Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ГРАЃАНИ НА СЕВЕРНА/ГОРНА/ВАРДАРСКА МАСЕДОНИА: Зоран Заев на брифингот со новинарите откри дека ќе се менува националноста/државјанството!

36%
User Rating

На брифингот со новинари одржан денес на повик на владата, премиерот Зоран Заев истакна дека во случај да падне конечен договор за името, Македонија веќе има прифатено во графата за националност/државјанство, Македонците да се пишуваат како „граѓани на Северна/Горна/Вардарска или слично – Македонија“

Би било веројатно граѓанин на Северна/Горна/Вардарска или слично, тоа што ќе го одлучиме, кроз Маседониа. Јас очекувам да бидат потврдени прашањата што се веќе и опишани во графите на ОН како што е македонскиот јазик, со тоа што апсолутно сме подготвени да ги отстраниме сите нивни резерви за некакво алудирање на наследство или слично, заради тоа што немаме намера со потврда на нашиот уставен јазик, македонскиот јазик да навлегуваме во наследството на Грција – рече Заев на брифингот со новинарите на кој учествуваа и министерката Радмила Шеќеринска, и вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи.

loading...

Со ова, Македонците повеќе нема да имаат свој изворен идентитет, кој ќе потекнува од културата, традицијата и јазикот на жителите на оваа територија, туку само ќе бидат граѓани на држава која носи одредено име.

loading...

35 Comments

 1. ...

  crpko gluperdo edna, ne ti dojde pamet i ne ti dojde.

 2. Goran

  Ti samo sonuvaj crpnat, i nie imame sonista…..

 3. LUCIFER MORNINGSTAR 666

  А што аку реша да су сељак муртински?! }:-)
  Слободно пиши како сакаш за пиздонците.
  Македонците ќе прогласат нова држава Македонија.
  Меѓутоа, мора да сме безмилосни и крволочни со ваквите.

 4. Предраг

  П Р Е Д А В Н И К

 5. aleksandar ivanovski makedonski

  MORE JUDA,OD KUCHKA ULICHARSKA RODEN I OD TATKO HIENA Z’VRKNAT! PA OVAA MAKEDONIJA NE E NA TATKOTI SERMIJATA SO JA PRAESHE SO STRUJA SHO KRADESHE OD DRZAVATA,OVAA ZEMJA KOJA SE VIKA MAKEDONIJA E NA SEKOJ CHESEN MAKEDONEC,ZA GNASI KAKO TEBE NEMA NEMA MESTO OVDE ZA ZIVEENJE, TUKU KREVAJGI PARTALITE I PRAVO GRCIJA I TAMU SAM KAKO PES DA ZIVEJSH ZORICA JAS KE TI JA RABOTAM,OTI TEBE NE TE EBA POJKE ZA SUVE SLJIVE,NEMA TAKVA SILA NA OVOJ SVET KOJA MOZI DA GO MENI IMESTO NA MAKEDONIJA NITU TI NITU K’ORATA SO VRATOT ODKORNAT NITU SHIPTAROT SHO SAKA I JAZIK DA IMA SVOJ A TI MU GO OBEKA!!!SAMO DOLNITE TRANTALCA SHIPTARITE MOZAT DA GI ZEMAT OD MAKEDONIJA I NA KRAJOT EDEN SOEDEN KE SE ISTEPAT!!!

 6. Dimitar Makedonski

  Tolku od “Makedonštinata e se što imame”…

 7. mitko

  Зар не гледате, Третата светска војна со три разрушени напуштени магацини и цели тројца повредени од акција на три морнарици, 100-тина крстаречки ракети, со трошоци од 10-тини милјарди долари/евра. Исто и ова е со името, како што вели мудриот ни МАКЕДОНСКИ народ: НЕ СЕ ОКОЗУВА ТОА ШТО НЕ СЕ ПРЧИЛО, или НЕМА ЖЕТВА АКО НЕМА СЕТВА. И по модерно: ФОРМА МОРА ДА СЕ СПАЗИ ИАКО НЕМА СУШТИНА. И едните и другите колку повеќе ‘преговараат‘ се повеќе гледат дека ова е ЈАЛОВА РАБОТА. Без нервоза…

 8. Dimitar Makedonski

  Nemojte da mu veruvate na zelkarot Zaev, koga se fali deka jazikot vo ON ni e zapišan, “Macedonian”. Što mislite, koj se tie ostanati nekolku “nepremostlivi” točki pred da se postigne “dogovorot” so grcija? MAKEDONSKIOT JAZIK, EDEN OD NAJSTARITE JAZICI VO SVETOT KOJ SEUŠTE SE GOVORI DENES, MAKEDONSKIOT JAZIK KOJ GI DELI KORENITE S0 SANSKRITOT, ZNAČI JAZIKOT KOJ GO GOVOREA FILIP I ALEKSANDAR OVOJ TIKVAR KE NI GO SMENI!!! VO “GORNO-MAKEDONSKI” ILI BILO KOJA FORMULACIJA I NA TACNA KE MU GO PODARI NA CIGANITE V JUG SO SIGURNOST! Štom, zinuva, laži. Pa ušte raspoložen se šeta i se šeguva, izigrava “spasitel” na Makedonija! Što nema pod sonceto, veke?

  • Dimitar Makedonski

   Popravka, “se podgotvuva da ni go smeni”, odnosno, ako mu dozvolime!

 9. Jordan Gruev

  Како и да биде епилогот нека знаат дека ние Македонците ќе ги ловиме нив и нивните најблиски до крај на светот ако е потребно за да ѓи убиеме.
  Македонија на Македонците!

 10. 1_Канализација

  Ова се вика “еб@вање на слеп народ сред бел дел”.
  Хехехеее … која канализација, кои безсвесни суштества, “нулта суштества”, седат и ги слушаат и т’рпат на овие изроди како зборуваат за најважното нешто во жовотот на секој народ во светот, за причината зашто постои еден народ, способноста да кажи јас сум тој и тој која ѐ здобиена природно од почетокот и развитокот на чевештвото до денес, нешто за што сите народ се бореа до смрт.
  Најсмешно е велепредаството на оние гооолемите лажни патриоти како оној што вели дека е математички прецизен, и оној другиот со говорна мана што вели “на следните избори”, да оној што царуваше 12 години и кога требаше да ја брани државата му ја кидна заедно со сѐта банда лажни патриоти, вклучувајќи го и оној мангупот со репчето и болчиња на лице кој за време неговиот пубертет беше “советник за надворешна полититика на партијата”, па и оној со брадулето од 40м2 станчето што глумеше Мил. за Надворешни Работи а во исто беше ученик во Германија на магистратура, па и оној неговиот наследник изиграваше модел и само зборуваше глупости и се кезеше, па оној Прет. на Собрание кој појма немаше како да состави една реченица, па оној сомот т.н. г-ин др. Претседател кој … итн. до безкрај !
  Сами си ги одбиравте, сами им дозволувате да ви прават што сакаат, дури да ви онадват на коските на сите ваши предци, на вас у лице и на сите неродени идни поколенија.
  Ова не е чудо во чудна земја, туку простотија во проста земја!

  • Dimitar Makedonski

   Eden EBAN ima tuka!

 11. Бозон

  А што може зајко освен по кафиќи да уњка.
  Република Македонија Вечна.

 12. Solun Skopje Sandanski vo Mkd

  U Picku Materinu !!!

 13. Филип

  Какво недоволствате бре, титови зомбита? Трябва да сте доволни и на това, че част от идеологията на Стоян Новакович, приложена на практика от Коминтерната и Тито остава. Поне оттук насетне ще се вижда, колко налудничаво е как от българи станахте северно/горно/вардарски македонци. Жалки подобия на хора…

  • Zoran

   Glup, poglup, najglup, bolvarin, pobugarcen Ti izgleda si nekoe skalilo podolu.

  • Бозон

   Искрен да бидам не знам што стенкаш. Иииииијеби га. Ти стенкаш, зајко уњка , гехро фрфља … шарено друштво нема што. Википедија.бг.

   • Иван

    Пак ли те фати паркинсона бре хунзо.Запецваш нешто

  • Ногај Левскичевиќ

   Не се секирај бре Сталиново изродче, глеј си мангалите по дома и не се замарај 🙂 ……. сега на Путин ќе му ги излижете јајцата и пак ќе си останете велики болгаристанци 🙂

   • Иван

    Ти си глей шиптарите мангусто че са ти го набили до сливиците.После търси кусури на другите

  • Smmkd

   Jas sum turchin…
   Najinteresen mi e ovoj bugarinot.. sto se smeta za narod.. bulgarine Bulgar na turski znaci mesavina na gubre od razlicni seminja…
   Za dve chrveni ve ebea uste vd ebat…
   Ama ti si gubre/ostatok od nas turcite…. covek cist e turcin mesano gubre e bulgarin….
   Makedonija vecna…..

   • Иван

    Ти си циганин .Дажти еба майката и мангал с баща анадолска маймуна и майка циганска проститутка.

    • Makedonija Vecna

     Ajvanco miren ne se sili mnogu,te bolit vistinata….ne si ti bulgar tuku tatar neviden ebati sortata da ti ebam…..

     • Иван

      Верно ли не съм българин.Ми кат не съм тогаш да ви еба в хунзите изпърдяни

    • Dimitar Makedonski

     Turčinot ubavo ti kaža a odamna go kažav istoto! “Napagjaš” potoa što nemaš što da kažes bre PETEL ISKUBEN, nam ne ne interesira Vikipedija bg.

     • Иван

      Турците у нас ни ринат лайната.А вас ви кръщават албанците,и език ви дадоха хората))))А ти маймун не си дорасал да четеш Уикпедия бг.По добре е да целуваш турски и албански и сръбски гъзове както дядо ти го е правил.Путко заспала като се отдръпнахме от вас за 100 години ви претопиха.Едно въстание без нас не можете да направите

    • Dimitar Makedonski

     TURCITE TE KRSTIJA, MUHAHAHAH…TIA SE VIKA “IRONIJA”…

 14. Dejan Cair Makedonski

  na majka ti mickata zajko rada micko predavnicka
  i cela alkosaksonska elita so tatarite ukite i se po red

 15. Dimitar Makedonski

  Eve go najnovoto od veseloto društvo v slikata. Republika.mk prenesuva, kompirestiot Osmani vo mnogu relaksiran stil, “opomenuva” deka ke “reagiralo” – predpostavuvam, tie, odnosno veseloto društvo vo slikata – vrz ” kršenjeto na ustavot od strana na Ivanov”. Nema što, takov zamrsen Ustav ko Makedonskiot dali oma vo svetot? Koj što ke stigne ke go pročita na originalen način pa ke go mavta negovoto protolkuvanje ko edinstveniot. Bravo za kompirot Osmani go uči Ivanov toa što e Ustav.

 16. Trpe

  Dobar plan na ” nasite zapadni prijateli ” sovetnici na Crpko prvo unistuvanje na naciata a koga taa nema da postoi nema potreba ni od imeto moze da ne vikaat kako sto sakaat a najverojatno Istocna Albanija bidejki neikoj ne go negira nivniot iddentitet a nie samite si go prodavame !

 17. строиник

  Наследството на Македонецот е и во Солун–Светите Кирил и Методиј, и во Пела(Постол) -Крсте Петков Мисирков и во Лерин-Чакаларов, и во Острво-првата македонска привремена влада од 1880 и пак во Солун-МРО….и секако во народните песни за Александар Македонски, во повиците за востанија кај се спомнати и Аристотел и Самуил, но и на Света Гора во иконите и резбите на иконостасите од македонските копаничари, иконописци и зоографи….па така…наследството е и во нашиот македонски јазик со зборчиња како челнику напр, а буквално така,со тоа зборче во древноста бил ословуван Филип Втори но и секој македонски водач(челник) и тоа според еден од најголемите хеленофили(ем македонофоби), Николас Хамонд

  • Иван

   Къв език бре……Венко Марков ви се смее от оня свят.Всички тук разбирате и говорите български вашата майка нещастна.

   • Makedonija Vecna

    Ajvancooo ne seriiii

   • Dimitar Makedonski

    Silete se zad suknjata na Amerigo. Ne si svesen deka Imperatorot odamna e razgolen, svetot e svesen ama vie? Nikako da se naučite od minatoto a toj što gi povtoruva greškite se znae…

 18. alek mk.

  KOLKU STE SITE GLUPI I NE PISMENI.VIE STE SAMO ZA SARENA REVOLUCIJA. BEDNICI EDNI NE GO STRAMITE MAKEDONSKIOT NAROD NA SEKADE.
  KOJ STE VIJNE DA MENJATE IME.TOA MOZAT SAMO SIPTARITE DA GO POTVRDAT. A NE VIE NE PISMENI. NA SEKIRINSKA IZGLEDA I ISTECE POLA MOZOK OD STO JA FATIJA ZA KOSA.A ZAEV ISTO TAKA MU PUKNA GLAVATA IZGLEDA I NEMU POLA MOZOK MU OTIDE.MENJAJ IME NA ZENATI I NA DECAVA TVOJ ZAJKO. TEBE NARODOT KE TI SUDI VO SKORO VREME.SREDI SI JA PRVO DRZAVATA PA POSLE MENJAJ IME NA DRZAVATA.
  DA TE PRASAM TELE EDNO KADE POSTOI DRUGA DRZAVA STO SE VIKA REPUBLIKA MAKEDONIJA I STO E PRIZNATA OD 130 DRZAVI POD USTAVNOTO IME .KE SE OBRUKAS KAJ SITE.
  A GRCITE KOGA KE PROGLASAT EGEJSKA REPUJBLIKA MAKEDONIJA TOGAS MOZE DA SE DISKUTIRA KOJ KAKO KE SE VIKA.SAMO TAKVO PRASANJE NEMOZE NIKOJ DA POSTAVI KAJ GRCITE ZOSTO TOLKU JA ZNAETE ISTORIJATA MAKEDONSKA-.ZA STOLICA DA ZADRZITE I GAS KE DADETE.
  KAKVA MAJKA TE RODI I KAKVI RODITELI SE TIE STO GI IMAS TI ZAJKO.DA SI MOJE DETE SO JAZE KE TE ZABESAM.ZA MAKEDONIJA .NARAVNO AKO RODITELITE TI SE MAKEDONCI.A MOZDA SE SIPTARI KAKO STO SI I TI.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ