Monday, 23/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ГЛАВЕН ПРИОРИТЕТ НА НОВАТА ВЛАДА: Албанскиот јазик како втор официјален

53%
User Rating

Уредувањето на албанскиот како втор официјален јазик ќе биде еден од првите приоритети на новата влада. Ова го потврди и лидерот на ДУИ Али Ахмети.

ahmeti-640x376

-Сигурно и од голема важност е да се даде порака дека ова е почеток на многу очекуваните реформи почнувајќи од тие во судството, но не заборавајќи дека оваа земја е во потполна стабилност почитувајќи ги и етничките заедници, што значи дека не треба да се заборави Охридскиот договор, не треба да се заборави статусот на албанскиот јазик како што е определен со Охридскиот договор и со Уставот на РМ.

loading...

Вака одговара Ахмети на прашањето- кои ќе бидат првичните задачи на новата влада во која партиципира и неговата партија.

Ние не бараме ништо што е надвор од Охридскиот договор и надовор од Уставот на РМ, вели Ахмети и додава:

„Злоупотребата на политички партии за дневно-политички цели дека Али Ахмети кажал пред 10 години: „Прашањето на албанскиот јазик е завршено и дека албанскиот јазик е официјален“, јас никогаш не сум рекол такво нешто. Сум кажал дека албанскиот јазик и статусот се уште не се завршени, има аванцирање на албанскиот јазик во Македонија, но не е комплетно, статусот на албанскиот јазик ќе се уреди со Закон како што бара и самиот Охридски договор и Уставот на РМ- јазикот кој што го зборуваат над 20% од граѓаните исто така е официјален јазик.“

loading...

20 Comments

 1. Граѓанин

  Да, да..влажни сништа. Нема да дотраете вие ни за тоа, ни за било што друго.

 2. Svir

  Ma da pocrkate site shiptarska majka da ve place 1000 godini

 3. siptaroMrazac

  sea koga ke pocnat sds-dui da nosat siptari od segde da im davaat drzavjanstva, pa tek posle ke ima popis. pa koa kurvata vestica sidosana svabska merkel ke gi tuposa begalcite. od makedonec traga ke nema. tesko tebe makedonio…..sto doceka

  • СПС

   Исправно размислување и многу логично, но да поставам прашање, дали си размисливал за чаре од сево ова? Сите ние пишуваме и се тушиме од моменталните фрустрации од нашиов курвински естраблишмент, ама со пишување чаре не се наоѓа. Идеи треба, а не констатации.Чекам некоја идеја.

   • Mile

    Irish ( MACEDONIAN ) Republican Army – MRA

   • Alex

    A da im udrime edno embargo na antimakedoncite stop za nivnite proizvodi za pocetok

 4. dimce

  KAKO OVOJ BALIST UBIEC IMA PRAVO NESTO DA BARA OD MAKEDONIJA KOGA TOJ NEE MAKEDONEC MUCKA SVINSKA DA MU EBAM NIE NE BARAME NISTO SAMO DA JA NEMA MAKEDONIJA DA POSTANE ILIRIDA SAMO TOA BE RAZUMES BE NISTO DRUGO

 5. siptaroMrazac

  SPS se izvinuvam so neam kirilica na mobilen posto sum isselenik od 2005 , izbegav od rezimot na sds. i jas vi citam komentari, muabeti praam tuka so luge. so da kazam brat, za mene nekakvo resenie e rusia, i protesti, ama protesti kako grcite so praat. e toa se vika narod sila, posto silata e vo narodot. samo mislam kako ke protestirame koga se pomalku ne ima, i se pomalku ke ne ima, sega vmrovcite ima da gi jadat zivi, narodot normalno se plasi, imam roditeli vo skopje koi se teski vmrovci, i vrspcinjata peat vmro vo dvor kaj moite. tatkomi bese od tie so vlegoa vo sobranie, sekoj den odea na protesti. imam slusnato od prijateli sds zborele “morame da gi izretcime penzionerite, tie lebot ni go jadat” . luge ova e seriozna rabota….makedonci ke se trebat!!! ova se krvnici! a narodot ostana bez grb sega, i pretsedatelot ne predade. i kazi mi kako ke izlezat na protest utre ovie luge. sega i da pobara pomos od rusia gjorge mislam deka e kasno. definitivno moe mislenje za resenie na ova ludilo e : protesti sekoj den kako grcite do kraj dodeka ne se postignat izbori. a tuka edna misla mi doaga, i da dojde do izbori, vmro se mnogu oslabeni , barem mene licno taka mi izglea, eu i ambasadite sds i siptarite taka ubavo ima da gi nasminkaat izborite i pak fer izbori nema da ima. nema da im dozvolat na vmro da pobedat. e ova mi e stravot. realno gledano. a i plus realno gledano poveketo luge ti se vrtikapi sega site ke prebegaat kon sds. vmro mnogu popustia….

 6. Dimitar

  Pred 3 dena Ivanov im go dade mandatot, Zajko go dade zborot deka ke ja “čuval unitarnosta”, a prvata zadača mu bilo da sprovede vtor služben jazik? Da ne beše tragično ke beše smešno. No zošto Ivanov ne dodade klauza, deka nema da važi ako odi protiv vetenoto? Taka na tezga probaj da ukradiš ke si go dobijaš no “pretsedatel na država” nemal kapacitet, pa i tolku vredel “zborot” na pretendentot za premier? Bruka nevidena no samo nie Makedoncite – ni krivi ni tuženi, ke si go odnesime, nikoj drug.

  Što ni ostanuva? Vo prirodata silite se rasporeduvaat za opstanok sekoj po svoe. Što imame na raspolaganje? Narod! Sakaat da ne istrebat, no možebi treba da razmislime namesto tie nie niv da gi istrebime? Ilindenci ke bideme ili žrtveni jagnenca? Vo prirodata nekogaš i tsunami se slučuva no nekogaš struja udira od vedro nebo. Se e možno vo borba za opstanok.

 7. AR

  Prv prioritet e PROMENA NA IMETO POSLE KOGA KE NEMA MAKEDONSKI IDENTITET PRASANJETO ZA JAZIKOT KE BIDE IGRACKA … TOJ KE SE PROTURI VO BUKATA OKOLU IMETO … DO TOGAS … TKO PREZIVI PRICACE. SAKAAT DA NE UBUTAAT U NATO ZAEDNO SO CRNA GORA

 8. Сотир

  Прво да кажам за овој емигрантов шиптарски (терорист) човеков е емигрант!!значи дојден во Македонија,пребеган преку граница од албанија. Нема што тои да кажува,но ете СДСШ им дава поддршка и све што ке посакаат племево емигрантско овие им исполнуваат желби. Се разбира со сестрана поддршка од ЧАДОРОТ и се разбира сите знаеме што е вицот!! Идентитетот,името и да не постои Македонија како самостојна држава. Е сега овие нашиве кобајаги политичари,кога ке добијат некое гомно ново така убаво спаковано и они сите се лепат како муви лајнарки,се разбира на лајно.
  Шиптаскиов терорист отворено ви кажува дека ке ја редефинира Македонија,во бинационална/двојазична,така стоело во уставот,и измислениот охридски дофовор. Сега на тоа одма од кујната на Фрчко и Героски со плус инфо и други соросписки блуваници ке почнат да ни го перат мозокот дека е тоа така..и дека е демократија,исто како во 2001 со територијалната поделба. Така да се додека СДСШ дише и народ гласа за нив,рачунајте дека дотогаш Македонија ке биде изгубена,од сопствениот народ. НАЗДРАВЈЕ

 9. AR

  Sevo ova e majstorija i dribling da se odvrati vnimanieto od imeto. Se se znae duri deka i Makedonskiot rbet – jo-jo prekutno mu prepusti da ja obavi najvalkanata rabota na Zajko pa posle on da bide NEVINA ISKUSNA ZENA. DEMEK NE SUM OD TUKA. IMETO E GLAVEN PROBLEM DA SE ZAPRE JUZNIOT TOK DA SE OTSEPAT SRBIJA I GRCIJA A SO TOA DA SE KUTNAT RUSIJA I TURCIJA. I M E T O. DA NE DOZVOLUVAME DA NE ZAMAJAAT SO GLUPOSTI NITU ALBANCITE SE JA IZMISLILE ALBANSKATA PLATFORMA NITU TIE KE JA SPROVEDUVAAT. KE IM DADAT NAPISANI ZAKONI, KAKO STO SEGA IM DAVAAT SEMI NA MINISTRI. LUGE I M E T O, koga ke se unisti Makedonija reseno e prasanjeto so Zapaden Balkan (citaj MAKEDONSKOTO PRASANJE) DA NE BIDIME SLEPI I GLUPI … EVE GO SEGA ONOJ PEDOFILOT KONGRESMEN NE SME BILE MNOZINSTVO (ZNACI VEKE NE OBEDINIJA SO KOSOVO)

 10. Dimitar

  Se dodeka predavncite se rasfrlija so zakani kon neistomislenicite Makedonci – novinarkata Irena Radovanović od Dnevnik kažuva deka mu se zakanuvaat do smrt – hienite si igraat Gospod no koga Makedonija ostana bez zaštita normalno deka UDBAšot taka ke se čuvstvuva. Do koga? Ke čekame do teroristov da ni go smeni imeto za da rastrčame na teren pa da bideme tepani i rasprskani so solzavec? Kade ste specijalci? Kade ste lavovi? Tigri? Se kolnevte deka ke ne odbranite. Vreme e za herojstvo!?

 11. Феникс

  Ова веќе не се трпи. До сега се трудев да бидам коректен и да се воздржам од пцости и навреди. Но овој пат не. До кога бе, до кога ќе трпиме? Не толчат, не издаваат, не прелажуваат и на крајот се разочаруваме и преќутуваме. Не само во овие 25 години независност, туку со децении и векови. Си знаеме ние добро. И што добивме со ќутење, со попуштање? Ништо. Само нови капитулации и нови уназадувања на нашите права. Е нема повеќе! Браќа Македонци, знам дека и вие се чувствувате разочарано и поразено. Но сега не смееме пак да премолчиме. Кој беше ефектот од протестите за Заедничка Македонија? Си попарадиравме мирно на улица два месеци, со тракторчињата, багерчињата, знаменцата. И резултат? Ние сме биле насилниците, а педерите од СДС и кучките од албанските партии – хероите. Изгубените во космосот од ВМРО се натртија и си пеат Дувни ветре развигорче; Хорхе го притиснале, го дал мандатот на психопатот муртински; изродите, мајмуните, грешките на мајката природа, олицетворени во имињата Љубчо, Стојанче, Љубе ќе го саботирале ВМРО. А Македонецот? Тој остана со прстот в уста. Драги мои сограѓани, трпење веќе нема. Со 10.000 луѓе во Скопје и со по некоја стотка/илјадарка во другите градови, не правиме ништо. За ВМРО гласаа 450.000 луѓе. Сигурно има и неколку десетина илјади што гласаа за други партии, а не се задоволни од оваа неправда. Е па другарчиња и другарки, треба еднаш да се натопориме 300.000 до 400.000 граѓани во Скопје, пред Македонското Собрание, па да им покажеме на домашните квислинзи, предавници, соросоиди, анационални, безидентитетски, едноклеточни организми, а и на светот, кое е нашето мислење. Дали тогаш, на таа бројка ќе можат да речат дека се работи само за грст вмровски хулигани, за изгубени пензионери или вработени во администрацијата за заштита на своето работно место? Не верувам. Затоа браќа Македонци, придружете ми се на оваа благородна идеја. Не се откажувајте и не помислувајте дека е готово и дека не можеме. Со такво размислување стигнавме до ова. Кога демократијата е нарушена, таа се брани на улица со протест. Нека ви се врежи оваа идеја во главата. И не застанувајте тука. Ширете ја мислата и на други, убедувајте, ако треба и расправајте се, пишувајте на интернет, но не се откажувајте и борете се до крај. Ако сме сплотени и цврсти, ќе ја постигнеме целта. Целта до праведна и македонска Македонија, а не криминална, корумпирана, безидентитетска, албанизирана, издрогирана, извитоперена, вештачка, горна, долна, во заграда, без заграда Македонија. Борбата е далеку од завршена. Се гледаме на барикадите. Да живее Македонија и македонскиот народ!

 12. Mile

  Ne smeat Dimitar, ke gi izbrkaat od rabota ovie arnautsko-komunisticki banditi. I oni imaat familii i deca za hranenje. No od druga strana pak, site koi se patrioti megju niv i na koi im vrie vo dusata od ova sto se slucuva , mozat ” neoficijalno ” da im davaat znaenje i upatstva na clenovite na novata Makedonska Republikanska Armija ( MAKRA ) kako najefikasno da vrsat non-judicial execution (termin na CIA sto zanci von-sudsko eliminiranje-znam deka znaes angliski btw) na arnautsko-komunistickite banditi eden po eden. Nasite ” strateski partneri ” do praktikuvaat ova vekje 50-60 godini so uspeh. Koga site demokratski metodi se vekje iscrpeni, ostanuva MAKRA kako posledna nadez. Razmisli vaka – ako jas gledam deka nekoj ja uriva drzavava i pritoa vlakno od glava ne mu fali ami zivee ugoden zivot, ako gledam deka sorosoidite se magju najbogatite makedonci, togas logicno e da se prasam – pa zosto i jas da ne pravam taka barem ke obezbedam 2-3 generacii da mozat da ziveat udobno. No ako vidam deka nekoj kako B.G “novinar” resil da pliva na stomak po Vardar prema Solun, ako na nekoj mu ” puknala guma ” pri 120 km na cas i se zguzval da nemozat so smirshajbni da go izavadat od kolata – e togas ke se prasam kolku e isplatlivo da uzivam so parite na Soros a na steta na cela makedonska nacija i drzava. Se dotogas ke ni se mnozat prdavnicite so vikendici i jahti vo Grcija. Na radikalizam se odgovara so radikalizam – se drugo e gandievska utopija.

  • Dimitar

   Te razbiram, Mile i se soglasuvam deka e taka. No od druga strana, gi povikuvam tie lugje zatoa što samite dadoa takvi zakletvi. Imeno, pred 27-mi April site izlegoa velejki deka ke ja branat Makedonija do posleden zdiv a od koga se uapsija patriotite i Makedonoubiecov sedna v fotelja da ni ja vodi državata ( edno vreme si velevme deka Ivanov e edinstvena funksionalna institucija, no gadno sme izlažile ) site zakjutija. Ok, ne mora da ripaa, razbiram. No da ni e jasno deka kako narod, našata položba nikogaš ne bila pološa, zatoa edinstveniot primer što ni ostanuva e toa od pred sto godini, na vreme na Ilindencite. Vo uslovi koga državata e celosno demontirana, sekoj gaden trik e iskoristen protiv nas, sosema opravdeno e prezemaje bilo kakvo dejstvie protiv okupatorot.

 13. Mia

  zboruvam 5 jazici i planiram da ucham ushte albanskiot ne spagja ni vo prvive ni vo vtorive da se razbereme

 14. AR

  Mia a 500 evra kazna ako za eden period ne se nauci? veke sme malcinstvo vo sopstvenata drzava. Tolku ne se lutam na Zajko i kompani bile i ke ostanat anti makedonci. Se lutam na ovie horot na “pobednicite” sto im veruvavme tolku sto dozvolivme na glava da ni se kacat. sega zgora se izmokrija na nas. Zuc ne zucnaa koga ne vregaa a sega usti kako raspleten corap DEMEK NEMALE DA DOZVOLAT…. STO BRE SURTUCI NEMA DA DOZVOLITE? KOGA GI IMAVTE SITE MEHANIZMI V RACI NE GO PREVENIRAVTE OVA STO ENOS NI PRETSTOI? AMA BEVTE RASTRCANI PO SVETOT TOA TULINATA NE MOZEVTE DA JA ZASITITE. E SEGA DEMEK GRUJO RAMBO NI KAZAL. NI KAZA – NATO I EU STRATESKI CELI. … AJDE SEGA SME NAVISTINA PORANESNATA REPUBLIKA MAKEDONIJA. PREDAVNICI. Sega eden den ako dojde narodna vlast nema da ceka Kata da gi apsi … narodot ke gi isprati na sud apasista (nad 70 posto i se so minato debelo komunisticko (ona najlosoto i najpezorativnoto). Edna prekrasna licnost i iskren patriot pred 12 godini mi kaza nesto na koe postojano se prisekam – gubreto ona positnoto no mnogu smrdlivoto dojde kaj vas vo VMRO kaj nas ostana ona najgolemoto i najsmrdlivoto i onie sto se obiduvaat da go iscistat. Navistina e taka no nitu tie go iscistija nitu nie go sprecivme da ja zagadi do ovoj stepen partijata

 15. Ivan

  MAKEDONCI I MAKEDONKI BIDITE SPOKOJNI I VI GARANTIRAM DEKA ZAJAKOT IMA DVOJNA KURVINSKA POLITIKA TOJ NE SAMO STO KE GI ZAEBAT ALBANCITE NEGO PRVUS KE GI ISCISTIT SITE KORUPTIRANI SKEMBINA KOJ VO VLADITE SE PRESTAVEJA KAKO VMROVCI. I ZA 25 god. GO NISTEJA PRODAVAJA GO TERORIZIRAJA MAKEDONSKIJOT NAROD. SEGA DOJDE VREME TIE ANTIMAKEDONCI DA SE CISTAT ZAEDNO SO TERISTICKITE BANDI NA SRBIJA I ALBANIJA. POZDRAV DO SITE VISTINSKI MAKEDONCI!

 16. Biljana

  Ama dali ste 20% . Narodot barase popis !! No vie odbivate posto znaete deka toa e laga . Ako ste 20% togas da se zboruva za jazikot . Se sto pravite e protivzakonski

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ