Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ВМРО-ДПМНЕ СЕ ЕКИПИРА: По вчерашниот Извшрен комитет на партијата, поставени нови претседатели на партиските комисии

User Rating

Од опозициската партија денеска информираа дека се формирани 25 комисии на ВМРО-ДПМНЕ во повеќе области на кои што примарна цел ќе биде да бидат коректор на власта и да даваат предлози истовремено и критики во однос на работењето и во однос на како треба да се подобри животниот стандард на граѓаните.

При тоа формирани се следните комисии:

• Комисија за енергетика каде претседател е професор Горан Чогеља.

loading...

• Комисија за спорт каде Претседател е пратеникот Трајче Димков.

• Комисија за животна средина и просторно планирање која ќе ја предводи професор др. Соња Лепиткова.

• Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство која ќе ја води др. Миле Јакимовски.

• Комисија за труд и социјална политика каде Претседателка е Слободанка Алексовска.

• Комисијата за финансии и монетарни прашања која ќе ја предводи екс министерот Кирил Миноски.

• Комисијата за економија и инвестиции предвидено е претседател да е Христијан Делев.

• Комисијата за туризам која ќе ја предводи Перо Петковски.

• Комисија за локална самоуправа која ќе ја предводи еден од најуспешните градоначалници, градоначалникот на Прилеп, господинот Марјан Ристески.

• Комисијата за верски и етнички прашања која ќе ја предводи Антонио Петков.

• Комисијата за семејни прашања и демографија каде Претседател е пратеникот Владимир Ѓорчев.

• Комисијата за политички систем ќе ја предводи професор др. Тања Каракамишева Јовановска.

• Комисијата за администрација ќе биде предводена од пратеничката Невенка Стаменковска.

• Комисијата за транспорт, градежништво и урбанизам ќе биде предводена од Синиша Ивановски.

• Комисијата за здравство – ќе ја предводи др. Виктор Камилоски.

• Комисијата за култура – која ќе ја предводи актерот Роберт Вељановски

• За претседател на Антикорупциска комисија – поставен е Тони Мекиноски.

Исто така, за нов претседател на Комисијата за кадровски прашања е избран Благоја Ташаминов.

loading...

3 Comments

  1. DLM

    Сте заборавиле да напишете дека Богдан Илиевски е претседател на Комисијата за тероризам и терористи!

  2. kire

    ABE VMROVSKI PICKI VIE STE SAMO PREDAVNICI KOJ STE DIREKNI POMAGATELI NA OZLOGLASENAVA ANTIHRISTICKA HUNTA KOJA NEBIRA SREDSTVA VO RAZNEBITUVANJE NA MAKEDONIJA A VIE SAMO AMINISUVATE SRAMOTA . PRED OCI POCNAA DA GI RUSAT SPOMENICITE A VIE SO SOOPSTENIJA IM SE SPROTIVSTAVUVATE A TIE NISTAT LI NISTAT . EEEE MOE VMRO NEMOZETE DA ZEMETE 3 SNAJPERKI BAREM VO VAKVI SITUACII NA NEKOJ OD PREDAVNICITE DA MU LETNE GLAVATA . PA GI ZABORAVIVTE LI SARENITE STO VI PRAVEA KRSEA I PALEA AI VIGI TEPAA CAJKANITE . EEEEHH VMRO MNOGU STE DALEKU OD NARODOT KOJ VI KAZUVAM NA NAREDNITE IZBORI KE BIDETE PARCOSANI .

  3. Goran

    Micko crpnat nizaeden, ti ne si korektor bre ti treba go smenis tvojot crpnat ortak.Kakov korektor bre crpnat.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ