Thursday, 19/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ДАЧИЌ ИМ СЕ ЗАКАНИ НА АЛБАНЦИТЕ: Ако САД, ЕУ и Велика Британија не реагираат навреме, последиците на Балканот ќе бидат многу големи!

35%
User Rating

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ вели дека ЕУ, САД и Велика Британија ќе бидат директно одговорни за последиците доколку не реагираат на изјавите на албанските политичари

dacic1-640x360

Тој мисли на изјавите за обединување на Албанија, Косово, три општини на југот на Србија, но и делови од Македонија.

loading...

Реагирајќи на ставовите на претседателот на општина Бујановац, Јонуз Муслиу дека унија на Албанија и Косово е „бесмилена без Прешевската долина, Медвеѓе, Бујановац и Прешево“, Дачиќ вели дека албанските политичари стануваат „главна закана за мирот и стабилноста на Балканот и во Европа“.

„Координираните изјави на Рама, Тачи и Муслиу покажуваат дека Голема Албанија е цел на секој Албанец. Денес, Муслиу на тоа го придодаде и Ниш, утре и Скопје, Улцин, Епир. Ќе проговорат ли конечно ЕУ, САД, Велика Британија? Ако тоа не го направат овој пат, кога голема Албанија стигна до Ниш, ќе бидат директно одговорни за последиците“, рекол Дачиќ.

Тој додава дека Албанците „би требало добро да ги одмеруваат своите зборови, бидејќи на меѓународната сцена веќе ги нема нивните заштитници кои ја бомбардираа Србија за да го одземат Косово“.
„Тоа веќе никогаш нема да се повтори. Србија никого не провоцира, но од никој не се плаши. За среќа, сето ова е само сон. Но искуството нас не учи колку е краток патот од сон до кошмар“, наведува министерот.

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека не може да се исклучи унија на Албанија и Косово, ако нема шанси за членство на земјите од Западен Балкан во ЕУ.

Со овие идеи во Македонија излегоа и градоначаликот на Струга Зијадин Села, Артан Груби, како и раководството на БЕСА, кои територијалните претензии кон Македонија, Србија и Грција ги вметнаа во т.н. Тиранска платформа во делот за „интегрирано управување на границите помеѓу Албанија, Косово и Македонија“ што практично значи бришење на граничните процедури помеѓу земјите.

Овој договор го прифати Зоран Заев и СДСМ.

 

loading...

10 Comments

 1. Ivan

  Zoran zaev siptaron prifati sve samo kerkamu da ze ebe i da uci siptarski ova kopile murtinsko dete zi ebe samo da stane drogiran siptar zosto makedonija nema mesto za drogerasi pederi i lezbejki

 2. Stranec

  TOA E TOA, MORA DA SE ZAPRE AGRESIVNIOT ISLAMSKI FUNDAMENTALIZAM NA BALKANOT.
  PRVO KURBAN MORA DA ODAT SHIPTARITE A POSLE I POSLEDNIOT ISCEDOK OD OTOMANSKATA IMPERIJA NA BALKANOT – BOSNA!

 3. Ivan

  NEKA NE SE PRAT SRBITE ANGELI ZOSTO SRBIJA E IMAT ENGLESKA ZA POBRATIM ENGLEZITE MU POMOGVIT NA SRBITE DA SE STVORIT KONFLIK VO BALKANOT ZA SRBITE DA MOZAT DA OKUPIRET MAKEDONIJA OVA POLITIKA SE E SRBOENGLESKA BANDA VO BALKANOT.

  • Stranec

   Ivane (Vanco), aj ne tresi zeleni. Popameten si koga kutis!
   “Srboengleska Banda” – ziti sve, kaj ja najde ovaa GLUPOST???

 4. Ivan

  Da i srbite se vmesani vo ova kasa zosto ,, Gedjovci ne ja priznavaat MPC. Isto i ciganive grcki pederi se jako navlezeni vo ovaa kasa zatoa molcat i sega 300 iljadi miljardi da vi isperat so vojna vo m.k ciganska kurvinska politika gi nadupija glupavite siptari i lakomiot bezumen seljak z.zajak smrden

 5. IVAN

  Ahhhaahhaaa (Vanco) ne e glupos tuku cista vistina ke vi go kazit srbija vistinskto kurvinsko lice, srbija imat da bidit bombardirana od Rusija, zosto mu se istoriski Spijuni,

 6. nena

  Ivan ti si kompleten IDIOT!!! Vakva idiotska izjava NE sum cula odamna!!!

 7. Agr

  Po nekoja logija Dacic im se zakanuva na tie od koi ocekuva da prezemat nesto? E Dacicu…. ne se budali da si ja secat grankata na koja sedat taka nadvisnati nad Balkanot i samo frlat bombici od sekakov vid

 8. Macedonian Worior

  Ova e pocetok na obedinuvanjeto na celoto SEPRAOSLANO BRTSTVO i posto i prorostvata vela deka ce se sluci ovaa vojna sto se krcka otkako Albancite ce ja preliaat casata togas …” kozata ce gi izgubi usite barajci si gi rogovite ” i ce ja nema od liceto na zemjata ….

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ