Monday, 23/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ВМРО-ДПМНЕ: Парламентарното мнозинство да не ги одолговлекува локалните избори

5%
User Rating

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција ги повика претставниците на парламентарното мнозинство да не се обидуваат да ги одолговлекуваат локалните избори и веднаш да обезбедат услови за пролонгирање на мандатот на локалната власт.

zaturkovska

– Овој чекор е неопходен со цел да се излезе во пресрет на интересите на граѓаните и потребите на општините, да продолжат нормално да функционираат како сервис на народот кој може да ги решава секојдневните комунални и инфраструктурни барања, истакна пратеничката Лилјана Затуроска.

loading...

Локалната самоуправа, како што посочи, е уставно загарантирано право и категорија и никаква тесно партиска стратегија на СДС не смее ова да го загрози.

– Дополнително, ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека народот заслужува да биде прашан што мисли за постизборната измама преточена во тиранската платформа. Доколку парламентарното мнозинство се охрабри во истиот термин со локалните избори би можеле да се одржат и нови парламентарни избори, каде граѓаните не само што ќе ја изберат својата локална власт, туку ќе имаат можност да го кажат својот став и за последните политички случувања и постизборни измами кои СДС им ги приреди, рече Затуроска.

Интересите и потребите на граѓаните, како што кажа, се врвен приоритет на ВМРО-ДПМНЕ, но тие сметаат дека е неопходно да се почитува и волјата и мислењето на народот за сериозни прашања како тиранската платформа.

– Секое одлагање на СДС да се соочи со народот само дополнително ја продлабочува политичката криза во државата и го зголемува револтот на граѓаните кон нивните незаконски, неуставни и пред се антидржавни чекори кои ги превземаат во континуитет, рече пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ.

loading...

4 Comments

 1. Manimal

  „Парламентарното мнозинство…“
  Мочковци, кај нас се вика Собрание.
  Вашево кукавичко мољакање не ви оди во прилог, како шо разните шпагети болоњезе бачелори итн. пиздеки го убедуваат претседателот на веќе-отворено-комуњарското-движење.
  Македонците ќе се притаат, ама колку и да се трудите да не поништите, одмазда ЌЕ ИМА!
  Колку за потсетување – ИРА (оформена по македонски принцип), во моментите кога дрмаше, имаше не повеќе од 40 (да, четириесет, хе хе хе!) активни членови.
  Па сад ви видите… ПОСЕБНО шиптарофилските кукавички цајкани.

 2. Весна Спиркоска

  АУУУ ВЕЌЕ ГО ПРИЗНАА ЗАЕВ ЗА ПРЕМИЕР ..СИ ЈА СВИТКА ОПАШКАТА ВМРО… КОНСТРУКТИВНО ,А бејли ЌЕ ГИ НАГРАДАТ СО ЛИЖАВЧИНА

 3. Makedonija

  Сите го предадоа народот за некој долар или некое евро. Немаме повеќе политичар во Македонија што се интересира за мнозинството Македонци.

 4. Makedon

  Odete si doma predavnici pogolemi I od zaev srekja da ne videte palihte go.narodo zacda go.osudete prvi,,samo.mijslkov ostana dosleden do.krajo samo on e maz,,da da de gospod da zivee 101 god

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ