Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ВО ЖИВО: Воената парада на победата во Москва-одбележување на Денот на победата

86%
User Rating

Со воени паради во Москва и во многу други региони на Русија денес го одбележува Денот на победата над Фашизмот во Големата татковинска војна.

Парадата на победата во Москва традиционално се одржува на Црвениот плоштад.

loading...

На неа годинава ќе учествуваат околу 10.000 лица, 114 единици со копнена борбена техника, 72 хеликоптери и авиони. Првпат на парадата се вклучени и единици на општоруското воено-патриотско движење „Јунармија“, девојки-курсисти на Воената придружна академија „Буџони“ и Воено-вселенската академија „Можајски“, како и маринци од Северната флота. Арктичката техника, која годинава за првпат е вклучена во парадата, е претставена од ракетните комплекси „Тор-М2ДТ“ и „Панцир-СА“.

На парадата ќе присуствуваат рускиот претседател Владимир Путин, премиерот Дмитриј Медведев, министерот за одбрана, Сергеј Шојгу и други високи претставници.

По повод празникот, претседателот Путин ќе има обраќање кон сонародниците. Претседателот ќе им оддаде почит на загинатите во војната, положувајќи венец на Споменикот на незнајниот јунак во Александровската градина.

На парадата во Камчатка првпат учестува крајбрежниот вооружен комплекс „Бастион“. На парадата во Хабаровск учествуваат над 1.700 лица и 87 единици со техника. Во Симферопољ на парадата ќе продефилираат делови од ракетните системи „С-300“ и борбени машини на реактивните системи „Град-М“, а на парадата во Севастопољ ќе учествуваат 1.300 лица и 30 единици со борбена техника. Во Калининград воената колона ќе биде предводена од легендарниот тенк „Т-34“.

Во Санкт Петербург првпат ќе има воздушна парада, на која ќе учествуваат 40 авиони и хеликоптери на оперативно-тактичката, армиската и транспортната авијација на Западниот воен округ. На парадата на Дворцовиот плоштад ќе се вклучат и над 4.000 војници и над 100 единици со борбена техника.

loading...

3 Comments

 1. AR

  Ja gledav na on air RT … no samo na Crveniot plostad … SILA

 2. JA NE ZNAM JA BEV U PODRUM

  Da prasam ke ima li penos na Mk tv stanici ili Gubernatorot Bejli ke zabrani so naredba na Trajcevski

 3. Manimal

  Иако не знам руски, убо го разбрав Претседателот.
  И досега најцврстата најава…
  Уште лигавциве локални да имаа отворени уши и очи (мозок не барам, многу е }:-))…

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ