ГРЧКИТЕ МЕДИУМИ ПОТВРДУВААТ: Предлогот за Илинденска Македонија пристигнал од „ФИРОМ“

  • May 18, 2018

Името Илинденска Македонија според информациите што доаѓаат од страна на ФИРОМ, му го предложил Зоран Заев на Алексис Ципрас на последната нивна средба во Софија, пишува грчкиот весник „Катимерини“.

„Очигледно ова решение не е дефинитивно бидејќи слични имиња беа ставени на маса во соседната земја и во неодамнешно минато (на пример, Крушевска Македонија). Исто така, не е јасно дали Атина го прифаќа ова име и е основа за дискусија за можно решение или, пак, тоа е само потег на македонската Влада за преговорите да добијат реален импулс“, пишува весникот.

Весникот исто така пишува дека Ципрас за време на викендов ќе ги информира претседателот на државата и политичките лидери за што разговарал со својот македонски колега.

Претходно «
Следно »