Sunday, 27/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ДО КРАЈОТ НА ЈУНИ ДА СЕ СМЕНИ ИМЕТО: Европската унија очекува да се самоукинеме до крајот на следниот месец

User Rating

Високи европски дипломати брифираат за оптимизмот што владее во ЕУ во пресрет на Самитот во Софија за договор меѓу Скопје и Атина во текот на идниот месец.

Висок дипломатски извор, близок до Европскиот Совет, утрово ги информираше новинарите за текот на подготовките на софискиот самит, каде лидерите на ЕУ очекуваат добри вести од Скопје и Атина за текот на преговорите.

– Сѐ уште нема среќен крај и нема да има оваа недела, но има добар напредок. Она што е важно е да има решение за грчко-македонскиот спор на почетокот на јуни, тоа би можело да е клучно за позитивна одлука на Европскиот Совет во јуни, брифираше дипломатот.

Во јуни шефовите на држави и влади на ЕУ ќе се состанат во Брисел за самит посветен на проширувањето, на кој ќе се разгледуваат препораките на Европската Комисија (ЕК) дадени во април, меѓу кои е и препораката за старт на преговори за Македонија.

loading...

-Тоа е временската рамка која нам ни е потребна, изјави дипломатот, а во Софија в четврток двајцата лидери ќе брифираат за преговорите.

Дипломатите во Европскиот Совет сметаат дека доколку Македонија и Грција постигнат договор за спорот може да се очекува “позитивно прелевање“ во другите земји во регионот.

-Ќе има импакт врз општата атмосфера, но и врз одлуката за Албанија, изјави дипломатот.

Европскиот Совет го дава договорот меѓу Бугарија и Македонија постигнат минатата година како пример за тоа како две земји од регионот можат да ги надминат тензиите.

– Бевме сведоци на договорот помеѓу Македонија и Бугарија. Имаше многу спорни теми, но успеаја да го решат овој проблем. Ова треба да биде модел, посочувајќи ја и демаркацијата на границата помеѓу Црна Гора и Косово како втор “позитивен пример“ од Западниот Балкан.

Запрашан дали ЕУ разгледува опција за отворање преговори без конечен компромис на спорот за името помеѓу двете страни, дипломатот одговори:

– Она што нам ни е потребно е позитивен сигнал од билатералните односи. Уште сме полни со надеж дека е можно во јуни да се постигне договор и се надеваме дека Заев и Ципрас ќе го оправдаат нашиот оптимизам уште повеќе.

loading...

3 Comments

  1. Стариот

    Абе од умот да се мените сите п….а ви лепа материна.

  2. Аминта

    Сега се гледа јасно, зошто западните крвници го донесоа црпнатиот предавник на власт и зошто континуирано една година се кршат уставот и законите во Република македонија, а се со една цел: МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ДА СЕ САМОУКИНЕ. Проклети да бидат предавниците. Клетвите на предадениот народ да ги уништи преданички семејства на црпнатите… Народот, кога – тогаш ќе им се одмазди, казната за предавството мора да ги стигне сите предавници…

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ