Saturday, 24/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ГНЕВ, РЕВОЛТ И РАЗОЧАРАНОСТ: Горат куќи плевни и шума, а министерот за шумарство Љупчо Николовски си отишол на одмор во Шпанија

User Rating

Граѓаните на Крива Паланка се гневни од однесувањето и негрижата која новата Влада на Зоран Заев го покажува кон нив, но и кон граѓaните од целата држава. Тие посебно се разочарани од нивниот сограѓанин, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, кој додека во Крива Паланка има пожари, во кои изгореа куќа и две плевни, а се уште гори шума, тој си тера одмор во Шпанија и Италија.

Изминатите 24 часа на подрачјето на Крива Паланка се случиле два пожари, од кои едниот сè уште не е ликвидиран.

loading...

Од Територијалната противпожарна единица Крива Паланка информираат дека во едниот пожар, кој избувнал вчера околу 17 часот, во село Длабочица, опожарена е вкупна површина од девет хектари, додека рано утринава избувнал пожар во село Градец, каде се опожарени два хектари шума, бор и листопадни дрвца.

Во гасењето на двата пожари се вклучени и екипи на Јавно претпријатие Македонски шуми и Подрачно шумско стопанство „Осогово“.

Зоран Заев во посета на Крива Паланка

– Во пожарот во Длабочица опожарени се една куќа, две плевни, бандери, родни дрвца околу три декари и останата површина мешана шума и сува трева. Пожарот е локализиран околу 21 часот синоќа, но дел од старите дабови се уште горат. Екипи на ЈП „Македонски шуми“ дежураа во текот на ноќта и нашите пожарникари, изјави Иле Коцевски, командир на ТППЕ Крива Паланка.

Посочи дека екипите се уште се на терен и работат на целосна ликвидација на пожарот, додека пожарот во село Градец, на локација спроти градската депонија целосно бил ликвидиран во 9 часот утринава.

Додека Николовски ужива на преубавите плажи во Шпанија, граѓаните на неговиот град Крива Паланка се плашат за своите животи и дека можеби ќе останат без кров над главата.

Како што велат граѓаните тие се револтирани од односот на новата власт, а посебно од својот сограѓанин Николовски. Граѓаните го повикаа него наместо да седи по скапи ресторани и да оди на скапи одмори,  да се фати за работа и да му помогне на народот.

-Куќите ни се во опасност никој досега не нема прашано како ни е, каква е состојбата. Државата со ништо ни нема помогнато. Навистина разочарани сме и навредени од негрижата која ја покажуваат премиерот Зоран Заев и нашиот сограѓанин министерот Николовски, истакна еден повозразен жител на селото Длабочица.

-Наместо да седи по кафеани и да оди по скапи одмори на преубави плажи, Николовски да дојде тука и да се погрижи за местото од каде потекнува. Никаква реакција се уште немаме од државните институции, ова е навистина срамота, вели друг граѓанин.

 

loading...

5 Comments

 1. Trajan

  Bitno e Bitangava da se pederi vo Spanija so narodni pari

  • Manimal

   Море, шо воз ќе падне, че се радува детто }:-).
   Само, јас колку шо знам, право на одмор имаш после шест месеци поминати на работното место (не се сеќавам креатуриве да работеа пред ова)?
   Или то за њих не важе, а? 😉

 2. Аминта

  НЕИЗЖИВЕАНО ПРОВИНЦИЈАЛЧЕ, ОД НЕКОЕ ПАЛАНЕЧКО СЕЛО КАДЕ ЛИСИЦА ПОШТА НОСИ, ДОБИ МОЖНОСТ ДА ЈА ВИДИ ШПАНИЈА, ЕЕЕЕЕЈ!!!! А, СЛУЧАЈНО НА ИБИЦА, ДА НЕ СЕ СОБИРААТ ПЕДЕРИТЕ ОД ЕУ?????

 3. Љупчо

  Според онаа народната: Од магаре тркачки коњ не бива, па ни од неизживеано сељачиште министер.

 4. kire

  KAJ SZ SIPTARITE DA REAGIRAAT ZA POZAROT U KONDOVO KAJ IM E PREMIEROT DA GI SPASUVA ZA KOGO GLAVA GUBAT . AMA PAK KOCE ORGANIZIRA POMOS OD SITE STRANI I PAK NECINAT . NEE UBAVO AMA KOCE TREBASE DA GI OSTAVI ETEIM GO MINISTEROT STAVIJA I NOV DIREKTOR ZA KRIZI PA AJDE BUJRUM SPASUVAJTESE .

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ