Sunday, 27/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА СО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ДО ХРВАТСКА: Говорот на омраза во Хрватска во пораст

User Rating

Говорот на омраза и расистичката реторика се зголемува во Хрватска, главно насочена кон Србите и Ромите, ја предупреди Европската комисија, Советот на Европа против расизмот и нетолеранцијата.

Во извештајот објавен во вторникот од страна на Советот на Европа против расизам и нетолеранција, вели дека говорот на омраза е во пораст во Хрватска и ги критикуваше властите за нивниот несоодветен одговор.

loading...

“Извештајот – кој ги анализира законодавните прашања, расистичкиот и хомо-трансфобичниот говор на омраза, насилството и политиките за интеграција – бележи пораст на национализмот, особено од младите, кој честопати е во форма на пофалба на фашистичкиот усташкиот режим од времето на Втората светска војна” се вели во соопштението на Советот на Европа против расизам и нетолеранција.

Најголем дел од говорот на омраза е насочен кон Србите, ЛГБТ луѓето и Ромите, а критика има и за “несоодветниото дговор на хрватските власти за таквата зголемена нетолеранција”.

” Говорот на омраза премногу често не е гонет како кривичен прекршок. Повеќето случаи на говор на омраза и мотивирано насилство од омраза се третираат само како прекршоци”, се вели во соопштението.

ЕКРН, исто така, го пофали донесувањето на Законот за регистрирање на истополовите партнерства.

loading...

2 Comments

  1. Petar Avstralija

    Па така е секаде низ Балканот и Европа да не се почитува самото определување на една народ тоа е равно на геноцид како фашистите над Евреите .Азашто ЕПроституција не пишува за циганогрцитекакви се тие расисти равни им нема во целиот свет заедно со татарите.

  2. Archelay

    A sega Hrvatska li ke bide predmet za novi semi na kriminalnata Evropa?Ama So Hrvatska ne ke mozete bas taka oti tie ne se Junanistan pa da ja e…. kako sakate.Oti tamu ima mnogu po vredni umovi otkolku celokupniot evropski olos.Go razbiram vasiot tek na raspaganje ama ne razbiram zosto i ponatamu lagata vi e osnovno oruzle na vasiot opstanok?Veke pocnavte zabite da si gi krsite zaradi Makedonija ama so Hrvatska i Putin-ke vi bide krajot.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ