Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ВЛАДАТА ДА КУПИ АПАРАТЧИЊА ЗА ПРЕВЕДУВАЊЕ: Сашо Ордановски предлага владеачкото мнозинство да тера инает со народот

User Rating

Сашо Ордановски, кој важи за апологет на владеачката СДСМ, препорачува на граѓаните на Македонија да им се купат апаратчиња за преведување и на тој начин да ја решат двојазичноста која преку новиот неуставен закон ја турка владеачката коалиција.

Тој и препорачува на Владата на СДСМ да ја игнорира дебатата која смета дека е патетична и проблемот да го реши со набавка на уреди за симултано преведување за граѓаните на Македонија.

loading...

Ордановски наместо во својата колумна да објасни зошто овој закон се носи и покрај критиките на експертите дека е неуставен, тој дури оди до таму и препорачува кои модели треба да се набават со цел секој бирократ или како што вели тој, секоја последна шуша во администрацијата во Берово и Прилеп да може да комуницира на албански.

– Еве, на пример, пробајте го моделот “ili” на компанијата Логбар, којшто е замислен да се носи околу врат и изгледа како елегантен, малку поголем, приврзок… Или моделот „Мегафон“ на Панасоник, кој е во употреба и развој уште од 2015 година… Или моделите на компанијата SpeechTrans, кои се замислени да се носат како рачни часовници, брошеви или нараквици, вели Ордановски

– Значи, секоја последна „шуша“ од државен бирократ(ка) во Берово или во Прилеп, кога ќе му дојде злобната армија Албанци за да го провоцираат со барање, според закон, да им зборува на „шиптарски“ – оти, како што е познато, Албанците се доволно будали да седнат во автобуси од Дебар и од Кичево и, бидејќи немаат друга попаметна работа, да отидат јазично да ги провоцираат Македонците во Берово и Прилеп! – ќе го вклучи ова апаратче на микрофон и – комуникацијата, со симултан превод на албански или на македонски, може веднаш да започне!, заклучува Oрдановски.

Тој смета дека државата треба да ги троши парите за вакви инвестиции наместо да дава пари на земјоделците или како што вели, тутуноберачи, воло-терачи и “серачи“.

– Зошто нашите влади не носат одлуки за давање на државни субвенции, на домашни и странски компании, за вакви идеи, туку даваат стотици милиони евра само за тутуноберачи, воло-терачи и други „серачи“?, додава Ордановски.

loading...

7 Comments

 1. Stole

  Не,не , јас не барам да се купи ново јаже” марка Панасоник” за предавников, зошто арчење на народни пари…за него ‘рѓава жица од цигански отпад ќе е доволна…КОПИЛЕ ШИПТАРСКО.

 2. Dimitar Makedonski

  Pogolem serač be Šipak od tebe nema. Zaklučok; Gospodarite na Karmata ti dadoa dooolga ortoma, ti samo pletkaj se vo nea se poveke.

 3. bugarojebac

  Neka si kupi nekoj vibrator da si go ima stalno kaj sebe,koga ebacot ne mu e tuka.

 4. 1_Канализација

  Хехехе … што смешен чоек.

 5. Македонец

  Време е Македонскиот народ одкорен да ги одкорни и да ги изгори и СДС и В-РО оти и едните и другите е поништија Македонија. Солза Грчева и Влахов се подобри.

 6. Бозон

  Не се секирај сашко. Ќе налетаат на побудали. Секирај се за себе. Блефирање … во покер. Кај нож до коска … Нож до коска.

 7. kire

  abe debela smrdliva svinjo vo avstrija te dresiraa po novi semi i eve odma ti se gleda vo recnikot i ako vaka nastavis mozes i grcev grckiot fasist da go stignes i da dobies drugi povisoki odlikovanja . abe mizerio svinska kako kesesetas po gradov dali smetas deka nekoj keti razbie picka ediotu . stvarno ste srekovci so tvoite dresirani kucinja sto nevise skrseni rogovite .

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ