод „Јужен Тек“, воскресна „Турски тек“. А тоа „канцерогено влијаени“ на Русија и Истокот на Балканот треба да се спречи. Ете од каде е кризата во Македонија

kina_rusija

Кога САД се бори за своето влијание на Балканот тогаш тоа е „промоција на мир и стабилност во регионот“, а кога тоа го прави Русија, тогаш тоа е „канцерогено влијание“ на Балканот.

loading...

Без никаква задршка, наведувајќи ја оваа констатација, високиот официјален претставник на Стејт Департментот испрати таква порака на заседавањето на Поткомитетот за надворешни работи на Конгресот. Истиот оној Хојт Брајан Ли, кој побрза во Скопје последните денови од април со својата „миротворна“ улога.

А како таа улога изгледа виде целиот Балкан, а и пошироко, во претходната половина година на случајот Македонија. Кога по вонредните парламентарни избори сфатија дека повторно највеќе гласови има власта која нив не им е по волја, го потегнаа својот најсилен адут на Балканот кој никогаш нема да откаже лојалност – Албанците. На нивната поддршка, или подобро кажано, потполна послушност секогаш може да сметаат, а особено кога интересите им се поклопуваат, какко во Македонскиот случај.

Резултатот на сето тоа е прекршувањето на договореното и секогаш испочитувано, додуша непишано, правило Владата да ја состават најсилната македонска и најсилната албанска партија. Но кој се грижи за приципте кога е американскиот интерес во прашање.

Така непринципиелно и на брзина, по изборите, е сочинета и „тиранската платформа“, односно услови под кои албанските партии во Македонија нема да коалицираат со македонска партија, платформа која ја прифати лидерот на СДС Зоран Заев. Тие услови се оценети како прв чекор кон неуставна федерализација на Македонија. Но на кој му е грижа за кршењето на Уставот на Македонија кога американските интереси се во прашање.

ВМРО-ДПМНЕ која повторо овои највеќе гласови и од која потекнува претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов, и покрај тоа што е определена за евроатлантски интеграции, со американски вкус многу често го гледаше патот на Русија и Истокот. Се поинтензивната соработка со Москва, која беше пропратена со се посилна економска активност, ред неколку месеци е обележана со отворањето на македонското претставништво во Русија.

Дека ѓаволот ја однесе шегата САД оцени кога на кинескиот Пат на свилата е најавен и возот од Пиреја до Будимпешта. Македонија како прва станица на тој пат на продорот на кинеската економија и влијание, право во средиштето на американските забрани, каква што е во ЕУ, за САД не беше пожелно. Особено што по рускиот гасовод „Јужен тек“, кој САД „успешно“ го спречија, „грижејќи“ се за диверсифицирано снабдување на Европ асо гас, воскресна „Турски тек“.

Уште кога Македонија оцени дека добро би и дошол крак со кој би се поврзале на „Турски тек“ и ги би ги решиле проблемите со снабдување со гас, американскиот одговор беше сосем очекуван. Особено во околностите кога русија по успешно одиграната улога во Сирија на голема врата се врати на меѓународна сцена. Ризикувајќи и со Балканот, и потоа уште со приближување на Русија и Турција, за САД беше потполно неприфатливо.

Во пошироката слика на гледање на работите, Македонија беше важно да биде дестабилизирана Бидејќи како што за Спутник оцени аналитичарот Александар Павиќ, нестабилна Македонија оневозможува реализација на големи проекти и продор на влијанието од Русија и Кина. Затоа и не чуди што на почетокот на кризата во Македонија се огласи НАТО, незаменливиот американски оперативец.

„Кога не може да го задржи поредокот који му одговара, НАТО намерно предизвикува криза и потоа се обидува со истата да управува. Тоа му е една од специјалностите“, истакнува Павиќ.

На прашањето за геополитичкото позиционирање на Македонија со Заев на чело на Владата и албанските партии во парламентарното мнозинство, аналитичарот од Скопје Бранко Ѓорѓевски вели дека нивната веќе докажана лојалност кон Западот ќе биде многу повеќе зацврстена.

„Едноставно, она што ќе се бара од оваа Влада тие ќе испорачаат“,вели Ѓорѓевски за Спутник.

Балканот е на линија на огнот помеѓу Москва и Вашингтон, тоа не е никаква тајна, вели тој, истакнувајќи дека Македонија само ќе ја дели судбината на таа конфронтација.

„Денес никој во светот не сака да ги затвора вратите за соработка со ниту една страна, посебно во економијата“, истакнува Ѓорѓевск, напоменувајќи дека Иванов како претседател на Македонија и понатаму ќе биде одговорен за соработка со Москва и дека во тој поглед нема никакви резерви. Освен тоа, веќе се знае дека на 24. и 25. мај ќе биде во посета на Москва, за што извести и помошникот на рускиот претседател Владимир Путин.

Без сомнеж во таа прилика, на таа посета ќе падне збор за ситуацијата во Македонија и во регионот. А што се целите на Кремљ во регионот, американскиот „помирувач“ во Македонија Брајан Ји изјави дека „многу е тешко да се предвиди или да се читаат мислите на рускиот претседател Владимир Путин“.

„Миротворецот“ во Македонија Ју, меѓута смета дека тоа „канцерогено влијание“ на Русија на Балканот треба да се спречи. Ете откаде е кризата во Македонија. Затоа прашањето е кој е следен. Бидејќи Ји на седницата на Поткомитетот се бавеше и со Србија и рускиот хуманитарен центар во Ниш во чии „чисти намери“ не верува, се осврна и на „намерите“ на Русија за охрабрување на Р.Српска за сецесија од БиХ, но истакна дека САД поддржуваат формирање на војска на Косово.

loading...

10 Comments

 1. stevo

  NATO+ZAEV+I CELA FASISTICKA ELITA MOZAT SAMO CRVON KINESKI AAAAA+ KURON RUSKI DA GO LIZAT A KERKAMU NA ZAEV MOZE SPERMATA DA JA CUVA ZA NEDAJ BOZE

 2. dimce

  OVA KOSOOKION AMERIKANEC —,- SLUCAJNO MOZEBI JA EBE ONAA OROSPIJA MURTINSKA ODNOSNO I KERKAMU NA ZAEV??????? STO KUR NATO VO MURTINO?????TOJ —JI BRAJAN JI PICE SVINSKO STO GO OKUCI DA MU EBAM AMERICKOTO SEME ??? DA MU EBAM I ONA STO NE GO SAKA ZAEV–KERKAMU KOJ KUR SOROSOIDNION FIKUS GO PRIMA OVAJ
  ZAMENIK – NA NEKOJ NACALNIK – A TOJ ZAMENIK – , NA ZAMENIKOT DRZAVEN SEKRETAR — KOJA E TAA FUNKCIJA SE GLEDA DEKA E NEKOJ KREMINALEC BRUS LIN SE ZANESUVA DEKA E ON E SAMO ISPOSTRANA SVINJA OD COVEK

 3. LXV

  Анализа на место, со исклучок на фактот што Фикусот нема правен механизам за да ја спречи или отповика планираната владина/собраниска постапка за приклучување кон веќе воспоставените економски санкции на Империјата спрема Русија.

  Ништо чудно и да се иницира постапка за негово отповикување во духот на 27априлскиот пуч (поради блискоста со канцерот Русија и диктаторот Путин). 2/3-нско мнозинство? Ма иди бегај, бре…!

 4. hulk

  i na orban pokushaa da mu napakovaat sve..od toa deka ima 600 milioni dolari ukradeno do toa deka e diktator i sl.sranja..prisluskuvan e mnogu povekje od gruja i vemero..medjutim izgleda nema nisto so bi go iskompromitiralo pa da se pokrene procedura za ‘revolucija’..dodeka pak ovie klosari od vemero bea fateni zivi v lojze kako kradat gojze…barem da se cuvaa da ne laprdaja sestoe po tel…i pak osvojia dva pratenika vise i se predadoa…prasanjeto e zasto!!..e zato!!..goveda lakomi i azdisani..da bea cisti ke im bricea kurot!!..mozea da husket ne siptari ne turci ne neznam so djabe ke im bese..medjutim to e….idioti na kubik!

 5. JA NE ZNAM JA BEV U PODRUM

  Samo toa e Vistinata da se zapre so izbradba Gasovodot I Kineskata vrza zeleznica
  Zatoa go Oborija Gruevski sto nejkese da go raskine dogovorot so Gasprom I Kina
  Zatoa Zajko predavnikot vednas ke go raskine
  Samo edno da si znae Zajko so Nasive politicari ke pomine nekako
  Neznam samo kako ke Pomine so PUTIN I Si Gi Ping Koj ke isturat Miliardi za nekoj Seljak od Mirtino da gi dupi vo rebra
  EPA GOSPOD NEKA MU E NA POMOS NA ZAJKO
  Putin ga Brani Asad ne zasto go saka
  Toj Jasno da znaenje kaza nema da pomine ni edna cevka niz Sirija koj trabase da odi od Katar I Saudia Arabija niz Sirija I po Sredozemno More vo Evropa I da bide Konkurencija na Gasprom I Rusija
  I da povtoram Zasto mu se namerasija Na Nikola Grievski ovoj Fasisticki Brisel I USA
  Konijalni sili koj Cel Zivot Ziveat I Se Bogatat na Tugu nesreki I 1000 godini Pocnivajki od Karicata pa se do denes

  I DA POVTORAM PRIJATELSTVATA SE MENLIVI INTERESITE SE VECNI

  A KAKO PO OBICAJ KOGA GOLEMITE SILI SI GI MERAT MUDATA STRADAAT MALITE
  KAKO MK SRBIJA SIRIJA LIBIJA IRAK UKRAINA …

  TUKA SE IGRA SAH ZA NAREDNI 100 godini
  MEGU VELIKANITE USA RUSIJA KINA
  I NIVNITE GOLEMI STRATESKI I GEOSTARTESKI INTERESI
  NA POVIDOK E NOVA JALTA
  KO PREZIVI PRISASE

 6. Ag`r

  SO TOLKU FRUSTRACIJA PA GI BRISAT KOMENTARITE?????

 7. Sotir Ilievski

  Ivanov neka pazi kako i koga ke odpatuva vo Rusija, NATO mafijata turka cel avion da otepa eden coek.
  Drugo, ako znaeja sto im se tikmi, zosto spijaa i nikakvi merki ne prezedoa da e spasat drzavata? Nesposobni.

 8. Lupco Sydney - Australia

  LET IT BE CLEAR TO THE WORLD THAT AMERICA WILL KILL HER
  OWN PEOPLE FOR A PROFIT .

 9. Lupco Sydney - Australia

  NIS ? WHO CAN RECALL WHAT THE ALBANIAN TERRORIST SAID
  ABOUT IT .

 10. Risto

  SDS dojdoa na vlast so pomos na vietnamecot Brus Li, toa ne e voljata na narodot. Pretsedatelot Ivanov sega koga ke se sretne so Putin treba da go ubedi toj da pritisne preku Tramp i Merkel pa zaednicki da go simnat od vlast ljubimecot na Obama, Soros i demokratite Zoran Zaev. Toj e precka za dobrite odnosi na Makedonija so Rusija, no i so novata administracija na Tramp. Sega otkako mu gi nema onie sto go cuvaa, Zaev veke nema zastita, se naogja na vetrometina, pa najverojatno i Istokot i Zapadot ke baraat negova smena. So negovoto doagjanje na vlast se zagrozeni site strateski interesi na Rusija, Kina i SAD na Balkanot, zatoa ke mora go trgnat za kratko vreme. Kina i Rusija vlozija mnogu na Balkanot vo posledno vrme , pa sigurno nema da dozvolat nekoj kako Zaev da im gi poremeti nivnite interesi.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ