Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ДОЈДЕ, ГИ ВИДЕ, ГИ ЗГАЗИ: Не престануваат реакциите на социјалните мрежи по вчерашното гостување на Мицкоски на „24Вести“

18%
User Rating

Динамичен и доминантен настап на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во дебатата „Отворено“ на 24 Вести. Вакви се коментарите на јавноста по вчерашното интервју на кое Мицкоски одговараше на прашања поставени од повеќе провладини новинари.

Мицкоски меѓу другото во интервјуто рече дека клиентелизмот и сервилноста на судството треба да се сузбијат.

Реформи во судскиот систем и обезбедување на непристрасност, односно да исчезне клиентелизмот, субјективноста и сервилноста мора да бидат лајт мотив како ќе се реформира судскиот систем, како би требало да функционира во иднина, изјави Мицкоски.

loading...

-Ова е проблем од осамостојувањето, од државноста, и тоа е императив за нас политичарите како да го надминеме и јас лично како човек во иднина многу ќе се занимавам како да обезбедам независен и комотен, самостојен судски систем во Република Македонија. 27 ноември е еден тажен ден за македонското судство, кога една група луѓе беше приведена, тука се случија многу лични трагедии и не само тоа што не пеестанува, туку интензитететот на притисок се зголемува, се продолжуваат тие притвори без докази, вели Мицкоски.

Коментирајќи го законот за јазици, Мицкоски рече дека тој е антиуставен и неприменлив.

На прашање каков е ставот на ВМРО-ДПМНЕ за изгласаниот Закон за употреба на јазиците од страна на владејачкото мнозинство на СДСМ, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во емисијата Отворено на ТВ 24 истакна дека во неколку прес конференции го кажал ставот на ВМРО-ДПМНЕ а тоа дека овој Законот е антиуставен и неприменлив.

– Ги повикавме владејачките коалициони партнери да формираме работна група која што ќе ја сочинуваат сите парламентарни партии, каде што ќе повикаме експерти, претставници од македонската академија на науките и уметностите, претставник од кабинетот на претседателот на државата, додаде тој.

Мицкоски потенцираше дека причината поради која поднеле голем број на амандмани е поради тоа што биле брутално одбивани од страна на Владата на СДСМ да формираат работни групи. Тој уште еднаш побара од владејачкото мнозинство да го повлечат законот и да седнат на маса се со цел да се подобри законот и да се направи применлив за сите.

Мицкоски рече дека не само што ВМРО-ДПМНЕ смета дека е законот за двојазичност е неуставен, туку дека и голем број на експерти и универзитетски професори го окарактеризирале истото.

loading...

3 Comments

 1. Stameнко

  Jadranka odraboruvaše so megunožjeto i sega koga e ispadna i g…t i kosata nikoj nee ebe ni ,s suva sliva intelekt –50
  БРАВО МИЦКО ХИЕНИТЕ ПРЕДАВНИЧКИ СЕ НАФРЛИЈА А ЗАБОРАВИЈА ДЕКА ЛАВОТ Е ПРЕД НИФ

 2. DLM

  Ме умревте од смеење. Па вие сте имале невиден потенцијал за хумор.
  Вени! Види! Вици! е нешто што важи за некои со достоинство!
  Затоа пак секидневно во операционализација се користи – Бонус Пенис Пакс Ин Домус! – и види мајката дава одлични резултати.

 3. Stole

  Доста бе куропушачи и лижигазовци, настапот на Мицко ниту беше храбар, ни енергичен ни ништо, не му го дигајте рејтингот кој го нема…

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ