Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ВМРО-ДПМНЕ: Цели градови се гушат во смог, ветувањата на СДСМ доживуваат фијаско

User Rating

Болниците се преполни со пациенти со респираторни заболувања, а последиците од загадениот воздух се повеќе ги чувствуваат и децата и возрасните. Единствен спас граѓаните гледаат во затварање во сопствените домови. Владата на Зоран Заев шестмесеци нема превземено ниту еден суштински чекор за прочистување на воздухот, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Наместо почист воздух, нивото на загаденоста урива рекорди. Цели градови се гушат во смог, а ветувањата на СДС доживуваат фијаско. Експертите апелираат дека по одредено време на изложеност на загаден воздух, штетата по организмот е огромна, а загадувањето најмногу се одразува врз кардиоваскуларниот систем, предизвикувајќи низа заболувања. Наместо да се справуваат со загадувањето, градоначалниците на СДС тргнаа со контрамерки. Шилегов и Богоев ги стартуваа мандатите со сечење на дрва низ градот“, се вели во соопштението.

loading...

„Мерните станици на Министерството за животна средина и просторно планирање секојдневно алармираат превисоки концентрации на ПМ10 честичките, загадено е низ цела Македонија, вчера особено алармантно беше во Тетово, изнесуваше 120 мг/м3. Додека во Карпош изнесуваше 106 мг/м3, а во Кавадарци 101 мг/м3. Згора на тоа СДС се дрзна да го укине и Ден на дрвото. Преку оваа акција досега се засадија над 36 милиони садници, со над 50 отсто успешност, што е висок процент за ваков тип садници“, се додава.

Граѓаните, стои во соопштението, врз сопственото здравје почнаа да ги чувствуваат лагите и манипулациите на владата на СДС. На Заев му е побитно да продава евтин популизам отколку да реализира реални мерки со кои ќе се подобри живеењето на граѓаните на Република Македонија.

loading...

1 Comment

 1. Klime

  VMRO DA TI SE MOCAM VO PREDAVNICKATA ORGANIZACIJA !!!!!
  SE FATIFTE ZA VETAR I MAGLA !!!!
  DRZAVAVA SE URNEBISUVA OD SITE STRANI I PREDAVSTVO I ARAMILAK I PRIVATIZACIJATA NA DRZAVAVA OD STRANA NA BEJLIEVATA BANDA !!
  A VIE MOLCITE KAKO PICKI POD KOSULA MOLCITE I SAMO MOLCITE ABRE LUGE AKO VIE OVA GO PRAVEVTE KOGA BEVTE NA VLAS…….,,,
  SIGUREN SUM====100% SIGUREN SUM
  DEKA KE VE ZAPALEA ILI ODEREA KOZATA KOMUNJARIVE IHH MOI BANDITI !!!!!DPMNE OVCI SO OVA SE GLEDA DEKA I VIE STE ISTI KAKO PREDAVNICITE SDS,,,OVCI…

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ