Monday, 23/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ГЕРМАНИЈА НЕ ЈА ПРИЗНАВА КАТАЛОНИЈА: Поддршка за шпанската влада и осуда за независноста на Каталонија!

User Rating

Германија ја поддржува шпанската Влада и нема да ја признае независноста што денеска ја прогласи каталонскиот парламент, изјави портпаролот на германската Влада Штефан Зајберт.

Според него, Берлин е загрижен поради ескалацијата на случувањата во Шпанија, напоменувајќи дека едностраното прогласување независност „ги прекршува принципите на суверенитетот и територијалниот интегритет на Шпанија“.

– Германската Влада не познава таква декларација на независност. Берлин ја поддржува јасната позиција на шпанскиот премиер Маријано Рахој во неговите заложби да го врати мирот и редот. Се надеваме дека сите вклучени страни ќе ги искористат можностите за дијалог и деескалација, рече Зајберт.

loading...

loading...

10 Comments

 1. OHRID

  GERMANIJA NEE VAZNA . KOJ KURAC MORA GERMANIJA DA JA PRIZNAE KATALONIJA . KATALONIJA SAMA SE PRIZNAVAT NELI E DOVOLNO ?

  KATALONIJA NE JA PRIZNAVAT GERMANIJA . GERMANIJA E DRZAVA KOJA DVA PATI NAPRAVI KATASTROFA I UBI NAD 60 MILIONI LUGE . KOJ KURAC E SEGA GERMANIJA ??

  ZASTO GERAMNIJA E VAZNA ??
  GERMANIJA ZA MENEN E OBICNA NULA .

 2. OHRID-II-

  problemot nee Germanija , problemot e Rusija ??

  Rusija treba da zastane vo zastita na Katalonija ,Baskija ,Korzika , Skotska , Severna Irska , Frisland (Holandija ) , Valonija i Flandrija , …makedonija ,Republika Srpska , Malta , Gibraltar , Sicilija , Lombardija ,..i taka nataka ,..i site drugi mali drzavi vo Evropa i Svetot od represijata i agresijata na NATO.

  Rusija e slaba i neodlucna , zatoa nie malite drzavi patime .

  Germanskata ambasadorka vo Makedonija se ponasat kako ova parce zemja da e Germanija . Jas da sum na vlast za 24 casa ke i udram kloca .Za mene taa nee vazna . Jas sum na svoeto.Nisto ne baram od nea i nesakam so nea nisto da imam . Ako sakat neka odit vo Kosovo ,velat deka tamu ja pocituvale i “dobro ja plakale “,togas sto barat kaj nas , sto ne ostaneb tamu.

 3. СПС

  https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D1%93%D1%83%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%BE_%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5_%D0%BD%D0%B0_%D0%9A%D0%BE%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%BE

  А како Германија го призна Косово?
  Како ли нашава политичка багра ќе реагира околу независноста на Каталонија!? Ако го признаа Косово и си пукнаа самите во сопствената нога, како ли ќе се изјаснат за Каталонија!?

  • Manimal

   Каталуња е цивилизирана земја, за разлика од Космет.
   Каталуњаните се цивилизиран народ кој што не е главен трговец со дрога/органи/луѓе на Ал-Циаида.
   Берлин сесрдно го поддржувал Франко.
   Така да, сепак ќе е задолжителна уште една екскурзија од исток; со надеж дека овој пат нема да ја направат грешката и да ги остават обединети ;-).
   А политикантиве локални ја следат политика на „сериозните“ држави и немаат друга алтернатива, хе хе хе…

   • СПС

    Премногу ја нишаат вагата на правдината, ел кај и да е скоро ќе се преврти и ќе ги потфати.

 4. IstorijataStevica Stefanovska

  BRAVO ZA KATALONCITE TIE NIKOGASH NE KE SE PREDADAT I USHTE POMALKU PRODADAT ❗️❗️❗️ GERMANCITE SE IRRELEVANTNI SE ZNAE ZA NIV❗️DALI NEKOJ ZNAE DA MI ODGOVORI DALI GO PRIZNAA KOSOVO❓

 5. IstorijataStevica Stefanovska

  VO MOMENTOT KOGA GO ISPRATIV KOMETAROT GO DOBIV ODGOVOROT. TOA SE ZADCULISNITE IGRI NA NAJ BOGATITE DRZAVI VO SVETOT ❗️

 6. Аминта

  ДВОЈНИТЕ СТАНДАРДИ НА ЕУ ЌЕ ЈА УНИШТАТ ЕУ. ЗОШТО МОЖЕ КОСОВО, А НЕ МОЖАТ СЕВЕРЕН КИПАР, КРИМ, КАТАЛОНИЈА, БАСКИЈА, КОРЗИКА…итн

  • Трајче Манев

   Така е, двојни стандарди. Меѓународното право може да важи само за подеднакво силни земји, а не и за мали и слаби земји. Колку и да се правиме удрени секогаш е тоа така се применува. Утре кога ќе се одвоијат шиптарите за нив ќе важи референдумот ако го направат.

 7. СПС

  Премногу ја нишаат вагата на правдината, ел кај и да е скоро ќе се преврти и ќе ги потфати.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ