Thursday, 19/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ГРУЕВСКИ СО СОПРУГАТА НА ПРЕТСТАВА: На премиерното одигрување на „Франкенштајн# Алхемија на животот“

50%
User Rating

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски со сопругата Боркица вчера вечер присуствуваше на премиерата на преставата“ Франкенштајн # Алхемија на животот“ која е на режисерката од Бугарија Лилиа Абаџиева, според романот на Мери Шели „Франкенштајн или новиот Прометеј“.

gruevski.jpg1_-640x480

Во преставата играат познати актерски имиња како Игор Стојчевски, Зоран Љутков, Биљана Драгиќевиќ-Пројковска, Благица Димитровска, Филип Трајковиќ, Александар Степанулески, Соња Стамболџиоска, Димитрија Доксевски, Гордана Ендровска и Наталија Теодосиева.
gruevski.jpg4_

loading...

Режисерката Абаџиева е автор и на сценската адаптација, музичката подлога и кореографијата, а сценографијата, костимографијата, мултимедијата се на Васил Абаџиев.
gruevski-1-640x480

На премиерната изведба присуствуваа повеќе позати личности од политичкиот, уметничкиот свет, од сферата на музиката и театарската критика. Груевски кој не ја пропушти изведбата на оваа театарска сензација, важи за голем почитувач на театарската уметност.
gruevski.jpg3_-640x480

gruevski.jpg2_-640x480

loading...

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ