Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ГРУЕВСКИ ЗБОРУВАШЕ НА АКАДЕМИЈАТА ЗА МЛАДИ ЛИДЕРИ: Нашиот фокус да ја трансформираме македонската економија со инвестиции донесе конкретни резултати!

User Rating

Владата која што ја предводев од 2006 до 2016 беше фокусирана на ЕУ-интеграциите. Во овој период добивме неколку позитивни препораки за отворање на преговорите од страна на Европската комисија, но за жал поради билатералниот проблем со Грција, процесот не започна.

Ова денеска го изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кој е во оставка, на „Академија за млади лидери – дијалог за градење силно општество“ во организација на подмаладокот на партијата – Унијата на млади сили.

– Нашиот фокус да ја трансформираме македонската економија низ привлекување странски директни инвестиции, скратување на административните процедури, стимулирајќи го внатрешниот раст и бенефициите за младите претприемачи, донесоа конкретни резултати, рече Груевски.

loading...

Според него, способноста на политичките лидери да прават добро е неограничена, особено за прашања што се важни за граѓаните.

– Вредностите на нашата десноориентирана идеологија треба да се прилагодат на потребите на современото глобално општество. Тоа значи да се работи заедно, да се споделуваат идеи и да се креираат политики за посилна и инклузивна Европа, порача Груевски.

На академијата што се одржува од 14-17 декември во Скопје, учествуваат над 50 млади политичари од Европа, кои се членови на ЕДС, подмладокот на Европската народна партија (ЕПП).

loading...

6 Comments

 1. Ag`r

  Novo rabotno mesto.

  ke zarabotuva od propovedanje……. kako nositel na najmnogu izborni pobedi ILI kako UMOREN od pobeduvanjeto bez da go boli uvo, predade vlast I narod, koj sega MORA da go slusa I da zemaat pouka ako sakaat takva avantura. I toa ostava traga vo INFO svetot za pokolenijata. A dodeka sega nagradeneniot I
  crpnat Zaev ja pisuva svojata desertacija za da moze da propoveda kako se unistuva narod koi mislele deka Zaev e eden od nivnite, I kako ispadnal eden od najgolemite nistoznici na 21 vek.

 2. Dimitar

  Konkretni rezultati? Koj se tie? Grujo go stigna vrvot pa saka da se trgni od trkata, možebi i vo pravo e, čovekot e mlad so familija, itn. No vistinskata prikazna e čovek so potencial da bide sovremen vojvoda za svojot narod, seto toa prokockano. Dokaz za toa e denešnata sostojba na Makedonskiot narod, država, sudbina vo sporedba so toa koga toj stigna na vlast.

 3. Бозон

  Како некој да ги плаќа претплатениве тука. Пак се Грујо (и Путин) криви. “Narodot” го издаде ама по слободнопечатовскиот манир/проекција на замена, “тој го издал народот”. Трошка срам? Не. Викај лоповииии!! од канцелариичките. Барај спасител. Грујо не им се допаѓа. Имал говорна мана. Не бил “свецки”.

  • Dimitar

   Nema somnež deka Gruevski e dobar ekonomist, no se pokaže ko slab državnik. Ne podnesuvam Makedonski političari koj go turkaat svojot narod vo NATO/EU isto taka koj promoviraat referendumi za imeto. Pokraj se namesto da gi promovira kako bez alternativa, može da kjuti no seušte gi veliči. Vo ova ne e iskren, se gleda deka ovaa usluga e poradi Čadorot, bez ogled na štetata što ja pravi kaj Makedoncite.

 4. разбуден

  И?

  Како истрошен и неупотреблив што имаш да им кажеш на младите ?

 5. Македонка

  Зошто ова ми е нешто deja vu?
  Повозрасните се сеќаваат на падот на комунизмот, на падот на железната завеса… на Горбачов што го овозможи сето тоа…
  Тој истиот Горбачов продолжи со одлично платени предавања по американските и западноевропските универзитети …..

  Груевски, ти верувавме….

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ