ДМИТРИЈ ПЕСКОВ: Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон нема да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин

  • April 11, 2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон нема да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин за време на посетата во Москва, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

peskov-putin-480x3271

– Засега не е закажана никаква средба на претседателот со Тилерсон, посочи Песков.

Тој додаде дека такви контакти не се објавуваат претходно.

Песков наведе дека Тилерсон доаѓа во Москва на средба со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Портпаролот на Кремљ за минатонеделните воздушни напади на САД во Сирија истакна дека тоа укажува оти Вашингтон не сака да соработува за решавање на сириската криза. Песков додаде Според мировните преговори во Астана и во Женева немаат алтернатива.

Претходно «
Следно »