Monday, 21/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ДЕТАЛИТЕ ЗА ДЕНЕШНИОТ ПЛАН ЗА ДРЖАВЕН УДАР: Миленко Неделковски ги објави деталите за пропаднатиот обид за пуч на СДСМ!

32%
User Rating

Како што најави претходно, новинарот Миленко Неделковски ги објави деталите за денешниот пропаднат план на пратениците на СДСМ да извршат пуч во Собранието. Предупредувањето до пратениците пристигнало токму од пратеници на СДСМ кои во моментот биле свесни за тоа колкави би биле последиците доколку се тргнело во вакво сценарио

sobranie_24ti

За ДЕТАЛИТЕ од денешната Собраниска седница. За деталите во врска со неуспешниот државне пуч:
Во текот на денот, околу пладне, во таборот на “Тиранците“ имало дилема дали да се оди со план “А“ или со план “Б“:И двата плана им имале свои добри и лоши страни.
Планот “Б“ бил да се соберат во салата “Борис Трајковски“ и таму да си одржат свое конститутивно собрание. Оние што се спротиставиле на овој план сметале дека во таа сала е незаконско донесување на било какво решение. Особено, формирање на ново Собрание и избирање на нов Претседател. Едноставно таа одлука не само што би била еднострана, ами и неуставна и незаконска бидејки е донесена на место кое нема такви ингеренции. Плус, сето тоа би било без присаство на јавноста со помош на Собранискиот канал.
Планот “А“ подразбирал акција, односно државен пуч во главната собраниска сала.
Околу 16.00 во Собранието дошле сите пратеници освен Мендух Тачи и Али Ахамети.
Пратениците од ВМРО навремено биле предупредени што ќе
се случува од своите колеги од СДС, од неколкумина кои се свесни за катастрофата што следи, но се преуплашени јавно да реагираат. Па со пораки на мобилни алертираат.
Околу 17.20 часот Петре Шилегов добил задача да ги преброи “своите“. Но, традиционално бил летва пијан, па не му одело. Се збунивал после 20-тиот пребројан. Така таа работа на пребројување ја презел Оливер Спасовски околу 17.30 часот. Требал да се осигура дека се над 65 души.
Планот под работен наслов “Предлогот на Фрчко“, односно тегнењето за уши на Трајко Вељановски, бил следен: На истекот од седницата, некаде околу 17.40 или 17.45 (седницата трае до 18.00) за дискусија да излезе Радмила Шекеринска. Да предложи прекин на дебата и избор на нов претседател на Собранието. Нормално, јасно било дека таа работа Вељановски нема да ја дозволел, но требало веднаш до Шекеринска на говорницата да застане Оливер Спасовски, и да го побара истото со гестикулирање, викање, навреди. Потоа да притрчаат за асистенција Горан Мисовски, Љупчо Николовски и неколкумина други, да ги турнат од фотеља на патос Вељановски, и како во “светлите“ примери на Јужно Корејскиот парламент да заседнат на столчето на Председавачот. Да биде таму веднаш ставен нивниот најстар пратеник и веднаш да се преминело на гласање на нов спикер. Во првиот налет тоа требал да биде Олиевр Спасовски, а за некоја недела ДУИ да седне на тоа место.
Целото сценарио било предвидено да трае 10-тина минути. Да го претрка народот што стои пред Собранието. Да нема можност за било каква акција. За време на куражењето на своите пратеници денеска на “Тиранците“ им било кажувано дека пред Собрание нема повеќе од 600-700 луѓе.
Но, благодарејки на неколку свесни пратеници од СДС, ова сценарио е разбрано на време. За збор од ВМРО се јавуваат повеќемина. Излегуваат, и како премината преку Сахара пијат вода па и дебатираат (Трајко Вељановски му вели на Влатко Ѓорчев: “Додека пиете вода ви тече времето“! Овој одговара: “Нека тече“.). И семафорот означува 18.00 часот, па судијата означи крај на денешниот натпревар.
Утре има нов.
Во овие моменти во Собранието на Републка Македонија останати се 20-тина пратеници од коалицијата на ВМРО за да ја чуваат зградата. Да се осигураат дека сите од “Тиранците“ ќе го напуштат Собранието и дека нема да направат преврат на полноќ.
ВМРО и Коалицијат во моментов се на “мртва стража“ во Законодавниот Дом.
Инаку, на влезот за пратеници од кај домот на АРМ има повеќе ТВ екипи од Соросовите телевизии. Им било кажано околу 16.00 часот да бидат тука оти ќе имало ексклузива и радосна вест.
Толку. – пишува Неделковски

loading...
loading...

15 Comments

 1. xXx

  Нека пробаат да направат нешто насилно па ќе видат и да почувствуваат на своја кожа, како ќе реагира обезведувањето на законодавниот дом. Еве јас ќе им кажа да си знаат, тие што на полицајците им посакуваа Куманово да ви се случи ќе бидат одбранети така што полициското обезбедување на МАКЕДОНЦИТЕ што ќе влезат внатре само ќе го покаже најкраткиот пат до собраниската сала, а од таму оние кој маваа по полицијата и им посакуваа смрт ќе бидат изнесени, ама не за уши ЗА ГРКЛАН, а ако некој остане без грклан нека ”извини” бил со тенок врат

  • Бозон

   Какви криминални времиња!!!
   Господине xXx вашето мислење е Потполно Политички Коректно.
   ——————————-
   Скоро (ширум Русија) “инвеститорите” пробаа да направат шарена пиздарија како кај нас во последниве 2,5+ години. Нормално после неколку саати ги варикинизираа (побледеа).
   И Русите да ти имале зајколи, само кај нив по руски се вика Навални. Рака суви лисја, ама методот е ист.
   Сега се појавуваат руски “шарени” со транспаренти: “Навални, каде се нашите ветени по 10.000 евра”
   Во случај уште некоме да не е јасно од каде борбеноста на пицајзливе.

   • joco

    ЗА СЕКОЈА БОЧЛЕСТ ПОСТОИ ЛЕК.САМО МНОГУ Е БИТНО ВРЕМЕТО НА РЕАКЦИЈАТА

 2. Umri svinjo

  Mrsh be svinjo edna!!! Kukavico edna , kurva. Kur te boli tebe za Makedonija! Dur pusis kur ti , kerka ti e deep throat queen tuka . UMRI svinjo

 3. Makedonija vecna

  Gnidi komunjarski!!!!!!!!!!!!!!

 4. vladimir

  Gnasi odrodeni… Site vo eden shleper i pravec za Tirana… one way ticket!!!

 5. Milaim Mustafa

  Pianici I narkomani ja prodavate drzhavata jer nema shto druko za prodavane

 6. Zlatko

  AMAN Veke Ke Pravele OVA-ONA pa NEKA POVELAT,da KONECNO Si Ja Vidat Silata im PARTALAVA-CADORSKA so ABDALOT Bejli and Co.na CELO,a Od Drugata Strana Celiot Onoj NAROD na ULICA,pa KONECNO Da VIDIME KOJ-KOGO KE TEPA i Vlece za USHI a Dali Obezbeduvanjeto i Policajcite Ke Branat KODOSHI/ABDALI ili Ke Udrat Dopolnitelno Po SHITKACITE Na MAKEDONIJA i Se Sto E MAKEDONSKO Ke VIDIME MAKEDONIJA E GOLEMA po DUH i NEPOKOR…

 7. Stranec

  Nekoj naskoro ke visi obesen za vrat na nekoi od mnogute banderi pred Sobranie…

 8. ЧИСТА МАКЕДОНИЈА

  Ќе се обидат деновиве пак курвите комуњарски и пичките шиптарски е тука веќе ќе има колење до посерување,крв комуњарска и шиптарска има да се лее за почеток на нова 01.

 9. zaevpeder

  HAHA.NAUCNA FANTASTIKA. SDS SE IZGUBENI VO SVOJOT ALTERNATIVEN SVET.
  MIZERNI GNASNI PREDAVNICI. SAMO CEKAME PROVOKACIJA I DA SE PRESMETAME SO NIV DEFENITIVNO. NI POLICIJA NI OBEZBEDUVANJE KEGI SPASI.

 10. Dimitar

  Se po izvesno stanuva deka Pučistite nema da go probijat kordonot “Crvena Žoltata Makedonija”, i da se raduvame zatoa što Pučot gi obedini site Makedonci širum svetot vo odbrana na Makedonskoto bitie! No iako so vakvi pučisti navidum glupi – što Lupčo Palevski pottvrde odnosno pomegu niv eden zdrav um nema – sepak sne vo opasni vodi i vnimatelno mora da go sledime šlamot predavnivci i sodejstvuvačite nivni, vekovnite plemenski kačaci. Hieni si se hieni imaat pomirisamo krv i se dodeka Čadorot stoj zad niv tie ke se obiduvaat da ni ja odzemat Makedonija. Ja pozzdravuvam ulogata na VMROvcite vo gorenavedenata farsa, so site nivni “nesovršenstva” veruvam deka avtentično odigraa. I na kraj, blagodarnost do Milenko, vie sve sekogaš “on the cutting edge”…

 11. Анонимус

  “БОЗОН” хммм навидум вака обичен граѓанин кој секако “чита” infomax не верувам дека овој “обичен гаганин” чита infomax онака секојдневно. Овој е некој од оние повисоките платените дебело од “шарената револуција” па сега мисли дека и ние што секој ден протестираме, морало да сне биле платени исто како него.
  Е па вака “БОЗОН” има луге и нелуге..има луге кои децата си ги продаваат за малку профит…и има луге кои си го сакаат она своето..и нема цена за тоа. Е сега пронајдетесе овдека!

 12. JA NE ZNAM JA BEV U PODRUM

  Zasto sednicata e zakazana za 11 casot
  Ako napravat puc ovie sds kako nie ke go branime soobranieto ili da go zapalime koplet si site pratenici vo natre koj ke glasaat za Predavnickata platforma

 13. grobar ...

  Anonimus … na pogresna frekfencija si,pa ne gi citas dobro porakite …

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ