Saturday, 24/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

(Во Живо)ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЛОНДОН: Експлодираше бомба во лондонското метро, повеќе лица повредени!

User Rating

Лондонската полиција официјално го прогласи за „терористички инцидент“ утринската експлозија во возот на лондонската метро станица „Парсонс грин“, во која се повредени повеќе лица, а во текот на попладнето ќе биде одржан состанот со Комитетот за итни делувања (ЦОБР) кој ќе го води британската премиерка Тереза Меј

loading...

АП пренесува дека лондонската полиција соопштила дека „поголем број“ на луѓе се повредени и дека полициските сили задолжени за борба против тероризмот водат истрага.

Ројтерс наведува дека Меј во соопштениет, во кое го највува состанокот на Комитетот, познат како „Кобра“, навеува дека нејзините „мисли се со повредените во Парсонс Грин и припадниците на спасувачките служби кои уште еднаш брзоихрабро одговараат на терористичкиот инцидент“.


Изворите од британските полициски сили за борба против тероризам за Би-Би-Си изјавиле дека нивната работна претпоставка е дека утринскиот инцидент во лондонското метро е тероризам. Се наведува дека и Скотланд Јард сеуште нема извештај за постоење на други експлозивни направи.

loading...

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ