Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ВОЈНА ПОД ЛАЖЕН ИЗГОВОР: Швајцарската влада смета дека САД требало да почекаат за резултати од истрагата пред да нападнат

100%
User Rating

Соединетите Американски Држави, Велика Британија и Франција требаше да ги почекаат резултатите од експертизата на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОЗХО) за наводната употреба на хемиско оружје во Сирија, а не да изведуваат изненадни напади, изјави министерот за одбрана, цивилна заштита и спрот на Швајцарија, Ги Пармелен.

„Обединетите нации таму упатија експерти за хемиско оружје. Таа мисија може да идентификува можна употреба на хемиско оружје, требаше да се почекаат резултатите“, рекол Пармелен за „Блик“.

Тој додава дека швајцарските власти иницираат враќање на преговарачка маса.

loading...

„Војната во Сирија беше предмет на преговори во Женева. Тие мораат да бидат продолжени што е можно побрзо. Цивилното население страда и тоа е неприфатливо“, истакнал Пармелен.

Швајцарскиот министер за внатрешни работи Игнацио Касис за „Нуре цурхер цајтунг ам зонтаг“ изјавил дека нема докази дека сириските власти навистина користеле забранети супстанци. Тој потсетил дека во светот и претходно почнувале војни под лажни изговори, како на пример во Ирак.

„Не одобрувам никаква воена ескалација“, нагласил Касис.

loading...

1 Comment

  1. Graganin

    Gubrinja fashisticki. Vecnite fashisti Anglija i Francija. Od 1945 navamu i S A D. Ovaa trojka se svetski zlostornici. Site od ostanatiot svet protiv ovaa fasisticka trojka.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ