Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ДАЧИЌ ЈАСНО ГО ПОТВРДИ СТАВОТ: Не постои уцена која може да ја натера Србија да го признае Косово

User Rating

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави дека Белград е за продолжување на дијалогот со Приштина, но дека врз основа на досегашното искуство смета дека дел од меѓународната заедница и Албанците од Косово го лажат српскиот претседател Алекасандар Вучиќ и дека не сакаат компромис, туку само признавање на независноста.

Не постои уцена која може Србија да ја натера да го признае независно Косово“, изјави Дачиќ за РТС.

loading...

Тој додаде дека Приштина, како и меѓународната заедница, треба да се изјаснат дали постои или не Бриселскиот договор.

„Јас го потпишав со Кетрин Ештон и Хашим Тачи, но никогаш немаше да го потпишам доколку во него не стоепе делот за Заедницата на српски општини (ЗСО)“, додаде Дачиќ.

Тој потсети дека поради тоа Србија направи повќе отстапки, покрај другото и интеграција на српските институции во косовските институции, што сега, како што оцени, се доведува во прашање по одлуката на Приштина да не го примени договорот за статут на ЗСО.

„Неприфатливо е по 5 години и понатаму да расправаме дали некој ќе го примени Бриселскиот договор“, кажа српскиот министер. „Србија не е за прекин на дијалогот, но не го разбира тоа што некој мисли дека тоа е пократкиот пат Србија да ја признае независноста на Косово“.

Тој потсети и дека дел од меѓународната заедница нема намера да бара компромис и додаде дека смета дека „приказната е завршена“.

„Тие мислат дека само за да влеземе во ЕУ ќе ја прифатиме еднострано прогласената независност на Косово. Треба да се засрами секој што ќе помисли дека некој тоа може да го направи. Каква земја би си го дозволила тоа?“, кажа тој.

Дачиќ оцени и дека сѐ што се случува околу дијалогот на Белград и Приштина не е добро ни за стабилноста на регионот.

„Нема стабилност во регионот без компромис со Србија“, истакна тој и додаде дека и Европа може да изгуби поради својот едностран пристап кон овој проблем.

loading...

7 Comments

 1. Иван

  “Поживем-увидем”

  • Dimitar Makedonski

   Ivanke, odi ubij se. I za ženi toa e dozvoleno.

   • Иван

    Димитринке оди да те ебат с’рбите.За мацедонки ово е дозволено и понеже сите хунзи сте курви коjве фати се ве ебе.Курвенско племе

    • Dimitar Makedonski

     Ivanke, blagodaram za vašeto obrakanje, no nemoj sega da me “kopiraš”, jas prv te narekov “ŽENA” po što sve KURVINSKI narod par excellance! Makedonskiot narod nikogaš ne bil kurvinski ( osven političarite, no tie vo cel svet se kurvi ), nitu bile fašisti, nitu sakale nešto od bilo koj. PA TAKA KURVIČE, SI JA ODBRA STRANATA GUBITNIČKA SEGA NOSI SI JA, BAŠ TE PRILEGA KO NEKOJA EFTINA KURVA KOJ NIKOJ NE JA SAKA…

     • Иван

      Жена си ти.Башта ти е исто жена и двоицата сте пички ебани.Лапаj с’рбски курове ти и целиот ти курвенски ебан народ.Ебал сум ве маjките jас на вазе.Да ти се мочам в курвенската женска страхлива ебана уста

     • Иван

      Димитринке сите фашистички курове ти да ги jадеш.Ти и башта ти албанската проститутка.

 2. Jordan Gruev

  Bravo Dacik!…Kosovo e srpsko i nikogash kompromis.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ