Monday, 21/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ДИМОВСКИ ПОБАРА ПОВЛЕКУВАЊЕ НА ЗАКОНОТ ОД ДНЕВЕН РЕД: Димовски побара широка дебата пред да се гласа двојазичноста, пратениците на СДСМ и албанските коалиционери инсистираат да гласаат денес!

100%
User Rating

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, денес побара од Собранието да биде тргната од дневен ред точката Предлог на закон за употреба на јазиците.

-Ова го барам заради две причини. Првата причина е затоа што беа направени катастрофални, свесни грешки во процедурата низ Собранието на РМ. Од ваша страна беше утврдено дека матична комисија за овој закон е комисијата за европски прашања иако според одлуката за формирање на комисиите, едногласно донесена од цело Собрание, матична комисија за разгледување на овој закон е комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, каде во една од нејзините надлежности  е напишано дека оваа комисија е матична за сите прашања кои се однесуваат на правото на употреба на јазицитеи писмата на заедниците. Тоа ви е првата и свесна намерна грешка, истакна Димовски.

loading...

Втората намерна и свесна грешка, според Димовски, е фактот што на законот му се стави европско знаменце.

-Владата и вие го злоупотребивте знамето на Европската Унија за донесување на овој закон. Не постопи никаква регулатива и директива со која што се регулира ова прашање за употреба на јазиците на заедниците. Ставањето на знамето на ЕУ беше исклучиво од причини да се оневозможи темелна,  длабока, сеопфатна дебата од страна на пратениците во работните тела, со што свесно ги доведовте претседателите на работните тела да го прекршат Деловникот и без да се исцрпи намерата и желба за дискусија да ги прекинат седниците и да преминат на гласање на овој закон, истакна Димовски.

Потенцира дека крупна причина зошто овој закон треба да се симне од дневен ред е затоа огромен број на професори, македонисти, албанисти, професори од правните факултети, институтот за македонски јазик, МАНУ, бараат широка, јавна расправа пред да продолжи процедурата .

Барањето на Димовски не беше прифатено. Пратениците на СДСМ и нивните коалиционери од албанските партии инсистираа да се гласа за овој закон.

loading...

1 Comment

  1. Македонец

    Одма Македонските партии да се одкачат од овај државен распад и да почнат да формираат Македонска држава спремна за војна. СДСМ не се Македонска партија. СДСМ им дојде да значи (Смрт Дека Сне Македонци). Тије станаја нашите крвни непријатели. И партијата и членовите мора да се ликвидираат.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ