Monday, 21/8/2017 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

(Документ на ЦИА)РУСИТЕ СПРЕМАЛЕ ВОЕНА ИНТЕРВЕНЦИЈА ВО МАКЕДОНИЈА: Формирање на Голема Македонија во природните граници!

23%
User Rating

Американската Централна разузнавачка агенција – ЦИА пред неколку дена објави преку 12 милиони документи кои ги прибирала во текот на минатиот век, а се декласифицирани на крајот на минатата година. Меѓу нив има и илијадници кои се однесуваат на Македонија

karta_makedonija_1913-640x425

Во еден од извештаите, разузнувачите на ЦИА го презентираат планот на Русија (тогаш СССР) во кој се зборува за планирана воена интервенција во Македонија на воените трупи кои биле стационирани во Бугарија со цел формирање на голема Македонија во нејзините природни граници.

Според овој план, направен во 1949 година, Русија планирала со воена интервенција кон Македонија да ги припои Призрен-Ниш- Приштина-Врање на север, граничната линија да ја прошири на исток до Радомир и Пирин, а на југ до Солун и голем дел од територијата на Грција и Албанија.

За таа цел, Русите планирале да се активираат 15-те тенковски дивизии кои биле распоредени во Бугарија, а заедно со помош на Македонците во Македонија и Грција да се стави конечен крај на репресијата на Јосип Броз Тито кој ги подарил овие територии на Македонија по налог на неговите западни покровители.

loading...

22 Comments

 1. filip

  никогаш не е касно

 2. mimi

  vremeto poleka doaga site zlostornici ANGLIJA ,AMERIKA ,GRCIJA B UGARIJA ALBANIJA SRBIJA ,i na mnogu takvi mu ide krajot koj e cesen i ne napravil zlodelo ne se javuva AGATA KRISTI ZLOSTORNIKOT SE JAVUVA POVTORNO

 3. GORAN

  smrt za komunjarskite zlostornici zaedno so novoformiranata sorosoidna banda

 4. GORAN

  BOBI HRISTOV E USTE POGOLEM ZLOCIN ZA MAKEDONIJA DALI COVEKOV IMA MOZOK ILI POLN E LAJNA VO GLAVANA DA GOSPOD MU GO ZEME NAJMILOTO

 5. DRAGAN

  DA SE BOMBARDIRA

 6. DRAGAN

  BOBI KOJ KUR TE PRAESE DA SE ISUSI A NA ZENATI SIDATA DA E NAJGOLEM PRIJATEL A DECATA NAMESTO NAPRED DA ZABORAVAT KADE Da odat umot da mu se zeme

 7. jas

  moreto si go sakameeeee i ke ssi go zeeme koga togas nazad od grcistata africancite !!!!

 8. ignjatovic sveto

  ova andersen go napisal ili…
  \

  • Don Corleon

   Ne be sveto ignjatovic,ova go napisale brakste Grim,Makedonija na MAKEDONCITE

  • JONE PAPAPAS

   MO SE ZAKANUVA NA GRCIA ……..PRAVKATA!!
   SEDISTE MIRNI BOSI,STO MOZETE VIJE NA NAPRAVITE NA GRCITE? NEMATE NITO EDEN AVION BOSI!! STRAM DA VI JE!!

   • Boban

    sekoj den da im palis aveka na Anglicanite,oni da ne bea sega ke zborese Makedonski,procitaj malce sto ni pravele vasite,inace ne se plasi nikoj ne vi go zema Solun,posle tolku godini udiranje po Makedonija dobro sto postoime

 9. mimi

  FAMILIJA DA MU CRKNE NA TOJ HRISTOV BOBI BRANKO KAKO SE VIKA

 10. Бозон

  Видиш, и затоа американците како практични луѓе, одма го запалија Грамос со напалм. (wikipedia – Каде е напалмот за прв пат употребен после IIСВ). И заедно со Британците и Византијците ја затрупаа целата работа под име граѓанска војна.
  Колку за потсетување за нивната препорака за неупотреба на претерана сила врз шипто/крипто нацистите во 2001.

 11. dejan z.

  Sto ne gi izvadat Amerime koj go utepa Kenedi
  Ili kako stignale mesecinata vo koe studio e snimano I koj bil reziser I kako cia go ubi kenedi I brat mu
  E prikazni za mali deca

 12. dejan z.

  Tocno Bozon Prvata napam bomba vo svet e pustena na Gramos od stana na Anglezite I toa diresno na Cisto Makedonsko Naselenie CIVILNO NAJGOLEM GENOCIT NA COVESVOTO
  toa go znaet site deka ne e vo Korea Toku vo Egejska Makedonija

 13. Manimal

  Дали некој ја прочита последната реченица од точката 2?

 14. febo

  Ovaa vtorata tocka kako da e del od siptarskata “platforma” …

 15. petar

  nikogas ne e kasno da se vrati nazat

 16. борес за Македонија

  E moja mila Makedonija

 17. Mirko

  Ovoj nema nikakov poim od istorija.pa koj bi go dal pirin koga Rusite i Bugarite bea sploteni protiv Jugoslavija

 18. Доне

  Ако прочитатепод точка 2 на англиски ке се види припојуванје со Алб и новата држава ке се викала Албанија-Македонија што е оваа факта,фалш или наметнато од САД бидејки и тие имаат план за конфедерација АЛБ-МК Оваа не е точно Русите сакале Македонија да биде држава размена на териториите каде сите делови од Србија кои се природно булгарски би припаднале на Бугарија а Македонскиот дел Питин и Вардар бибиле една јужнословенска република но србскиот врв не се согласил со тоа

 19. Борче Нешков

  Режија на оваа фантазија е ЦИА читај СОРОС.
  Тоа е обид на одтргнување на вниманието од нивната вина за создавање и реализирање на Соросовата идеја за Голема Албанија.
  ЦИА (Сорос) мора да сноси одговорност за страдањата на Македонија и македонскиот народ до ден денешен

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...