Monday, 21/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ГЕРО ГО ‘РЧКА И „ЗАКОПУВА“ ЗАЕВ: Пропагаторот на СДСМ призна дека има Тиранска платформа, потпишана во Тирана и има политичкко значење!

62%
User Rating

Пропагаторот, поддржувач на СДСМ, Бранко Героски , кој е корисник на грантовите од Сорос и УСАИД преку кои ги финансира весникот „Слободен печат“ и порталот „Плусинфо“ е еден од малкуте опозиционери кои признаа дека Тиранската платформа постои, дека е потпишана во Тирана и дека истата има политичко значење и притоа му препорачува на Заев да не се откажува од истата.

332916-i-geroski-priznava-deka-sdsm-nema-da-pobedi-na-izborite-640x360

„ При тоа, немам намера никого да убедувам дека не постои платформа (постои!), дека не е потпишана во Тирана (таму е потпишана!), дека таа нема политичко значење (има!) и дека релевантен документ за расправа за политичките намери на новиот мандатар е само програмата што ја понуди Зоран Заев (за сè може и мора да се расправа). Ниту, пак, прифаќам дека Тиранската платформа е единствената за која треба да се расправа – во последните неколку години, завршно со манифестот на ДПМНЕ, напишани се и обзнанети еден куп платформи за иднината на оваа земја и за сите нив, ако е потребно, треба да се расправа. “ -пишува Героски во својата колумна.

loading...

Со ова Героски конечно го призна она кое македонскиот дел од СДСМ упорно не сака да го признае, дека Тиранската Платформа не е прифатена , а за кое Мухамед Зекири јавно во емисија на Клик плус призна дека платформата во целост е прифатена од страна на СДСМ.

Героски оди и чекор понапред од сите опозиционери, па му предлага на Заев и да не ја отфрла Тиранската платформа, бидејки според него тоа нема ништо да смени.

„ Конечно, ни технички не постои начин „откажувањето“ да се изведе на начин што ќе биде уверлив за тврдокорните идиоти и за пучистите Иванов и Груевски. Замислете албанските партии да изјават – еве, се откажуваме од Тиранската платформа. Замислете истото да го стори и Зоран Заев, колку и да е тоа непотребно и недоветно. Претпоставувате, нели, кој ќе биде одговорот на пучистите – добро, ама не ви веруваме! “- напиша Героски. 
 

Со овој свој став Героски дополнително и дава до знаење на јавноста и го потврдува кажаното од многубројните експерти дека СДСМ нема намера да се откаже од Платформата од Тирана.

edi-rama-lideret

За потсетување ова се точките опфатени во Тиранската Платформа, која СДСМ има намера да ја реализира во целост :

 1. Постигнување целосна рамноправност во согласност со Охридскиот договор и Уставот

– Правилно спроведување на принципот на мултиетничноста во Уставот на РМ, каде што Албанците се сметаат за државотворна нација, поддржување секаква правна и уставна иницијатива што ja засилува националната рамноправност за албанското население.

– Постигнување целосна јазична еднаквост, употребата на албанскиот јазик на сите нивоа на власта и гаранција за неговата примена како фундаментално и уставно право. Уставот на Република Македонија треба да утврди дека „македонскиот јазик и неговото кирилско писмо и албанскиот јазик со неговото писмо се официјални јазици во Република Македонија”.

– Сеопфатна дебата за знамето, химната и за државниот грб на Република Македонија, со цел државните симболи да ја рефлектираат општествената мултиетничност и етничката рамноправност.

– Усвојување резолуција во Собранието на Република Македонија со која се осудува геноцидот врз албанскиот народ во Македонија во периодот од 1912 година до 1956 година.

 1. Постигнување економска рамноправност и оп­штествена благосостојба, особено преку рамномерен регионален развој

– Создавање нов механизам, во форма на една државна комисија за финансирање на општините, за донесување одлуки со право за владини грантови во корист на општините.

– Создавање министерство за политички систем и за односи меѓу заедниците, како надлежен орган за почитување на правата на заедниците и за поттикнување на економскиот и на социјалниот развој во неразвиените подрачја.

– Остварување правична зас­тапеност во органите за безбедност, војската, разузнавањето и правдата.

– Остварување правична застапеност во сите нивоа на централната власт, како и во јавните служби или прет­пријатија со јавни акции.

 1. Засилување на владее­њето на правото, како предуслов за напредок на евроатлантскиот интегративен процес

– Спроведувањето на реформите во согласност со договорот во Скопје, Препораките на Прибе, итните препораки на Европската комисија, како и препораките од пристапниот дијалог на високо ниво со ЕУ.

– Поддршка за непристрасно вршење на работата на специјалниот обвинител, без етнички и политички предрасуди.

– Целосно расчистување на прашањата и на судските постапки како „Сопот”, „Бродец”, „Монструм” и „Куманово” преку една анкетна комисија или меѓународен независен орган.

 1. Создавање дух на доверба во функција на добри меѓуетнички односи како суштински елемент за политичка стабилност во земјата

– Преземање афирмативни мерки за обезбедување финансирање на албанските културни институции на централно и на локално ниво.

– Создавање една централна институција за унапредување на јазиците на заедниците, која ќе обезбеди подготовка на преведувачи, уредници и на предавачи.

 1. Решавање на спорот за името, во согласност со европските вредности и принципите на меѓународното право

– Усвојување заедничка и обврзувачка резолуција во Собранието на Република Македонија со која Владата на Република Македонија се обврзува активно да се вклучи кон решавањето на спорот за името.

– Вклучување на Албанците во работната група за директни преговори со Грција.

 1. Добри односи со соседите

– Вклучување на Албанците во работната група за директни преговори со Бугарија.

– Соработка со Косово и Албанија за интегрирано гранично управување.

– Отворање на нови гранични премини.

 1. Брза интеграција во НАТО и во Европската унија

– Исполнувањето на наведените точки ќе го деблокира патот на Македонија кон целосна интеграција во НАТО и отворање на преговорите за членство во Европската унија

loading...

18 Comments

 1. JA NE ZNAM JA BEV U PODRUM

  Zanata da ti ja ebam Gero I karkata I se zivo I mrtvo Predavnicko pedesko kopile
  Ke ti presudume na grop da ti se mocam
  Krv da seres

 2. Petat

  Od ova gubre nemozam da citam i toj sto ke go cita e .ist kako i nego budala rasipan predavnik smrden i nikogas ne izbanjan i neznae stoe pasta za zabi smrdis kako siptarsko gomno kako prolif od loj kako kur siptarski toa si ti gnasenGERO

 3. Petat

  Samo videtemugo suraton na ovaasvinja kako da mu go lizel kurot na siptarskion komandat i spermana mu se ligavi na ustana svinska i ja ceka zenamu da mu ja ocisti no sepak smrdis i ti i tvojon portal smrdite site predavnici SESTRATA DA VI EBAM KRVTA DA VI SE ISUSI GOMNA KOMUNJARSKI

 4. Ivan

  Da ti se poseram vo muckata spermosana kurolizac komunjarsko ,,sorosoiden GERO DETE VO GAZOT DA EBI KRMAK

 5. ivan

  shto kur beche chtoja napravi ovaa grdotija i svinja dago naide bega od nego

 6. rango

  aj be kurov mi go puknavte so ta tiranska kurotresina..pa 3 meseci samo ovaj kurtonov..ova izdrkotina so frfljat..onaj debelion peder ordanovski i kuskuleno frckoski usta go ebam..samo tie gracat..i nikoj od kur ne gi udirat..vlada nemozat da napraat zato so im e strav..a clenovite na sdsm ne se ovci ja vidoa igrata na tesen krug na lugje vnatre vo sdsm i vidoa koja kvarna igra se igrala..ovaj tesen krug na lugje bega od novi izbori zato so znae deka 70% od clenovite na sdsm nema da glasaat za niv..ke doziveat debakl taka da dosta bese so liferuvanje na taa tiranska kurotresina zato so vise pocnuva da stanuvat degutantna ..i sekoja rabota koja se liferuva kataden po 100 pati vise kaj mnogu ke predizvika rvnodusnost i rezigniranost..zato dosta vise so taa tiranska posrana kurotresina ..se poseram vo nea..koj ja slusat koj ja esapit..to e veke apsolvirano i kraj!

 7. pandur

  ha ha..so surat e, kerkata v`dupe da mu ja nabijam..hahaha..koja kreatura ruzna i duzna..ke mi se namestis nekogas, i to vo restoran..ke primis edna flasha od vino, eden proektil megju rogovi..ima da letet i cvikeri i zabi i vilici..ke si mi ti go ebam to pleme lopovsko pokvareno..ti si za kaj drugarti velija torbesisteno zaedno so onaj doktoron po nauki..doktor za lepenje plocki i sanitarija..onaj gnojon torbeski fijat..mamu vi ebam.

 8. realno

  ha ha..so surat e, kerkata v`dupe da mu ja nabijam..hahaha..koja kreatura ruzna i duzna..ke mi se namestis nekogas, i to vo restoran..ke primis edna flasha od vino, eden proektil megju rogovi..ima da letet i cvikeri i zabi i vilici..ke si mi ti go ebam to pleme lopovsko pokvareno..ti si za kaj drugarti velija torbesisteno zaedno so onaj doktoron po nauki..doktor za lepenje plocki i sanitarija..onaj gnojon torbeski fijat..mamu vi ebam.

 9. Виолета

  Znaci…fala mu na gospod sto gi izmisli i ni gi prati Albancive na Planetava Zemja. Najpametni od site…po pamerni duri i od cela EU. Alal da im e znaci!! Si izmislija ubava platforma sto ke ni go otvori patot na site za vlez u EU. I Albanija I Makedonija…a bogami i Srbija. Kakvo golemo srce imaat albancite znaci za primer se. Sramota za EU kako niv ne I’m tekna porano za vakva rabota…vakva dobra platforma. Rezil znaci, 25god ic da ne im tekne!!! Samo neznam dali zaprimetivte…platformata ne e napravena samo za ucena na Makedonija tuku i za ucena na EU…ako ne vleze albanija u EU ke se pravelo Golema Albanija. Znaci kakvi Politicki Umetnici ispadnaa albancive prosto da im se voshituva covek. Politicka Umetnost polna so psihicka i fizicka tortura i uceni…prvo na svojot sopstven narod…pa I na site okolu negó. Nikogas ne go prasale albanskiot narod sto misli za taa idea…i dali saka da gine za vlez u EU?? Ova e nov tip na Umetnost…I se vika Politicka Umetnost na pravenje Diktatura…vo 21 vek. Ajde so sreka neka nie na site…zasto Albancive tukusto ni ja otvorija vratata za vlez u Evropa. Dobar im e planov…Mora da se priznae. Znaci…Ili…Ili…treto nema!! Poveke lici na Mafijaska Umetnost…negó Politicka…ama nema veza takva e Albanskata Politicka Umetnost. Spremna so krv da gi boi svojte umetnicki dela.

 10. Krume

  Dzabe ne ja delele Makedonija na tri dela. Kako Gero gi imame iljadnici. Za sitna para prodavaat i drzava i sebe.

 11. Zlatko

  Abre Gospodo NEMOJTE Da Se Nervirate Za Edna Vakva Licnost BEZ LICE Ovoj e Imbecil Nad Imbecilite Koga Mu Beshe Kazano Da Drdori za Drugi Gluposti vo Vreme na Papata (BC) Toa Go Praveshe Bez Pogovor SEGA Istoto No Po Direktiva Na Bejli and. Co.(Soros te Cadoroy) Crpko e NIKOJ i NISHTO Samo Stoka Za EDNA Upotreba koja SE FRLA na Bunishte..?? Zatoa Ovie Otpushoci Kako Ovoj””Kompir Gleda Meso Vadi””i Ostanata Druzina Da Ne Gi Spomnuvam Ne Zasluzuvaat Vnimanie Tie SE ZIGOSANI za Vek i Vekov Nema Nazad..?? No Drugo Me Plashi “”Ako Slucajno Se SE Smiri i Ostane DPMNE da Ja Reshava Celava GUNGULA pa od NE ZNAM Koi Pricini (Zameshanost Vo Kriminal) ili (Po DPMNE-ovskoto MEKO te MEKA Diplomatija) Ovie OTPADOCI Da KURTULAT Od PRAVDATA i Pokraj Toa Sto Cadorot Sega e ISPARTALEN a Ostanatite Partiski Poglavici SE RAZOBLICIJA do Gola KOZA..?? Ako Ostane Narodot Da ODLUCUVA Vo Vistinska Smisla Na Zborot Togash Nema NEPOZNANICI site Ovie ISTRESOCI Ke Si Dobijat Po Eden DEBEL Stap ZAEDNO So ABDALITE od Brisel Koi Sekoj Dnevno Ne Potsetuvaat Za Vlada na sds-OPINCARSKA so Uckite..?? Ako Toa E Uslov Za Vo EU i NATO e Togash NE NI TREBAAT a Za Da E Demokratski Da Se ORGANIZIRA Referendum Pod Koi Uslovi Vo EU i NATO..?? Za Shipcite Se Razbira POPIS So SITE SALTANATI te.Da Se Prebrfoime ako Sakaat Duri i Preku Nishanot (ako Ne Sakaat Milum se znae Silum) No EDNO DA Bide JASNO Imame Samo EDNA MAKEDONIJA i NE JA DAVAME

 12. Far away

  Uf da gi vidam na kolenici ovie sorosoidni gomna. Ama nema potreba da zborite ebenje, spermi, gluposti. Tuku, ajde objavete go Origanski Zlatko – eden od ovie smradovi, izigrava nekoj makedonski Leonard Cohen, gi poddrzuva albanskite afiniteti, misli deka e zvezda vo tirana. Ajde napravete edna statija da mu se isturime bidejki site ne’ blokiral na facebook, ne trpi kopileto da mu se sprotivstavis. Kompleks, plasilo za vrapci, gaden tip

 13. Петар

  Овакви написи во овој портал не ги читам затоа што луѓе кои лажат и се борат против мојата држава не заслужуваат да ги читам па така го прочитав насловот и толку, се надевам ќе има многу малку наслови од вакви лица оти нема да го читам порталов.
  Со почит

 14. Lupco Sydney - Australia

  YES BRANKO GEROSKI , WHAT A DYSFUNCTIONAL BASTARD YOU ARE .

 15. МАКЕДОНЕЦСУМ

  САДЕ ГОМНА Е ПОЛНО ОВА БОЛНО РЕТАРДИРАНО КОПИЛЕ!

 16. Ag`r

  WHATA FATA
  Kako majmun gleda vo camerata :))))

 17. Ivan

  Ovaj peder od dupenje vo supak ocine mu se iskriveni zatoa e korav i gluv daj boze i da go fati rak na gazon

 18. hristodulos

  GERO PREDAVNIKOT DA SE LINCUVA, ZOSTO I TOJ JADE PARI NA SOROS I IMA ZADACA RASTURANJE NA MAKEDONIJA… TAKVITE NE TREBA DA GO DISAT MAKEDONSKIOT VOZDUH – IZRODI i JUDI

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ