Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ВОЕНИТЕ ЗЛОСТОРНИЦИ ТРГНАТИ ОД ЛИСТАТА НА ИНТЕРПОЛ:Рамуш Харадинај вчера е тргнат од листата

User Rating

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, е тргнат од листата на Интерпол на барани лица со меѓународна потерница што ја издаде Србија, изјави косовскиот министер за правда, Абелард Тахири, за „Ројтерс“.

Тој рекол дека вчера бил информиран дека Интерпол тргнал од листата 18 лица од Косово кои ги бара Србија, наведувајќи дека меѓу нив е и Харадинај.

loading...

„По таквата одлука, сите тие поединци се слободни да патуваат надвор од Косово без никакви проблеми“, рекол Тахири.

Харадинај на почетокот на годинава беше уапсен во Франција по потерница која ја издаде Србија, но беше ослободен откако францускиот суд го отфрли барањето за екстрадиција на Белград.

Србија го бара Харадинај поради сторени воени злосторства како поранешен командант на таканаречената ОВК. Беше обвинет пред Меѓународниот суд за злосторства во поранешна Југославија во Хаг, но беше ослободен од сите точки на обвиненија.

По објавувањето на обвинението на 8 март 2005 година Харадинај поднесе оставка на функцијата премиер која ја извршуваше само 100 дена и доброволно му се предаде на Хашкиот трибунал.

Во првото судење Харадинај е прогласен за невин во 2008 година додека во второстепената постапка во 2012 година беше ослободен.

loading...

4 Comments

 1. Македонија

  Албанците се полни пари од дрога, шверцување на оружје и жени, пак правдата е дупуваат насекаде. Повелете во Европскиот Сојуз, и Ново Албанската Терористичка Организација.

 2. Ag'r

  I evropejcite se makediziraat brisi/pisi…po potreba a i po naracka za debela potplata ok kriminalni pridonesi.

 3. Cvetko

  Sto ova znaci
  AMERIKA E GLAVEN..SVETSKI INKUBATOR NA ZLOSTOR I ZLOSTORNICI
  FASISTICKA SMERIKA DA ZIVEE SEVERNA KOREA

 4. Stranec

  Nema dolgo da I’m trae ovoj – Chetvrtiot Rajh.
  Ke otide niz kanalizacija kako I predhodnite… gjeriz si e gjeriz. Ne da smrdi – korne!

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ