Monday, 21/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ДИПЛОМАТИЈА КАКВА ШТО ЗАСЛУЖУВААТ: „Гледај ме во очи! Зошто го вртиш погледот“ – рускиот претставник во ОН го прегази Британецот!

53%
User Rating

На заседавањето на Советот за безбедност на ОН на 12.април се расправаше за нацрт резолуцијата во која се осудува хемискиот напад во Сирија, која а предложија Велика Британија, Франција и САД. РУсија стави вето на документот, помеѓу останатото и поради „обвинувачкиот тон“ кон сирискиот режим

safronkov

Пред гласањето, постојаниот претставник на Велика Британија Метју Рајкрофт ја обвини Русија за „бесрамна поддршка на режимот на Асад“ и „злоупотреба на правото на вето“ и стакна губење на довербата во Русија поради акциите на претседателот на Сирија кој го поддржува Русија.

loading...

Во својот одговор заменик постојаниот претставник на Русија Владимир Сафронков изјави, обраќајќи му се на Рајкрофт со „ти“, дека Велика Британија се плаши од соработка помеѓу Русија и САД. Тој исто така побара од Британецот да не го трга погледот.

Во своето обраќање, Сафронков рече дека Русија внимателно ја следеше мартовската рунда на меѓусириските преговори во Женева, повикувајќи ги сите учесници на конструктивно и взаемно прифатливо решение и компромис во политичкото решение. Тој додаде дка Русија води активни контакти со сириските власти и шриок спектар на претставници од опозициското движење.

„Господине Мистура, ние ги поддржуваме вашите напори и очекуваме дека ќе продолжите да ги градите. Фактот дека женевскиот процес се развива, е и сознанието дека страните почнаа паралелна расправа на сите теми на дневен ред, започнаа и работа на сложени концептуални предлози на Вашето посредување, кое може да се смета за достигнување“, рече Сафронков.

„Но говорот на претставникот на Велика Британија Рајкроф покажа дека само тој мисли како да засмета на Вашите напори, господине Мистура, да не дозволи развој на политичкиот процес и во Советот за Безбедност да воведе судир и непријателство. Работата е во тоа што, и тоа на многумина во ОН им е познато, дека сте се исплашиле, не можете да спиете затоа што ќе соработуваме со САД. Вие од тоа се плашите! Правите се за да се осигурате дека таа соработка ќе биде подриена“, рече претставникот на Русија.

„Токму поради тоа..Погледни ме! Гледај ме во очи! Зошто го вртиш погледот? Токму поради тоа ти денес ништо не кажа за политичкиот процес. Намерно не го слушаше говорот на Мистура. Наметнувате навредливи услови за гарантите на процесот во Астана. А што направивте вие за прекинот на огнот? Во Лондон и Париз примате групи? Илегални вооржени формации?“, нагласи Сафронков.

 

loading...

6 Comments

 1. Manimal

  Да фјуча оф рашн дипломаси!
  Хуа! }:-)

 2. JA NE ZNAM JA BEV U PODRUM

  Ovoj ke mu ja dadese za malce

 3. Brnko

  Ova nee GRUJO samo kursum u celo itaka svetov ke funkcionira po principot MOETO..MOE —-TVOETO..TVOE
  DA ZIVEE R U S I J A Neka umrat m.k komunjari zaedno so sipojte tiranski gnidi SDSsiptarski SMRT MAMU VI EBAM .

 4. Brnko

  Zajko gledaj me vo oci i nelazi ne kradi sestra ti ebam murtinska.

 5. Brnko

  Zajko mamu ti eba gledaj vo oci ocite ke ti gi izvadam toa treba da e vistinskoto i puuum kursumot na seljakot murtinski

 6. Agr

  Na takov nacin ovie goveda od zapadot odlucuvale za nas makedoncite bez nase prisustvo . Tie ne se nisto osven gavoli vo senka da dade gospod nekoja klera da gi sotre. Bravo za g. Safronkov. Mora da se stave kraj na psihopstite sto mislat deka go vladeat svetot i toa e nivno pravo. Ako zatia sti plakalo nekoe dete opravdano e da istrebat eden cel narod? UN da se progkasat za nefunkcionalni za svetskata populacija i prestavnicite da ja napustat amerika.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ