Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ЕДИ РАМА СЕ ИЗРАДУВА: Ова е голем ден за Албанците и историско достигнување!

User Rating

Со реакција на Фејсбук излезе и премиерот на Албанија, Еди Рама.

Денеска во Собранието на Република Македонија пратениците со 66 гласа ЗА и ниту еден против или воздржан го изгласа Законот за јазиците, во Собранието не беа присутни пратениците на ВМРО-ДПМНЕ.

loading...

Реакции почнаа да стигнуваат од сите страни, на социјалните мрежи се коментира дека овој закон е предавнички и сериозно удира по државноста на Република Македонија.

Градоначалничката на Арачиново, Меликие Халими, му се заблагодари на премиерот Зоран Заев поради тоа што го исполнил ветувањето.

Со реакција на Фејсбук излезе и премиерот на Албанија, Еди Рама.

-Изгласувањето на Законот за албански јазик од парламентот во Скопје е историско достигнување за Албанците што ја демократизира и зајакнува самата Македонија, напиша Еди Рама на Фејсбук.

loading...

5 Comments

 1. Vistinata koja boli

  Izglasuvanjeto na Zakonot kazuva se’ za onie koi go izglasaa !

 2. sobranie

  Што е битно за кого и што кажува, кога Народот, јас и ти и сите други ги трпиме и единствено ќе треба да ги трпиме последиците!!!! Масовно излегување, СИТЕ, СЕКОЈ ПОЕДИНЕЦ Е ДОЛЖЕН И СЕКОЈ ПОЕДИНЕЦ МОРА ДА ЈА ОДБРАНИ ДРЖАВАТА ОД ХИЕНИ И ИНФИЛТРИРАНИ НЕПРИЈАТЕЛИ НА МАКЕДОНЦИТЕ.!!!! Кога секој од нас наместо констатацијата ” ништо не можам јас, или ние двајца итн” да ја преформулира во “јас морам и можам да го спречам ова и едноставно да излезе без никој да го организира и повикува” тогаш ќе видите милион поединци на улица кои си ја бранат државата, куќата, претците и потомството!!!!!!

 3. kire

  ABE SIPTARISTA MISLITE DEKA KE VI USPEE STE SE ZAEBALE . SEGA DO TEMEL KEVE ISTREBIME TEK SEGA I KRIVI I NEKRIVI SITE KE BIDETE LINCUVANI . MARS OD MAKEDONIA SIPTARSKO PLEME .

  • Solun Skopje Sandanski vo Mk

   …si se pomolile na alah I alah gi poslusal… demek bil akhbar ?

 4. Vistinata koja boli

  Zosto samo cestitka do albancite pa neli i so platformata i Zaev se tvrdese deka dvojazicnosta ke pomogne za sozivot vo Makedonija !? Imeno babickata ke si dobie polesno socijalna pomos, a detenceto, koe po site svetski pravila treba da go znae jazikot vo zemjata vo koja zivee, da moze da posetuva muzicko uciliste, bidejki ne gi znae “makedonskite noti” kako prostodusno ni objasni Zaev !!!???

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ