Monday, 21/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ГЕРМАНСКИТЕ МЕДИУМИ ЗА ДВОЈАЗИЧНОСТА: Весникот „Ноје цурхер цајтунг” законот за јазиците го анализира како „редефинирање на државата“

5%
User Rating

Андреас Ернст, дописникот од Белград на „Ноје Цурхер Цајтунг” во написот од 24 август 2017 под наслов „Кревка држава во нестабилен регион: Македонија во потрага по своето јадро” пишува:

„Со издигнувањето на албанскиот јазик на повисоко ниво Македонија се дефинира на нов начин како држава. Од ова изнаоѓање нов идентитет зависи стабилноста на Балканот. Кога земјите воведуваат закони за јазици, тогаш ретко се работи за подобро разбирање, ама речиси секогаш за колективните идентитети. Така е и во Македонија: од двата милиони жители една четвртина се албански говорители. Со еден нов закон албанскиот јазик сега ќе стане официјален јазик на целата територија, покрај македонскиот јазик. Практично со тоа нема да се промени многу што, впрочем, двете етнички групи, Македонците и Албанците, живеат повеќе една крај друга одошто една со друга. А онаму каде што Албанците се најмалку 20% од населението, нивниот јазик и досега имаше службен статус. Издигнувањето на албанскиот јазик на повисоко ниво е, значи, пред се‘, еден симболичен гест. Тој ги зајакнува Албанците како државотворна нација. Македонското етничко мнозинство тоа го гледа со мешани чувства. Дури и Социјалдемократите, кои од неодамна се на власт и покажуваат отвореност кон прашањата на малцинствата, не се согласија лесно со двојазичните ознаки на банкнотите и на полициските униформи. Сега Венецијанската Комисија на Европскиот Совет – еден меѓународен гремиум на правници – ќе одлучи дали измените одговараат на македонскиот устав. Правниот суд потоа обврзува да се спроведе. ”

loading...
loading...

4 Comments

 1. andon

  Umrete lazlivi VMROVCI PICKA VASA VMROSKO KOMUNJARSKA
  JA PRODADOVTE MSKEDONIJA GROBOT DA VI SE PRODADE I..SIPTARI KRV DA SERAT NA VASI GROBOVI

 2. Бог

  Во 1913 год. Македонија беше поделена помеѓу Грција, Бугарија и Србија. Никој, никогаш не укажувал на ова како на најосновната причина поради која Македонскиот народ пати. Англија, Австро-Унгарија, Францијс и Русија ги исцртаа границите тогаш. Во 1939 год. Македонскиот во сите разделени делови се крена во борба за сѐнародно ослободување. За жал Српските настроени струи под водство на Темпо усчеаа да навлезат во Македонското движење и да ги елиминираат сите Македонски водачи и борци за независна, единствена и слободна Македонија. Комињарите преовладаа и 50 год. го држеа народот во темница и терор. Ништо не научи народот за таа своја историја, ни тогаш ни до сега. На изборите тој народ овци дури 50% гласа повторно за бандата к

 3. Бог

  … за бандата комуњари. Сега сркајте жешка попара!
  Од другата страна ги видовме големите бандити лажни-патриоти ВМРО-овци. Докажаа дека беа на власт само за да се изнакрадат и тие.
  Луѓето толку се исшамутени, измамени, ограбени, изгазени, што самите одлучија да се самоизбришат. Рекоа дека се едно големо ништо. Следувателно е дека од ништо ништо не биднува. На европа исто така не и ѐ гајле и нема време да губи на ништо работи.
  Сѐ што се случува си го заслужувате. Аирлија нека ви е.

 4. MIRO

  IDIOTIZMOT POBEDI…….JEBEM LI TI EVROPA ,VENEXIJA CE ODLUCUVA….PICKA LI VI MATERINA ….IZVINI GOSPOSD BOG….KAZNI GI SITE

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ