Monday, 23/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ГАРАНЦИЈАТА НЕ ДОДРЖА НИ ПОЛОВИНА ДЕН: Албанските партии од коалицијата на Заев бараат редефинирање на Македонија!

11%
User Rating

Албанските коалициони партнери на Зоран Заев, наспроти гаранциите на лидерот на СДСМ за добивање на мандатот од формирање на Влада, не се откажуваат од Тиранската платформа и ги повторуваат своите барања за редефинирање на државата.kasami-640x412

Првиот човек на Движењето БЕСА, Билал Касами, веднаш по денешната средба со Заев гостуваше во дебатна емисија на ТВ 21, каде што изјави дека во ниту еден момент не било прифатено од страна на албанските партии да се воздржат од албанската платформа.

На средбата што се одржа денес, тој и Зоран Заев не дискутирале дали БЕСА ќе учествувале или не во владата. За тоа што гарантира Заев при добивањето на мандатот од Иванов, Касами експлицитно рече дека условите се утврдени во албанската платформа.

loading...

-Во ниту еден момент не беше прифатено од страна на албанските партии да се воздржат од албанската платформа. Политички барања на партијата ќе се реализираат во рамките на Уставот на Република Македонија, како и за унапредување на правата на граѓаните, вклучувајќи ги етничките Албанци во Македонија. Ова имплицира редефинирање на Македонија, рече Касами.

Oвој став на Билал Касами доаѓа по добивањето на мандатот на Зоран Заев за формирање влада од страна на претседателот Ѓорге Иванов.

loading...

25 Comments

 1. RISTO

  ovie gnidi kako ovoj treba da gi isflime od MAKEDONIJA, pod hitno.

  • Ag`r

   ZAEV NA SIPTARITE IM JA OBEKJAL MAKEDONIJA KAKO UNITARNA I TAKA SE SOGLASIA I DPMNE PRETSEDATELO….NIKOJ PROTIV

   • stevan

    A Gorge Ivanov mu dade mandat za da im go dade boejkanoto… eee seto predavnici, bezkicmenaci, bezmozok, prazni lujge so polni dgebovi narodski pari…

 2. Ag`r

  GOOOOD MORRRNING MACEDONIJA

  • stevan

   A Gorge Ivanov mu dade mandat za da im go dade boejkanoto… eee seto predavnici, bezkicmenaci, bezmozok, prazni lujge so polni dgebovi narodski pari…

 3. Aleksandar

  Normalno deka nikoj ne veruva na garanciite od Zaev !!!
  Tie garancii na hartija se za da se smirat makedoncite, a na albancite im se vetuva redefiniranje na drzavata, odnosno sozdavanje na Ilirida !
  Nevidenoto licemerie od strana na SDS e veke procitano od narodot i nie vakvite garancii od Zaev ne gi priznavame, pa zatoa ostanuvame na ulica.
  Izgleda deka Ivanov ne predade, vremeto ke pokaze zosto taka krotko mu go dade mandatot. Sigurno i na nego mu e veteno nesto od amerikancite, isto kako i na Gruevski. makedonski narode ova e nevideno nacionalnno predavstvo od strana na nasi politicari-makedonci !

 4. Makedonija vecna

  Ajde da vidime sto ke serat sega sharenite idioti sto denes slavea pred vlada?! Ova li go slavea? Redefiniranje na Makedonija? Idiotite uporno verglaat deka ke pravat gragjansko opstestvo za site gragjani, a shiptarive po 1000ti pat im pleskaat u faca deka sakaat redefiniranje.
  Treba da si kompleten IDIOT pa da ne razbiras sto mislat i sakaat shiptarite. Ete denes vo sred Strumica im izvadija milion shiptarski znaminja i znaminja na golema albanija i onaka gragjanski si vikaa ilirida, ama ne bre kjori i gluvi se site i dupe ne gi boli za Makedonija. Mi se gadi sto moram da ziveam so vakvi nacionalno neosvesteni idioti, koi se pravat pogolemi shiptari od shiptarite.

 5. Sotir Ilievski

  Eve vi “samo vistina”. Evropskiot Sojuz e prodolzetok od Hitlerovata Evropa. Istite lujge koj go finansiraa Hitler go podignaa Evropskiot Sojuz poslem padot na Hitler koj prestana da gi sledi nivnite naredbi bo 1941 godina pa zatoa i go turnaa. Denesniot Evropski Sojuz e fasisticka, mafijaska diktatura a ne demokratija. So glasajne lujge nasekade samo ja podrzuvaat iluzijata na samo opredeluvajne i so toa mu ja davaat nivnata podrska na diktatorot. So prestanuvajne na glasajne ja otkrivate nivnata diktatorska maska. Neglasajte za nikoj, nikogas. Prezemete ja idninata vasa vo sobstveni race. Ne dozvoluvajte drug da ve vodi, vodetese sami sebesi. Evropskata diktatura ja porazi Srbija koga go turna Milosevic i potoa ja bombardiraa Srbija i im go zedoja Kosovo. Sega e turkaat Albanija i Grcija. Vo dvete zemji se protestira bez koris. Planot vo sekoja zemja e da se odtujgi domasniot narod i da se promeni so azilanti koj ke nemaat povrzanost so zemjata. Na toj nacin globalistite slobodno mozat da pravat kako sto sakaat. Kolku zivotot stanuva potezok za domasnoto naselenie, tolku povejke mladite lujge se iseluvaat za podobar zivot vo nekoj drugi drzavi. Starite ke izumrat, a azilantite ke postanat novite grajgani i niz celiot Balkan i niz cela Evropa. So davajne na drzavata na Albancite, Brisel postanuva gazda na zemjata i sega ke vi davaat po nekoja ronka vlast da ve zalazat ama samo ako ste poslusni. Suverenitet povejke ne postoj vo nikoja drzava. Site drzavi ne samo vo Evropa duku i niz cel svet se pod kontrola. Ako prasate pod kontrola na koj? Pod kontrola na direktorite na “Federal Reserve” vo Amerika. Istite tie se gospodari na BIS ili “Bank for International Setelments” i Svetskata Banka vo Bern, Svajcarija. Rothschilds se edna od klucnite familii. Zaev e sega namesten kako sto se Edi Rama vo Albanija, i Tcipras vo Grcija koj ke velat “Yes Sir” Da Gospodine na sekoja naredba od gazdite na drzavata, bez ogled na toa sto izveduvajneto na tie naredbi e stetno na sobstveniot narod. Duri sto po stetno toa e podobro za globalistite da dostapat do ispolnuvajne na nivniot plan, ponistuvajne na nacionalnite drzavi. Nacin na opstanok, kako sto vi rekov, prestanete da glasate, mladi lujge, parovi, neka pojdat i se naselat vo selata niz Makedonija i naka postanat sto povejke samostojni. Rajgajte sto povejke deca. Sto povejke toa podobro. Toa e najsilnoto oruzje za zemajne na sobstvenata zemja i idnina. Rajgajte deca. So mala oranzerija od 5 metra so 5 metra mozite da e snabdite edna familija od 15, 20 clena i so ribi i so svezo ovosje i zelencuk. Imate informacii na YouTube. Zemjata e vasa, zemete ja. Necekajte odobrenie od nikoj. Zemeteja idninata vo vasi race.https://www.youtube.com/watch?v=mCCN4nq7BlQ

  • За Македонија вечна

   Од кога кажувам дека е потребно поттикнување и субвенции за населението да живее во помалите места и во селата каде тш има услови да одгледува своја храна, зеленчук, овошје и да чува домашни животни. Таму секој може да се прехрани, а со помош на државата во вид на едукација и пари и да продава и заработува. Таму може да имаат повеќе деца затоа што нема да се грижат дали ќе останат без работа, храна секогаш ќе имаат. Плус ќе дишат чист воздух, а не во градовите кои станаа како гасни комори пренарупани со згради и загадени. Наталитетот е најважен за опстанок на еден народ.

  • СПС

   Браво, Сотире. Се кажано домаќински и на место. Но кој да слуша. Младината денешна мисли дека среќата е секаде на друго место, ама не и дома. Привлечени од “раскошот” на западот, не се свесни дека итајќи кон него си ја продаваат слободата лична и колективна. Малку им е она што им го оставиле дедовците и татковците, куќа, земја, слобода да се биде свој на своето. Сакаат велелепни куќи изградени од штици и кнауф, сакаат големи коли со 6 и повеќе цилиндри, базени и летувања во монденски летувалишта. А никој од нив не размислува која е цената за сето тоа. Цената е продавање на слободата и човечкото достоинство. Не биле глупави нашите претци низ вековите што бегале по планините и таму се населувале. Да животот бил тежок ама свој. Да ги прашам јас сите оние што спасот го гледаат во бегство од родните огништа, дали помислиле што би правеле во случај на голема светска економска криза. Како на промер онаа во 1929/30 година? Ќе ги прехранат ли своите деца со велелепните куќи и автомобилите со 6 цилиндри? Земјата никого не го збогатила, ама никој гладен не го оставила. Тешки времиња доаѓаат пред нас. Ќе преживее онај што има парче земја.

 6. АКО НЕМА СЛОБОДА,ИМА СМРТ!

  Абе племето ваше дпмневско како и во 2001 се договоривте со вашите ментори смрдливите американци и гомната терористички нато и еу,заедно сте во ова крв ви ебам соросоидна.Вмро умре одкога се формираа сателити како ДА на Циле скриени петокраки и удбаши кои ги земаа сите комунисти и комунистички олигарски како и многубројни камелеони со по две книшки.Ништо од вас и по Тито,ТИТО.Не ве боли кур ни за Македонија ни за Македонците и идните генерации.Значи треба со неонацистички мерки и ние како Украинците да се бориме зошто видовте и сами комунизмот и демократијата(неолиберализмот) се исто гомно,бадијала гласате кога масоните и илуминатите скоро ја претворија земјата во гомно,а народот во безлични колонии пчели дефинитивно нема разлика.Доста веќе од фејк патриоти и националисти,а вистинските да гнијат по затвори и да бидат одметници да се борат и бегаат од полиција во сопствената земја а шиптари и неомарскистички терористи и олигарси да се на главни позиции шиптарите прават што сакаат,никој ништо не им смее,над 60.000 не одат на работа а платата дома им ја носат,а нашите Македонци/ки скоро сите факултетски образовани и дури со докторати продаваат на пазари или перат коли за 12.000.Сите ветуваат,никој не исполнува овие 26 години,ако сега не стапиме во акција тогаш еден од националистичките европски водачи Адолф Хитлер ќе излезе во право како што предвиде дека Новиот Светски Поредок повторно со создавање на комунизмот и демократијата(неолиберализмот) го уништуваат Европскиот и Светскиот домицилен народ исто и нивните земји со спонзорирање агресивини антидрзавни малцинства(кај нас во случајот шиптарите) отворање левичарски нво-а кои пропагираат педерастија,курвалак и наркоманија,за да ни се уништи младината и наталитетот да ни се доуништи-прсот да не снема,исто и пропагира екстремен материјализам и капитализам,кој придонесува младината да биде запупштена од своите родители за дас тргнат кон погоренаведените бедствија и катаклизми.Потоа со промовирање шунд и ќич по визуелните и пеќатени медиуми(турски,индиски и сл серии,реални шоуа и турбо-фолк прц паради) кои дополнително ни го разорува националното ткиво и младина.ТАКА ДА РАЗБУДЕТЕ СЕ ПОЧНЕТЕ СО РАДИКАЛНИ НАЦИ АКЦИИ! НЕМАМЕ ДРУГ ИЗБОР МОРА ТАКА!!!!!

 7. AR

  Imam milion prasanja ama dve mi go paraat mozokot.
  1. Sto e dogovoreno na sredbata Trump Lavrov okolu Makedonija?
  2. Dali ima dobieno garancija od dvete svetski sili deka so promenata na imeto (i so identitetot) navodno unitarnosta ke bide garantirana. STO KE NI E UNITARNOST AKO NE NEMA NAS. Po se izgleda i Albanskiot son za golema Albanija e mrtov kako sto ke bideme i nie mrtvi so promena na imeto i identitetot.

 8. AR

  Se ispolni i slednata pretpostavka = Grcija e vo haos. Nepredvidliviot Cipras sega ke bide na otstrel koga go nema navodniot nacionalist Gruevski a srpskiot pretsedatel e dosta blizok so germanskata kancelarka. Go opomenaa da bide poslusen so demonstraciite i mu go pustija Haradinai a ni go pustija i nam. OVA E IGRANKA NA ZIVOT I SMRT … IGRACITE SE SAD I RUSIJA. STO E DOGOVORENO NA SREDBATA TRUMP LAVROV OKOLU MAKEDONIJA?

 9. trajan

  Kakva garancija od ovaj bolno umen ZAJAK zarem ne znaeme koj e toa manjaciste predavnik ima najmalce 10 sutski procesi.
  Za glavnoto platformata e taa sto ke bide uslov za promena na imeto ke se trgne platformata ke se vmesa AMERIKA i ke rece . eve nema golema albanija nema platforma sega ste na poteg vie da go smenite imeto

 10. ja ne znam bev vo podrum AMA ISKOCIV OD PODRUM

  aj so sreka Ropstvoto na MAKEDONIJA I Makedonskiot NAROD

  NO DOBRO E DA SE ZNAE KAKO STO VIKA NARODOT
  KOJ JA RASTURI DRZAVATA

  CELA RABOTA E DA SE SMENI IMETO I DA SE NAJDAT 12 PREDAVNICI OD VMRO DPMNE ZAEDNO SO SDS +BALISTITE
  DA IMA 81 PRATENIK ILI SITE BEZ REFERENDUM VO PARLAMENT KAKO CRNA GORA STO I NAPRAVIJA NE GO PRASAA NARODOT NA CG
  POSTO NEMA DA IMA IZBORI NITI LOKALNI NITI PARLANENTATNI DOLGO VREME
  ZATOA KE SE UCENUVAAT PRATENICI ILI KE SE POTPLATAT ZA DA SE SMENI USTAVOT I ZA ZNAME IME IDENTITET I PA I DVOJAZICNOST
  DA SE SAMOUNISTIME
  GLEDATE KAKO NARODOT GO OSTAVIA NA CEDILO
  ISTORIJATA NI SE POVTORUVA KAKO PRED 100 GODINI
  KAKO VIKA MIRKA I MILENKO KOGA IMA OHRISKI 1, 2,3 PRZINO 1,2,3
  SETETE SE NA PARISKI SAN STEFANSKI BUKURESKI DOGOVORI KOJ BILE POGUBNI ZA MAKEDONIJA I MAKEDONSKIOT NAROD
  PRVO STO KE NAPRAVI BEJLI op Zaev e da se raskine dogovorot so Rusija i Kina za gasovodot i brzata zeleznica koja sami ke si ja finansiraat Rusija i Kina i R Makedonija ke ima zamo benefit za trasport
  AKO SE TOA BIDE ZAVSENO ZAEV KE BIDE LIKVIDIRAN OD CIA I MI 6 posto CIA BND MI6 NE SAKAAT DA IMA SVEDOCI

  KAKO STO MIKA MILENKO DOBRO DA SE ZNAE SEGA KOJ SE PRAVI MAKEDONCI PATRIOTI ILI PREDNICI KOJ I VMRO DPMNE GI IMASE DOSTA BOGAMI SEGA KE BIDATA LJUPCOVISTI I NA STSTA LJUBE DA IM SE ODZEME I RASTURI PARTIJATA KOJA ILI KE POSTAVAT MARIONETA KAKO GORCEV( AMER) NIKOLA POPOVSKI( FRANCUZ) Spioni ili Vazali Maroneti ILI KE SE RASPADNE KAKO VO ISTORIJATA OD PRED 100 GODINI na poveke vmro

  A SDS KE NIMA NASKORO NOV LIDER moze Pendarovski Milcin isto Predavnici do jaja mora da izberat NOV LIDER posto isto ke im se desi ina SDS kako i na VMRO

  I DA ZAKLUCAM KAKO REKOL GOCE DELCEV
  na sekoj 1 Makedonec 3 Predavnici ili Spioni
  ZA 5 GODINI KE NE NEMA OD KARTA

 11. grobar ...

  Ke ima izgleda vtoro poluvreme od kalakurnicava vo Sobranieto … ke bidat potrebni ulicni blokadi pred nego,pa taka nieden pratenik da ne vleze …

  • СПС

   Да видам и нема да верувам. Блокади, како на 28ми април годинава, на такви блокади мислиш? Се виде од Македонците. Каков народ, таква власт…а да и кубурот за недајбоже.

 12. Dimitar

  http://republika.mk/777542

  “Ruski portal Izvestija.ru predupreduva deka po vonrednite izbori na 11 Juni vo Priština na vlast ke dojdat ekstremni nacionalisti koj seriozno ke go započnat procesot na formiranje na Golema Albanija, a edna od najvažnite funksii vo novata vlada na Kosovo ke go dobie voeniot zlostornik, Ramuš Haradinaj.

  Portalot istaknuva deka predizbornite istražuvanja predviduvaat pobeda na ekstremno-nacionalnoto dviženje “Samoopredeluvanje” koe otvoreno se zalaga za oddržuvanje na referendum za soedinuvnje na Kosovo i Albanija.”

  Se veli Rusite ne zboruvaat se dodeka nemaat nešto da kažat, po ova se gleda zošto Amerikanskite vojnici denovive stignaa do Kosovo, i site drugi kalakurnici od okolu no bidete mirni, nie ja imame garancijata od Zajko!

 13. stevan

  I KOJ E SEGA KRIV ZA OVA, ZAEV ILI PRECEDATELOT GORGE IVANOV STO MU GO DODELI MANDATOT, SETO PRODADENI DUSI, GO PODELIJA NARODOT, DA SE MRAZI NA PARTISKI OSNOV, A TIE DA SI SE AKAAT NA POZICII, I PAK OCEKUVAAT DA GI GLASAME… BRAJKA, SITE SVESTETE SE, OVIE NE RANEBITUVAAT, MORAME DA SE SOEDINIME SITE…

 14. Goce

  Da megjutoa posle potpisuvanjeto na garanciite, pretsedatelot moze slobodno da deluva i racete mu se odvrzani. Jas mislam deka zajak vlada nema da sostavi. “Sem ako ne mu se rizikuva, pa da vetil nesto pred albanskite partii.
  Sega cekaj i gledaj. Ako besa i aa glasaat za vlada, znaci deka zajak im vetil nesto i pokraj potpisuvanjeto na garanciite.
  Go imavme 11.12, imavme i predupreduvanje i dozvolivme ova da se sluci. Sto narod ke bevme?

 15. pepi

  SITE MAKEDONCI – PRAVI—-ZNAEME STO I SE KROI NA MAKEDONIJA – NASITE LIDERI MAKEDONSKI??? SE PREDAVNICITE TREBASE DA GO ZAVODAT NARODOT I DA SE OCISTAT OVIE SECENI KUKAVICKI NEMIENI KRASTOSANI SVINJI ALBANSKI MAGAROEBACI – EDNAS MORA SO OVA PLEME DA SE RASCISTIME SEGA BESE IDEALNO IDEALNO AMERIKA VO HAOS EVROPA ZAKORAVENI VO IZBORI OVDEKA SE SAMO DROGO MAFIJASKATA EVROPSKA KURVA SO NIV E LESNO KAKO I SO
  PEDER +LEZBOS+ DROGERAS +TIE SE NECOVECKI SUSTESTVA DA MU PRDNES I KE VLEZAT VO PICKA OD MAJKAMU
  ZNACI NEE KASNO DA SE STORI CISTKA NA SIPTARIVE SISTKA DO KOREN MAMA POKVARENA SORTA MU EBAM SIPTARSKA

 16. Dejan

  Zabegani ste site. Zborite za demokratija ne gi pocituvate 350.000 makedonci koi glasaa za ova sto se slucuva. Zaedno so nemakedonskite glasovi pretstavuvaat mnozinstvo. Ova veke vo sizofrena sostojba preminuva, a nositel na toa e bas ovoj portal koj raboti za isto taka tugi interesi. Demek pa u rusija golema demokratija ima. Gospode boze….

 17. http://adiblogmk.com/

  Albancite se samo igraci na EU i NATO i ce pravat samo ona shto ce im se naredi ako tie odlucat Albancite ce prifatat se

 18. Nicii

  Vreme e za MLADOINTELEKTUALNA REVOLUCIJA. Ne samo vo MAKEDONIJA, tuku vo celiot SVET…
  Onoj koj razbra,razbra…onoj koj ne razbra neka mu bide…
  Nicii

 19. kvazio

  Pomina garancijata, od zajko muabetite traat okolu 15min pa sega ne vazi.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ