Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ВЛАЖНИТЕ СОНИШТА НА ПОРОШЕНКО: Русија ќе биде разрушена, изјави Украинскиот претседател поради спорот со „Гаспром“

User Rating

Украинскиот претседател Петро Порошенко ја обвини Москва за непочитување на законодавство и меѓународното право во врска со спорот меѓу Руската гасна компанија “Газпром” и украинскиот “Нафтогас” и додаде дека Русија поради тоа ќе бидат разрушена.


“Ако Русија не го почитува законот и не ја спроведува одлуката на Арбитражниот суд во Стокхолм, верувам дека ќе биде целосно разрушена. Таа мора да се помири со оваа одлука “, рече Порошенко.

“Русија мора да го прифати казната во согласност со апсолутно прецизна постапка на судот – ако” Гаспром “не ја спроведе одлуката на Судот ќе имаме случај на повреда на меѓународната трговија”, изјави украинскиот претседател.

loading...

Арбитражниот суд во Стокхолм му нареди на “Газпром” да му плати на “Нафтогас” 2.56 милијарди долари во компензација за недоставениот гас, по што руската компанија започна со постапката за раскинување на договорот со украинскиот компанија.

Официјален Киев, во меѓувреме, го обвини Газпром дека не го почитувал договорот и ја нарече одлуката на Газпром “гасна уцена”.

loading...

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ