Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

Груевски: Законот за јазици е неуставен, нечесен е односот на СДСМ и Заев кон Албанците

5%
User Rating

Според сите истражувања на јавното мислење најбитната работа за Албанците е економијата, отворањето на нови работни места, зголемување на животниот стандард и зголемувањето на платите и пензиите, ова претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го истакна вечерва во емисијата „200“ на телевизија Алсат.

-ВМРО-ДПМНЕ нема ништо против употребата на јазиците на сите етнички заедници во Македонија вклучувајќи ја и албанската, впрочем во 2008 се донесе законот за употреба на јазиците и се донесе во време кога ВМРО-ДПМНЕ ја водеше Владата, но она што ние не се залагаме да се случи е да не се донесе закон кои што ќе биде против уставен и кои што подоцна може да падне на уставниот суд. Имено од она што ние можеме да го видиме во овој период СДСМ и Зоран Заев одат на таа карта да пред локалните избори понудат закон за албанскиот јазик со кои што се зголемуваат правата на начини на кои што  се спротивни на уставот и тоа што го планираат по локалните избори откако ќе ги измамат и ќе ги поддржат веројатно поголем број на Албанци или ќе го корегираат тоа или ќе го донесат па уставниот суд ќе го поништи, тоа е нечесно и не е фер кон Албанците, тоа е некоректно, потенцираше Груевски.

loading...

Тој вели дека засега првата фаза од овој закон предложен од СДСМ и ДУИ е неуставен, тој вели и дека доколку втората фаза е уставна тие како партија ќе го поддржат овој закон за јазиците.

-Ние се противиме да се донесе закон за јазиците кои што е неуставен, ние сакаме се да е согласно со уставот, а во овој дел огромен дел од законот е неуставен и нашите пратеници секој ден го потенцираат тоа во детали и посочуваат што е неуставно, вели Груевски.

loading...

5 Comments

 1. Бог

  Ти и сета банда на лажни патриоти набргу ќе бидиш пратен каде што пиле не пее.
  Ти и сета банда на лажни патриоти безброј пати го прекршивте Уставот и законите на Македонија, а сега најде пак да си подигруваш со луѓето и да им зборуваш за некаков Устав. Вие и сета банда на лажни патриоти сте криви за уништувањето на Македонија.

 2. grobar ...

  Nikola,premnugu zavitkana ( politicka ) forma upotrebuvas za objasnuvanje kon siptarite,deckive nikogas nema da glasaat za vemereto toa i tebe ti e jasno pa zatoa trebase malku da gi tresnes deka so takanareceniot zakon za jazici samo se doliva maslo vo megjuetnickiot ogan so makedoncite i deka za toa i tie se svesni i deka toa svesno i namerno se bara,celta na “liderite” nivni e kauzata za golemata albamija … makedonecot ne smee da go premolciva toa … iiii ona najvaznoto koga ke dojdete povtorno na vlast popis batka, popis na ova malcinstvo … za kraj na celava ovaa kalakurnica inaku steta sto ne smees da ja spomenes sesrdnava americka pomos na novata vlast … a treba i moras.

 3. Petar Australija

  Гробар има право шиптарите се бранат дека Македонците ги вреѓале шиптарите а зашто Груевски не го запраша новинарот а што прават шиптарите на демонстрации на фудбалски утакмици тоа не е вреѓање убивање полицајци диво населје Смилковски езеро убиството во Тетово и уште многу работи ВМРО им отвораше фабрики а тие убиваа Македонци.Шиптарите несе дискриминирани туку Македонците.

 4. kire

  Nie go znaeme deka nee ustavno.
  Ovs e samo pocetok na otcepuvanje na STRUGA DO SKOPJE NE UMILKUVAJSE ALBANEC E ISTO KAKO KUCE AKO GO TRESNES BAREM NEMA DA TI SMETA PRED OCI. Ova go pravi CIA I KUCENO BEJLI ZA da se isprovocira Makedonskiot narod i da se dojde do konflikt i togas
  MIROTVORECOT PES BEJLI etego ne..mozete vie zaedno da ziveete ..pa mora vaka dae ..ili..graganska vojna a .sto..bi izbral . ti GRUJO VO..TAKVA SITUACIJA
  ZMIJA ILI MAGARE
  ZATOA VREME E KALENO DA SE ISCISTI PERSONA NONGRATA CELA AMERICKA AMBASADA VOJNA SOSTOJBA I CISTENJE OD KREMINALSKINE BANDITI I OD SEKOE GUBRE STO NEJA POSTOVA MAKEDONIJA

 5. Филип

  Шоуто за заштитници на Македонија и Македонците заврши.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ