Monday, 23/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ГРАЃАНИТЕ И ИДНИТЕ ГЕНЕРАЦИИ ЌЕ БИДАТ ДОЛЖНИЦИ: 1 милијарда евра ќе бидат задолжени македонските граѓани и идните генерации!

User Rating

Владата на СДС планира да ја задолжи државата наредната година за близу 1 милијарда евра. 1 милијарда евра ќе бидат задолжени македонските граѓани и идните генерации. 1 милијарда евра поради задолжување и 1 просечна плата помалку за семејствата поради воведување на повисока акциза за нафтата, истакна Лилјана Кузмановска од ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција.

-СДС во изминатиот период на владеење покажа како не треба да се раководи со буџетската каса. СДС со потрошените 610 милиони евра за само шест месеци со ниту една реализација на проект кој е во корист на граѓаните го докажа своето расипништво. Владата на СДС секојдневно ги задолжува граѓаните и ја уништува иднината на идните генерации. СДС донесе единствено живот за кредиторите на Македонија. Државата новата година ќе ја започне со рекордниот буџет предвиден од СДС. Тоа значи дека Македонија во новата година ја чекаат нови рекордни задолжувања. Поточно СДС во 2018 година планира да ја задолжи Република Македонија за нови 854 милиони евра, 566 милиони евра на странскиот пазар и 288 милиони евра на домашниот пазар. Но доколку се земе во предвид фактот што СДС за неполни шест месеци успеа да ја задолжи државата за 440 милиони евра очекувано е со своето несовесно раководење со парите на граѓаните е оваа сума од 854 милиони евра да се зголемува и да го надмине планираното ниво, рече Кузмановска и додаде:

„Скандалозно е што македонската економија е на работ на колапсот, а владата на СДС и покрај тоа што го планира најголемиот буџет кој Македонија го имала досега ги заборави реалните потреби на граѓаните. СДС наместо да ја потпомогне македонската економија ги намали субвенциите предвидени за земјоделците за цели 24 милиони евра, пензиите нема да растат, а платите се зголемуваат селективно. Земјоделците секојдневно се борат за опстанок и за шанса со макотрпна работа да ги прехранат своите семејства, а владата ги крати субвенциите за земјоделците. Оризарите, лозарите и раноградинарите молат за поголема откупна цена и помош од државата, а СДС ја крати помошта која заслужено ја добиваа“.

loading...

Додека се крати на реалните потреби на граѓаните, подвлече таа, СДС ја задолжува Македонија без план и реални проекти, а вработените од „Фени“, „Колска“ и „Еурокомпозит“ секојдневно легнуваат и стануваат со помислата дали утре ќе имаат со што да го прехранат своето семејство.

-СДС токму овие граѓани кој ги заборави ги задолжува за 854 милиони евра овие граѓани на кои Тевдовски, Заев и Анѓушев им го свртеа грбот, граѓани кои ќе треба од свој џеб да ги враќаат кредитите на црната тројка за задолжувањето.

 

loading...

2 Comments

 1. Zlatko

  BRAVOS bre DPMNE ja Otkrivte AMERIKA..??? I Ponatamu Si PRODOLZUVATE so Vashite GLUPI Presovi so ANONIMUSI koj Nit Nekoj Gi GLEDA ili Slusha (Seriozno) ami samo na PODBISHEGA””Izlegoa od DPMNE da Ni KAZAT oti Izmislile Topla VODA””…???? MAGARETO Otide a Ovie Kutrite od DPMNE Inkubatorot Ni Trubat Li TRUBAT oti DPMNE Izmislil Topla Voda, kako CrpkoRadovskata BANDA OPINOCI gi PLAJKA Smetkite na Cadorot te. Se Ona sto E Potrosheno vo MKD MORA Da Se PLATI te.Narodot MAKEDONSKI Ke Si Go PLATI Sopstveniot POGREB a dpmne Ni RONI Krokodilski SOLZI za SAMAROT SRAM i REZIL

 2. Stranec

  Ha-ha…vakvi raboti se rascistuvaat uste so nacalnite dokumenti za osamostuvanje na drzavata/republikata od poranesna SFRJ.
  Eden od najvaznite problem na sekoja drzava e da gi svede na minimum nadvoresnite zadolzuvanja bidejki sosema e lesno da se nabuta nekoj nedokvakan na vlast so vetuvanja sprema sekogo, da zeme krediti od belosvetskite banki I – da ja bankrotira drzavata.
  So drugi zborovi, da mi otide zenata ili decata I da zemat kredit za na odmor, obleka, hoteli, provod, podaroci za rodnini, da si kupat skap avtomobil….da mi ja zalozat kukata vo banka – I na kraj JAS da im gi platam dolgovite ili – da mi ja zemat kukata!!???
  Pa jas ke gi oteram u 3 pi.cke maternine I zena mi pa I decata pa I tie bankari.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ